Un singur medic pentru sute de pacienţi
Realitatea TV
În faţa camerei de gardă se formează cozi interminabile, iar în cabinet un singur medic trebuie să consulte zilnic sute de pacienţi. Oamenii sunt revoltaţi şi se plâng că nimeni nu-i bagă în seamă, medicii spun însă că fac tot ce pot, dar că nu au personal suficient. Prioritate au întotdeauna cazurile foarte grave, iar ceilalţi bolnavi trebuie să aştepte.
"Noi avem un deficit de medici specializaţi pe urgenţe. Anul trecut, am scos la concurs cinci posturi şi s-a ocupat doar unul", a susţinut Florian Stoian, purtătorul de cuvânt al Spitalului Clinic de Urgenţă Constanţa.
Medicii se plâng că oamenii s-au obişnuit să vină la urgenţă cu afecţiuni minore sau cu boli cronice, pentru care trebuie să ceară consultaţii la medicul de familie sau la policlinică.
Foto NewsIn
Daca ti-a placut articolul, urmareste REALITATEA.NET pe FACEBOOK!

Lovitură pentru furnizorii de gaz: Statul poate fixa preţurile şi după liberalizare
1 EUR= 4.3533 RON 





Controverse in privinta ACTA
Autorul imnului PDL, Mircea Rusu, cercetat penal
Trei avalanşe în satul Ruşchiţa
Un TIR a derapat şi a blocat circualaţia pe...
Clujul in Realitate 15.02.2012
Jurnal Realitatea Tv Cluj 16.02.2012 ora 18.10







Feedback

