blank
blank
blank
blank
mai 2008
apr iun
Du Lu Ma Mi Jo Vi Sb
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Astazi 2008 5
Realitatea de la ora 21:00

CLUJUL PETRECE

Sărbătoare mare la Cluj! După ce au cucerit eventul în premieră în istoria de 101 de ani a clubului, jucătorii CFR-ului primesc tricourile de campioni. Mai multe amănunte ne oferă corespondentul Realitatea TV Cluj, Ionel Lespuc, aflat pe stadionul Dr. Constantin Rădulescu. Bună seara, Ionel! Ce se întâmplă acolo?

BĂSESCU ÎN CAMPANIE

Atac dur din partea preşedintelui Traian Băsescu împotriva contracandidaţilor lui Vasile Blaga la Primăria Capitalei. Băsescu a lăsat la o parte imparţialitatea de şef al statului şi i-a criticat pe rând pe Sorin oprescu, pe Cristian Diaconescu, pe Cozmin Guşă şi pe Aurelian Pavelescu. Declaraţiile au fost făcute la ieşirea dintr-un restaurant unde Traian Băsescu a luat masa cu liderii PD-L, Vasile Blaga, Adriean Videanu şi Liviu Negoiţă.SINCRON BĂSESCU
DV B2284
2.37 - 2.57 - am vorbit despre blaturi în campanie şi cel mai odios mi se pare cel în care domnul Iliescu şi-a împins propriul candidat, geoană şi-a împins şi dânsul propriul candidat alături de Vanghelie MUSCĂ 3.33 - 3.45 - acest Oprescu, spre exemplu, mi-a fost viceprimar. Prin delegarea de competenţă i-am dat în mână bucureştiul. Când a văzut că are Bucureştiul în mână a fugit să se facă senator

PRIN TELEFON VANGHELIE
DV B4015
1.15.46 - 1.16.16 - eu cred că e un gest de disperare din partea lui Traian Băsescu şi a PD-L. pentru că dacă nu ar fi fost un pic de disperare nu ar fi atacat pe toată lumea şi n-ar fi ieşit public pentru că, de fapt, e o campanie mascată a dânsului, în stilul dânsului caracteristic. se ştie că Blaga e în sondaje mult mai rău decât Diaconescu şi frica dânsului este că Diaconescu s-ar putea să iasă, din întâmplare, cu Sorin oprescu

SINCRON BĂSESCU
4.05 - 4.36 - blatul este şi în zona întâlnirii dintre Guşă şi Hrebenciuc, blatul este şi în zona negocierilor pe care le poarta avocatul acela mic şi cu capul mare şi voce ridicată, pavelescu-l cheamă dacă nu mă-nşel, care încearcă să-şi asigure un post prin negocierile cu Diaconescu, care nici măcar nu va ajunge în turul doi

PRIN TELEFON PAVELESCU
DV B4015
1.13.36 - domnul Traian Băsescu minte cu neruşinare MUSCĂ 1.13.48 - trebuie să-mi demonstreze negocierea făcută cu Cristian Diaconescu

prin TELEFON GUŞĂ
DV B4015
1.10.29 - în ceea ce priveşte întâlnirea Guşă - Hrebenciuc ... nu văd ce ar fi odioasă întâlnirea mea cu Hrebenciuc - 1.11.06

TRENUL MORŢII

Efectele tragediei feroviare de ieri se resimt şi astăzi. Trenul groazei a fost repus pe şine, după o noapte şi aproape o jumătate de zi de muncă. În jurul prânzului, calea ferată a fost eliberată de trenul în care şi-a pierdut viaţa o adolescentă de 17 ani. Circulaţia a fost restabilită, dar trenurile au avut întârzieri de zeci de minute.[montaj alert 10 max 15 sec, im agitatie la tren, im din vagoane]

[amb IMAGINI AMATOR SCURTATE, CATE 5, max 7 SEC FIECARE va rog...]
[amb 12.46.51 - 12.46.58 agitatie multa, vorbesc politistii SE TITREAZA]
Cineva de la gară, de la CFR!
Un mort... patru răniţi...

[amb zeci de călători se uita la tren, se aud ambulante 12.48.23 - 12.48.28]

[amb decolare elicopter SMURD 12.49.51 - 12.49.55]

[amb 12.51.27 - 12.51.30 SE TITREAZA]
A rupt stâlpul! S-a lovit de stâlpul ăla!

