Liderul UDMR, Marko Bela, avertizează că în România vor fi tensiuni, dacă nu va fi adoptată legea privind statutul minorităţilor şi dacă magiarii nu vor avea autonomie culturală şi teritorială. Declaraţiile au fost făcute la Arad, la congresul UDMR.
"Tensiuni vor fi dacă nu vom avea legea minorităţilor, dacă nu vom avea autonomie teritorială, autonomie culturală, dacă nu vom avea instituţii autonome, de sine stătătoare. Noi am ajutat să ajungă la putere o coaliţie care de fapt nu a câştigat alegerile. Am dat crezare cuvântului unui preşedinte al statului care a acceptat ideea de bază a legii minorităţilor, iar acum se face că nu a auzit de ea." a declarat Marko Bela.
Radicalii maghiari au acuzat însă conducerea UDMR că s-a transformat în oligarhie şi că nu a reuşit să răspundă problemelor reale ale maghiarimii. Fostul deputat de Cluj, Vekov Karol, iniţiatorul Platformei Edificării Naţionale, a afirmat de la tribuna congresului UDMR, că Uniunea nu a gândit strategii alternative pentru maghiari şi că „s-a mulţumit cu drepturi parţiale”.
Vekov a apreciat că UDMR nu mai are credibilitate nici în faţa maghiarilor, nici a românilor şi a făcut un apel către membrii congresului să-i asigure episcopului Laszlo Tokes un loc cu şansă de reuşită pe lista de candidaţi la Parlamentul European.
"Este vorba despre o conducere oligarhică, este un fenomen la nivelul uniunii, fără doar şi poate, dar nu e numai în cadrul UDMR-ului, asta ştim foarte bine" a declarat Vekov Karol.
"Domnul deputat nu mai este în parlament şi e clar că are regrete în ceea ce priveşte acest mandat. dar nu vreau să fiu ironic, eu cred că în udmr îşi are locul şi critica. Câteaodată mai au dreptate cei care ne critică, dar nu şi de această dată" a declarat Marko Bela.
UDMR vrea adoptarea legii privind statutul minorităţilor
Vineri, 02 Martie 2007 07:05
Ultimul update: 2 Martie 2007 07:05
Ultimul update: 2 Martie 2007 07:05
| Vot: |
0
|
| Foto (1) | |
Vrei sa-ti exersezi abilitatile de sef de campanie? Joaca-te si tu pe http://presedintelemeu.realitatea.net
Sursa: Realitatea TV
Pe aceeasi tema
- Proiectul de lege cu privire la statutul minorităţilor a fost amânat din nou
Miercuri, 17 Octombrie 2007 12:26 - UDMR se înscrie la europarlamentare
Marti, 13 Martie 2007 07:06 - Marko Bela, reales preşedinte al UDMR
Sambata, 03 Martie 2007 10:07 - UDMR, de trei legislaturi la guvernare
Vineri, 02 Martie 2007 07:05 - Marko Bela: Opoziţia a preluat conducerea în România
Sambata, 17 Februarie 2007 14:06 - UDMR: de la "Împreună pentru autonomie" la "Împreună în Europa"
Joi, 08 Februarie 2007 18:04
Comentariile cititorilor
7. Viorel Georgescu-Buzau
Sambata, 03 Martie 2007 19:10
| Raspunde la comentariu
6. gogu
Sambata, 03 Martie 2007 14:47
4. romanul istvan
Sambata, 03 Martie 2007 13:49
3. Cucu-Bucuresti
Sambata, 03 Martie 2007 13:25
2. Nicoara Adrian
Vineri, 02 Martie 2007 17:47
1. cristea viorel
Vineri, 02 Martie 2007 11:38
|
Alte ştiri din aceeaşi secţiune
C. Antonescu: Vanghelie şi Hrebenciuc nu-i vor da voie lui Geoană să-l desemneze pe Johannis
Duminica, 08 Noiembrie 2009 20:23Dacă liderul PSD Mircea Geoană ar ajunge la Cotroceni, nu l-ar desemna premier pe Klaus Johannis deoarece nu l-ar lăsa Marian Vanghelie şi Viorel Hrebenciuc, a spus preşedintele PNL, Crin Antonescu, duminică, la Baia Mare.
Băsescu participă, astăzi, la Berlin, la sărbătorirea a 20 de ani de la căderea Zidului
Duminica, 08 Noiembrie 2009 18:51Preşedintele Traian Băsescu participă, astăzi, la Berlin, la invitaţia cancelarului german Angela Merkel, la ceremoniile dedicate celebrării a 20 ani de la căderea Zidului Berlinului.
Marko Bela se întâlneşte cu Liviu Negoiţă în această dimineaţă. Poziţia UDMR rămâne aceeaşi
Duminica, 08 Noiembrie 2009 18:31Preşedintele UDMR, Marko Bela, se va întâlni în această dimineaţă, la Guvern, cu Liviu Negoiţă, şi nu astăzi, aşa cum anunţate premierul desemnat. Cu toate acestea, poziţia UDMR de a-l susţine pe Klaus Johannis rămâne...
Negoiţă: Guvernul pe care îl propun e susţinut de PD-L, pe listă se găsesc şi cei propuşi de Croitoru
Duminica, 08 Noiembrie 2009 17:06Premierul desemnat Liviu Negoiţă a declarat, în urma întâlnirii cu reprezentanţii minorităţilor şi ai grupului de independenţi din Parlament, că va anunţa luni lista noului Cabinet şi că aceasta conţine nume şi din...
