Trei cutremure, cel mai mare cu o magnitudine de 4,3, s-au petrecut în Marea Neagră
Cel mai puternic dintre cele trei seisme a avut o intensitate de 4,3 grade pe scara Richter, a anunţat Institutul Naţional pentru Fizica Pământului.
Primul cutremur s-a petrecut la ora 18:51 şi a avut o magnitudine de 2,9 de grade pe scara Richter. Patru minute mai târziu s-a produs un nou cutremur, cu o intensitate de 4,3 grade pe scara Richter, pentru ca mai apoi, la doar câteva secunde, să urmeze un nou seism, de 3,9 grade pe scara Richter, se precizeză pe pagina de internet a Institutului Naţional pentru Fizica Pământului.
Pe 5 august 2009, un cutremur cu magnitudinea 5,5, produs la o adâncime de 20 de kilometri în Marea Neagră, a fost resimţit atât în zona Dobrogei, cât şi în Bucureşti. De asemenea, seismul de atunci a fost resimţit şi în capitala Bulgariei, Sofia.
“Aceste zeci de cutremure care au loc în Marea Neagră pe falia Shabla şi pe partea cealaltă, către Ucraina, sunt cutremure mici. Cutremure mari s-au petrecut doar în 105 î.Hr., 542 d.Hr., 1560 şi 1930”, a precizat Gheorghe Mărmureanu, directorul Institutului Naţional de Fizică a Pământului, adăugând că riscul producerii unui tsunami în Marea Neagră există numai când se produc cutremure de peste 7,2 grade pe scara Richter.
Daca ti-a placut articolul, urmareste REALITATEA.NET pe FACEBOOK!

Lovitură pentru furnizorii de gaz: Statul poate fixa preţurile şi după liberalizare
1 EUR= 4.3529 RON 





Andreea Marin, impresionată de donaţiile...
In realitate esti mai bun
Ion Iliescu, îngrijorat de producerea...
Ajutoare în satul unde zăpadă e de 3 METRI
Primele ajutoare ajung în comuna Săgeata
Ajutoarele duse cu avionul la sinistraţi








Feedback