Trenul accelerat 1661 se îndrepta spre Iaşi venind dinspre Bucureşti, când primul vagon a sărit de pe şine. Au urmat imediat locomotiva şi al doilea vagon, iar garnitura a intrat într-un stâlp.

[vox /storage/finite/2008/05/11/0600beta7_tren deraiat ref 0600.mov tc 1.43 - 1.47]
Lumea a început care să ţipe, să se sperie, care să sară de pe scaune.

[sincr /storage/bruturi/2008/05/11/1213b 2937_tren vox stefan ghitu inspector pm.mov
00.28 - 00.38] ŞTEFAN GHIŢU, inspector ITM Prahova
Evenimentul este cu urmări reduse faţă de ce se putea întâmpla dacă cumva catenara de 27 de mii de volţi cădea peste aceste vagoane.

După accident, încă în stare de şoc, cei aproape o sută de călători au avut de aşteptat ore întregi un alt tren care să-i ducă acasă.

[/storage/bruturi/2008/05/10/1937b3767_ploiesti tren deraiat la Valea Calugareasca orban.mov amb 9.04 - 9.10]
Asta e bătaie de joc, de doua ore ne minte ca vine intercity si ne ia, acum ne baga un suplimnentar, mai stam trei ore aici???

Astăzi, vagoanele au fost îndepărtate de pe şine după ore întregi de eforturi, iar traficul feroviar în zonă a fost reluat.

ANCHETĂ ÎN DERULARE

Trenul deraiat circula cu viteză legală, iar şinele de cale ferată erau în stare bună. Acestea sunt primele concluzii ale anchetei declanşate de ministerul Transporturilor în urma tragediei de la Valea Călugărească. Întrucât accidentul s-a soldat cu moartea unei persoane, ancheta va fi condusă de o echipă de procurori, iar vinovaţii vor răspunde penal. Anchetatorii nu au divulgat, însă, nici un indiciu despre posibilele cauze ale producerii tragediei.sincr 42.05 ZAHARIA CONSTANTIN, director Autoritatea Feroviară
Acest eveniment despre care a vorbit domnul Dumitrescu s-a transformat în accident de categoria I, cu morţi să răniţi, iar ancheta se va derula sub conducerea procuraturii.

Anchetatorii spun că trebuie luate în calcul toate posibilele cauze ale accidentului: fie o eroare umană, defecţiune tehnică sau chiar o mână criminală. Din primele verificări, specialiştii au aflat că tronsonul de cale ferată avea avizele tehnice necesare, iar garnitura era în stare de funcţionare corespunzătoare. Autorităţile au stabilit şi viteza cu care circula trenul: 68 de kilometri la oră. Mecanicul de locomotivă nu a depăşit, deci, limita maximă de viteză din zona respetivă, de 70 de kilometri la oră.

sincr 32.47 CRISTIAN UNGUREANU, director CFR Bucureşti
Noi verificăm zilnic tronsoanele de cale ferată, chiar şi ieri dimineaţă au fost verificate. Macazul? Da, macazul, a fost verificat vizual.

Compania de Căi Ferate va despăgubi familia victimei decedate şi pasagerii care au fost răniţi în trenul accelerat. Cuantumul exact al despăgubirilor va fi stabilit în urma deciziei comune a comisiei de anchetă şi a celei de evaluare.

sincr 40.15 - 40.31 TEODOR GAVRIŞ, director CFR Călători Bucureşti
Paguba produsă în urma rănirii şi morţii pasagerilor precum şi a deteriorării bagajelor va fi suportată de operatorul feroviar.

Tânăra care a murit în accident se afla în al doilea compartiment din primul vagon. Anchetatorii povestesc că întreg compartimentul era distrus, iar podeaua era spartă din cauza unei traverse care a intrat şi a străpuns vagonul. În trenul deraiat au fost aproximativ erau aproximativ 130 de pasageri.

