Un castel din Mureş e scos la vânzare la preţul de 1,6 milioane de euro
Tot mai multe proprietăţi cu iz nobiliar din România sunt scoase la vânzare. La un preţ pe măsura prestigiului, evident. Adică, cel puţin un milion de euro. După ce un castel din Mureş a fost pus în vânzare pe Internet, acum, un alt castel retrocedat foştilor proprietari îşi caută cumpărător.
Un castel din Mureş e scos la vânzare la preţul de 1,6 milioane de euro
Castelul Huszar, construit în anul 1720, a fost retrocedat proprietarilor în anul 2008. Celelalte clădiri de pe suprafaţa terenului nu au fost încă retrocedate. Cu toate acestea, moştenitorii castelului au scos la vânzare toată proprietatea la preţul de 1,6 milioane de euro.
Odată ce se finalizează procesele de retrocedare, tot mai multe castele ajung la mica publicitate. Castelul Huszar din cartierul reghinean Apalina a fost scos la vânzare de urmaşii familiei nobiliare. Proprietatea se întinde pe o suprafaţă de 21 de hectare, din care mai bine de 19 hectare au fost retrocedate.
Castelul din Reghin, apărut pe site-uri imobiliare, este a doua proprietate cu iz nobiliar din Mureş scosă la vânzare. În urmă cu două luni, un alt castel din judeţ a fost pus în vânzare pe internet.
Judeţul Mureş are cele mai multe castele din ţară. Multe dintre ele au fost lăsate în paragină şi ajung mai nou să fie scoase la vânzare.
Daca ti-a placut articolul, urmareste REALITATEA.NET pe FACEBOOK!

Lovitură pentru furnizorii de gaz: Statul poate fixa preţurile şi după liberalizare
1 EUR= 4.3473 RON 

















Feedback

