Cei doi turişti care s-au rătăcit în munţii Bucegi au fost găsiţi de salvamontişti după şase ore de căutări. Tineri erau blocaţi pe Valea Albă, la aproape două mii de metri altitudine. Ei plecaseră în drumeţie din tabăra de la Padina, dar au intrat pe un traseu nemarcat şi s-au rătăcit.

Misiunea de recuperare s-a încheiat cu succes, la miezul nopţii. Salvamontiştii spun că zona în care s-au aventurat cei doi era foarte periculoasă.

Unul dintre turiştii care au fost salvaţi a declarat că tânăra pe care o însoţea în drumeţie nu era echipată corespunzător.

Tinerii au apelat serviciul salvamont ieri, la ora 16 şi au fost coborîţi de pe munte, după miezul nopţii. Salvamontiştii spun că situaţia putea deveni tragică, mai ales că turiştii nu aveau experienţă, şi nici provizii sau echipament.

Cu ajutorul echipei de saşlvamontişti, cei doi turişti rătăciţi pe Valea Albă în munţii Bucegi au ajuns în siguranţă la poalele muntelui şi au fost conduşi la gara Buşteni.