Procurorii DIICOT i-au trimis pe fraţii Sile şi Nuţu Cămătaru în judecată, într-un alt dosar. În rechizitoriul se spune că fraţii Cămătaru ar fi comis, între 2002 şi 2004, zeci de infracţiuni cu violenţă, proxenetism, cămătărie, lipsire de libertate, trafic de persoane şi altele.

Procurorii susţin că în dosar au fost cercetaţi, pe lângă fraţii Cămătaru, rudele acestora dar şi complici care le-au dus la îndeplinire ordinele. De altfel, în ultimii 4 ani, procurorii au înaintat instanţei nu mai puţin de zece cauze care privesc infracţiuni comise de fraţii Vasile şi Ion Balint.

Procurorii mai spun că în două dintre aceste cazuri, inculpaţii au reuşit să fure dosarele din instanţă şi să influenţeze martorii, aşa că aceştia şi-au retras declaraţiile.