Isaac Daniel, un inginer american, a inventat pantofii sport cu GPS. El a montat pe talpă un dispozitiv pe care l-a denumit chiar..."liniştea sufletească".

Invenţia nu este întâmplătoare. În urmă cu cinci ani, pe când se afla la New York într-o călătorie de afaceri, inginerul a fost nevoit să ia de urgenţă avionul pentru a reveni în Atlanta, deoarece primise un telefon de la şcoala băieţelului său în vârstă de 8 ani, care îl anunţa că acesta a dispărut. Din fericire, a fost vorba doar de o neînţelegere, iar băieţelul nu a păţit nimic.

Astfel, Isaac Daniel s-a gândit să inventeze un dispozitiv de urmărire care să-i ajute mai ales pe părinţi să aibă grijă de copiii lor.

Deocamdată a fost lansată doar colecţia pentru adulţi, dar linia pentru copii urmează să apară în magazine vara aceasta. Pantofii costă între 325 şi 350 de dolari şi pot fi găsiţi pe rafturile magazinelor începând cu luna viitoare.

Dispozitivul GPS montat pe talpa pantofilor permite localizarea celui care îi poartă, oriunde s-ar afla pe glob. Sistemul este activat prin simpla apăsare a unui buton. O alertă wireless este transmisă unui serviciu de monitorizare non-stop, care costă aproximativ 20 de dolari pe lună.

Invenţia este utilă atât pentru părinţii cu copii, cât şi pentru bolnavii de Alzheimer sau pentru cei care suferă de alte boli care afectează memoria.