Ofcom, autoritatea care supraveghează audiovizualul britanic, a declarat, după 15 luni de anchetă, că acest documentar, The Great Global Warming Swindle, ce prezintă teoria conform căreia schimbările climatice se datorează oamenilor drept falsă, nu este "drept şi corect" în felul în care a prezentat persoanele.
Documentarul a fost difuzat în martie, anul trecut, şi a provocat indignarea tuturor ecologiştilor. Aceştia sunt de părere că filmul a prezentat în mod greşit dovezile despre încălzirea globală şi că a distorsionat informaţiile astfel încât să îi facă pe oameni să nu mai ia nicio măsură împotriva încălzirii.
The Great Global Warming Swindle a strâns 265 de plângeri din partea publică şi peste 176 de pagini de reclamaţii din partea oamenilor de ştiinţă.
Cei mai cunoscuţi oameni de ştiinţă britanici care se luptă cu încălzirea climatică au atacat documentarul. Ei au precizat că nu au fost trataţi corespunzător, mai precis, discursurile lor au fost manipulate pentru a face oamenii să creadă lucruri complet diferite, precum faptul că Antarctica va fi singura zonă locuibilă de pe Pământ la sfârşitul acestui secol.
Autortiăţile competente au subliniat însă că documentarul nu induce telespectatorii în eroare, ci este important din punctul de vedere al libertăţii de exprimare.










