Satisfacţie la Londra, rezerve la Berlin şi Roma, şi respingere la Vatican. Liderii europeni au reacţionat în mod diferit în faţa verdictului de condamnare la moarte, pronunţat împotriva lui Saddam Hussein. Deşi au acceptat fără ezitare vinovăţia fostului lider irakian, ei manifestă reticenţe în faţa condamnării la moarte, care nu se înscrie în principiile morale şi de drept ale Uniunii Europene.

Pentru guvernul de la Londra, sentinţa pronunţată împotriva lui Saddam Hussein constituie cea mai înaltă expresie a suveranităţii Irakului, deşi Marea Britanie se opune pedepsei capitale.

"Sub regimul lui Saddam Hussein au fost comise crime îngrozitoare împotriva poporului irakian de aceea a fost just să fie adus în faţa unui tribunal irakian. Dovezile şi mărturiile au fost prezentate în faţa unui tribunal legal, iar verdictul a fost dat de un tribunal al poporului împotriva căruia a comis atâtea crime" este de părere ministru britanic de Externe Margaret Beckett.

Reacţiile cancelarului german, Angela Merkel, şi ale premierului italian, Romano Prodi, au fost mai rezervate.

"Am considerat mereu că Saddam Hussein trebuie adus în faţa justiţiei. Există un oarecare scepticism deoarece, în principiu, Uniunea Europeană respinge pedeapsa cu moartea. Însă procesul în care Saddam a trebuit să dea socoteală pentru faptele sale a fost unul legal" a declarat Angela Merkel

Vaticanul a deplâns condamnarea la moarte a lui Saddam Hussein, un verdict care, potrivit dogmei creştine, pedepseşte o crimă printr-o altă crimă şi a transmis că fostul dictator nu ar fi primit pedeapsa capitală dacă ar fi fost predat Curţii Penale Internaţionale.