"În cursul zilei de vineri, premierul a fost în legătură permanentă cu cei doi miniştri privind măsurile luate atât în Buzău şi Vrancea, cât şi în alte zone afectate de viscol şi zăpadă. El a cerut informări pe această temă şi a fost informat că toate autorităţile din teritoriu sunt implicate în operaţiunile de salvare", au arătat sursele.
Ministrul Administraţiei şi Internelor, Gabriel Berca, a dispus, vineri, trimiterea de trupe de jandarmi şi de pompieri de la Bacău în judeţul Vrancea, iar din Prahova către localităţi din judeţul Buzău, pentru a ajuta la salvarea de vieţi omeneşti, au declarat anterior, pentru MEDIAFAX, surse oficiale.
Totodată, trupe de aviaţie au fost dislocate de la Bacău către Vrancea, pentru misiuni umanitare.
DEZASTRU în BUZĂU şi VRANCEA. DE CE nu se declară STARE DE URGENŢĂ? FOTO VIDEO LIVE TV
Zeci de mii de oameni sunt izolaţi din cauza zăpezilor în judeţele Vrancea şi Buzău, mulţi dintre ei nu mai au electricitate şi au rămas fără mâncare. În vreme ce preşedinţii celor două consilii judeţene, ambii din PSD, cer declararea stării de urgenţă, guvernul se opune. Ultimul bilanţ dat publicităţii de Ministerul Sănătăţii arată că 57 de persoane au murit.







Strategy & Technology PUBLYO
Marketing & Sales Q2M