Dinamoviştii primesc miercuri vizita Universităţii Craiova într-un meci care întotdeauna a născut mari orgolii. Oltenii vor prima victorie la Bucureşti după 14 ani, iar campionii sunt decişi să oprească seria neagră din ultimele trei meciuri de pe teren propriu.

Fără victorie în "Ştefan cel Mare" din 28 octombrie 1994, Universitatea Craiova vine hotărâtă să repete succesul de etapa trecută, de la Timişoara. "Putem bate pe oricine", spun oltenii, convinşi însă că nu vor avea o partidă uşoară, chiar dacă de la campioni vor lipsi Moţi şi Izvoranu.

"Dinamo are jucători buni. Nu contează dacă lipsesc cei doi fundaşi centrali, au cu cine să-i înlocuiască. Dar pe noi ne interesează doar jocul nostru, ca să ne putem întoarce cu un rezultat bun", a declarat Nicolo Napoli, antrenorul Universităţii.

Importanţa meciului cu Dinamo este bine ştiută la Craiova chiar şi de australienii lui Napoli. "Sunt de trei ani la Craiova şi ştiu ce înseamnă un meci cu Dinamo. A fost primul lucru pe care mi l-au spus taximetriştii. Este cel mai important meci al sezonului. Sper să batem", a anunţat Josh Mitchell.

Partida Dinamo - U Craiova, din etapa a 31-a a Ligii I, se va juca miercuri, de la ora 18.00.