Există un vechi cuvânt rusesc, koverni, derivat din kover, "covor". Se traduce, aproximativ, prin "clown". Koverni intra în arenă şi începea să facă lumea să râdă. Avea ca misiune să nu întristeze. Când domnii care veniseră pentru spectacol râdeau, publicul îl fluiera şi directorul circului îl scoatea afară imediat.

Majoritatea generaţiei actuale a ziariştilor şi mass-media sunt astfel de "koverni". Noi toţi formăm o trupă de clowni. Datoria noastră constă în distrarea marelui public şi când scriem ceva serios, o facem doar pentru a arăta cât de magnifică este "verticala puterii" sub toate formele ei.

Voi aminti că, în ultimii cinci ani, preşedintele Putin nu a încetat să construiască "o verticală a puterii" care există, de la un capăt la altul, doar pentru el sau pentru cei pe care el i-a numit în ierarhia birocratică.

Verticala puterii este o formă de organizare politică în care toţi cei capabili să gândească altfel decât şeful lor ierarhic sunt îndepărtaţi de la luarea deciziei.

La noi, această verticală se caracterizează prin pronumele "ai noştri". Ai noştri sunt cei de partea noastră. Pentru că nu sunt de-ai noştri, "ceilalţi" sunt duşmani.

În general, duşmanii sunt prezentaţi în presă ca responsabilii politicilor de orientare liberală, apărătorii drepturilor omului, democraţii răi, vânduţi Occidentului - simbolul "democratului bun" este figura lui Putin.

Ce se întâmplă cu cei care refuză să participe la această comedie de "koverni" ? Devin nişte paria. Se face un gol în jurul lor.

Citiţi articolul integral, tradus în limba franceză şi publicat de "Le Soir"