Una dintre vedetele Formului Economic Mondial de la Davos a fost vicepremierul rus Dmitri Medvedev, care este şi preşedintele concernului Gazprom.

Deşi a ocolit cu abilitate capcanele întinse de ziarişti, spunând că preferă să se concentreze pe prezent, Medvedev a dat impresia că este pregătit pentru a-i lua locul lui Vladimir Putin la cârma Federaţiei Ruse.

Alegerile prezidenţiale ruseşti vor avea loc 2 martie 2008, la trei luni după cele legislative. Dmitri Medvedev a zâmbit cu modestie camerelor de filmat şi a spus că este foarte mulţumit de funcţiile pe care le are în prezent, dar discursurile şi prestaţia sa au făcut senzaţie la Davos.

Rezervat în ţara sa, Medvedev a fost relaxat şi volubil la forum. El a lansat o adevărată ofensivă de şarm pentru a ameliora imaginea Moscovei, afectată de conflictele cu vecinii şi acuzată că îşi foloseşte enormele resurse ca obiect de şantaj.

În Elveţia, Medvedev a anunţat un plan în trei puncte pentru dezvoltarea Rusiei: diversificarea economiei, a infrastructurii şi mai ales o mai bună folosire a capitalului uman. Apoi a încheiat, într-o engleză fluentă: "Rusia va cuceri Occidentul nu prin forţă, ci prin realizările sale, fără să uite să-şi protejeze obiectivele strategice".