La Judecătoria sectorului 5, are loc, joi, un nou termen în procesul de calomnie intentat de primarul general al Capitalei, Adriean Videanu, primarului sectorului 5, Dan Marian Vanghelie.

Adriean Videanu a deschis acţiune penală după ce Vanghelie l-a acuzat de corupţie, asociere la SAFI, colaborare cu PSD şi "afaceri necurate" la o societate comercială, în timpul campaniei electorale desfăşurată în vederea alegerilor pentru Primăria Capitalei, din aprilie 2005.

Videanu s-a adresat Ministerului Public pentru a clarifica acuzaţiile aduse, iar Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a comunicat că "în sarcina lui Adriean Videanu nu s-a reţinut săvârşirea vreunei fapte prevăzute de legea penală" în dosarele "SAFI" şi "Apartamentul".

În consecinţă, Videanu a anunţat că îl va acţiona în judecată pe Marian Vanghelie pentru delicte de calomnie şi insultă, demers pe care l-a făcut "în nume strict personal" şi a solicitat daune morale a căror valoare va fi cuantificată împreună cu avocatul său.

Primul termen al procesului a avut loc la 30 iunie 2005, când a fost amânat pentru 22 septembrie, ca urmare a solicitării lui Vanghelie, care a motivat că nu are apărare. La termenele următoare (22 septembrie, 20 octombrie şi 17 noiembrie), Vanghelie nu s-a prezentat invocând motive de sănătate.

La termenul anterior, din 17 noiembrie, Videanu a cerut lui Vanghelie daune materiale în valoare de 100.000 de lei noi şi suma de 900.000 de lei noi, cu titlu de daune morale.

De asemenea, a solicitat instanţei ca adversarului său din proces să i se aplice o pedeapsă menită să asigure reeducarea sa, având în vedere comportamentul ofensator.

Potrivit avocatului Cristian Ene, Adriean Videanu a afirmat că a fost ţinta declaraţiilor ofensatoare ale lui Vanghelie, care i-au creat prejudicii, afectându-i imaginea şi onoarea.

Sursa: Rompres