Haşotti (PNL): Voi propune la partid ca Parlamentul să nu se reunească pentru a vota Guvernul Negoiţă
Duminica, 08 Noiembrie 2009 15:26Vicepreşedintele PNL, Puiu Haşotti, a declarat, duminică, la Constanţa, că va propune liberalilor şi Birourilor reunite ca Parlamentul să nu se întrunească pentru a vota Guvernul Negoiţă.
Cele mai CITITE din Politică
- Băsescu către Mircea Dinescu: Este un miting organizat pentru preşedinte. Te duci la televizor să vorbeşti, nu aici (25360)
- Dinescu despre incidentul cu Băsescu: Nu credeam să trăiesc o asemenea jenă (17773)
- A fost sau n-a fost Elena Udrea? O voce "blondă" l-a apărat pe Băsescu la emisiunea lui Robert Turcescu de la Realitatea FM (14658)
- Ludovic Orban: Băsescu este votat de alcoolici, ţigani şi prostituate (7311)
- Crin Antonescu ar fi preşedintele nejucător, mereu absent, care în faţa unei crize ar spune că este la bibliotecă sau ar pleca în insula Capri, spun psihologii (6903)
- Vezi noua sectiune anunturi.realitatea.net in care vei gasi anunturi imobiliare, auto, electronice, electocasnice, IT, hobby, etc
Citeste si:
Cele mai VOTATE din Politică
- Crin Antonescu: Procentele atribuite lui Geoană în sondaje sunt umflate (3,68/5)
- Parlamentul ar putea fi dizolvat, dacă respinge şi Guvernul Negoiţă (3,32/5)
- A fost sau n-a fost Elena Udrea? O voce "blondă" l-a apărat pe Băsescu la emisiunea lui Robert Turcescu de la Realitatea FM (3,16/5)
- Crin Antonescu ar fi preşedintele nejucător, mereu absent, care în faţa unei crize ar spune că este la bibliotecă sau ar pleca în insula Capri, spun psihologii (3,16/5)
- Antonescu: Traian Băsescu şi Mircea Geoană i-au minţit pe români (3,16/5)
Cele mai COMENTATE din Politică
- Băsescu către Mircea Dinescu: Este un miting organizat pentru preşedinte. Te duci la televizor să vorbeşti, nu aici (1290)
- Dinescu despre incidentul cu Băsescu: Nu credeam să trăiesc o asemenea jenă (774)
- Ludovic Orban: Băsescu este votat de alcoolici, ţigani şi prostituate (758)
- A fost sau n-a fost Elena Udrea? O voce "blondă" l-a apărat pe Băsescu la emisiunea lui Robert Turcescu de la Realitatea FM (536)
- Băsescu: Nu mi-a plăcut, dar mai vreau o dată (471)
Cele mai importante stiri
Realitatea.net
Realitatea.net
George Maior (SRI): Ştim foarte precis cum a plecat Omar Hayssam din România
Duminica, 08 Noiembrie 2009 19:56George Maior, directorul Serviciului Român de Informaţii, a declarat la Realitatea TV că se ştie exact cum a plecat Omar Hayssam din România. Totodată, a spus că este convins că Hayssam va fi extrădat şi îşi va executa...
- Antonie Solomon: Dinescu, dacă vrea să rămână în Oltenia, să îşi schimbe purtarea!
- Ludovic Orban: Băsescu este votat de alcoolici, ţigani şi prostituate
- Mazăre despre Băsescu: Hai să-i dăm un şut în fund!
- Băsescu: Nu mi-a plăcut, dar mai vreau o dată
- Negoiţă: Guvernul pe care îl propun e susţinut de PD-L, pe listă se găsesc şi cei propuşi de Croitoru
- Campania electorală scoate la iveală "calităţile artistice" ale oamenilor politici - VEZI VIDEO
Cele mai recente stiri
Realitatea.net
Realitatea.net
- Cornel Dinu: "Jocul lui Dinamo s-a apropiat de multe ori de ceea ce ne dorim"
- Ţălnar: "Am avut cel puţin patru mari ocazii de gol şi un penalty neacordat"
- Badea îl desfiinţează pe Gabi Tamaş! "Am uitat cum îl cheamă pe fundaşul nostru, nu cred că-mi voi aminti"
- CFR Cluj - Conceicao spune că victoria cu Astra arată că echipa şi-a revenit după eşecul cu Sparta
- Liga I, etapa a 13-a: Niculescu aduce un punct pentru Dinamo, în finalul derby-ului cu Rapid
- Antonie Solomon: Dinescu, dacă vrea să rămână în Oltenia, să îşi schimbe purtarea!
Campanii REALITATEA »
|
|
|
|
|
|
|
|

| mai multe
| Romania | 08.11 | 09.11 |
| Timişoara | 18 °C | 18 °C |
| Arad | 18 °C | 18 °C |
| Bacău | 13 °C | 16 °C |
| Braşov | 15 °C | 18 °C |
| Cluj Napoca | 16 °C | 15 °C |
| Constanţa | 16 °C | 16 °C |
Urmăreşte indicii FOREX pe tmctv.ro
Paritate: 1 EUR = 1,4894 USD
| 1 EUR | 4,2988 RON |
| 1 USD | 2,8862 RON |
| 1 GBP | 4,7919 RON |
| 1 CHF | 2,8435 RON |
| 100 HUF | 1,5647 RON |
| 100 JPY | 3,1865 RON |
| 1 BGN | 2,198 RON |
Arhiva articole
Home |
Politică |
Actualitate |
Sport |
Economie |
IT & Ştiinţă |
Bulevard |
Divertisment |
Revista presei |
Vremea |
Multimedia















Aboneaza-te la tag-urile:

Feed