DESTIN TRAGIC

Fata de 17 ani care a murit în accidentul de la Valea Călugărească nu ar fi trebuit să se afle în trenul morţii. Ea urma să vină astăzi acasă, la Focşani, după ce şi-a vizitat sora la Bucureşti. Era o elevă model, iar tatăl ei lucra chiar la CFR.Cosmina şi-a sunat colegele cu numai câteva minute înainte de tragedie.

vox colega 6.15 - 6.28 am vorbit inainte si era pe tren, era f fericita ca vine acasa.. sunt colega ei de banca si va dati seama ca o sa-mi vina f greu cand o sa vad pe banca lumanari si flori...

vox colega 7.02 - 7.07
Când plecase? De vineri si trebuia sa vina azi. nu stiu de ce a venit ieri. azi trebuia sa vina!

Unul dintre răniţii aflaţi la Spitalul de Urgenţă Ploieşti se afla în primul vagon, alături de Cosmina.

[SINCRON caseta B 2791 18.36 - 18.49]
Când s-a oprit trenul brusc, fata din dreapta, care a decedat, a căzut peste picioarele mele. Am încercat s-o ridic, dar am văzut că nu mă ajută mâna stângă.

Cosmina mergea o dată la două săptămâni la Bucureşti, în vizită la sora sa. Mereu lua trenul, având gratuitate, pentru că tatăl ei lucrează la CFR Infrastructură ca şef de echipă. După accident, zeci de oameni au avut nevoie de îngrijiri medicale, patru au fost răniţi, iar doi au rămas internaţi în spital.

Stand-up Andra Miron, corespondent Realitatea TV
caseta R973
16.15...16.42 doar unul dintre cei doi pacienţi internaţi va părăsi azi spitalul. este vorba despre pacientul cu fractură de claviculă. celălalt pacient, femeia cu traumatism craniocerebral, mai rămâne sub supraveghere. în urma tomografiei s-a descoperit un edem cerebral care se tratează însă cu medicaţie. ea va mai rămâne internată în spital încă o zi. de la Ploieşti, Andra Miron şi Vali Dinu

ÎN STARE GRAVĂ

Pilotul avionul prăbuşit ieri în judeţul Călăraşi a fost operat în cursul acestei nopţii, însă starea lui rămâne în continuare gravă. Medicii sunt rezervaţi în ce priveşte şansele de supravieţuire.Medicii de la Spitalul de urgenta Floreasca duc o luptă grea pentru salvarea pilotului rănit grav. El este în comă după ce avionul cu care împrăştia ierbicide s-a prăbuşit pe câmp. Azi noapte medicii ortopezi au stat şase ore în sala de operaţii pentru a ameliora traumatismele de la picioare.

/storage/bruturi/2008/05/11/0833b842_sincron medic despre accident avion.mov
[sincr] LAURA BALICA, medic Spitalul Floreasca
00.32 - 00.42 A suferit o intervenţie peste noapte.... medicii de gardă de la Ortopedie care au stabilizat fracturile membrelor şi au repus luxaţia de şold.

Pilotul avionului este în comă la terapie intensivă. Are trupul zdrobit de fiarele avionului iar ranile sunt profunde. O minune că a scăpat cu viaţă..spun medicii

+ 1.00 - 1.09 Sigur că ne păstrăm optimismul însă starea lui se menţine gravă şi numai starea lui din următoarele zile ne va da indicaţii în privinţa şanselor.

Colegul lui, mecanicul de bord, de numai 36 de ani a pierit însă pe câmpul de la Ulmeni. Cu arsuri pe toata suprafata corpului, trupul neinsufetit al mecanicului a fost gasit la 10 metri de epava şi transportat la morga Olteniţa. Totul sub ochii ingroziţi ai familiei.

NO COmMENT DE 15 SECUNDE

Avionul s-a prăbuşit ieri la 3 km de Ulmeni. In urma impactului cu solul aparatul de zbor a luat foc. In cateva minute, din avionul AN 2 n-au mai ramas decat resturi carbonizate. Directorul firmei aviatice la care lucrau piloţii nu vrea să facă nici un comentariu. În schimb o comisie specială a deschis o anchetă. În două săptămani ei trebuie să stabilească dacă avinul s-a prăbuşit din cauza unei erori umane ori a unei defecţiuni tehnice.

URMEAZĂ

[AMBIANŢĂ]Motoare puternice, viteză maximă şi adrenalină pe aroportul din Baia Mare, într-o cursă legală de maşini. Detalii, imediat la ştiri.

SFINŢI ŢĂRANI

Ceremonie impresionantă de canonizare în localitatea bistriţeană Salva. Peste 4 mii de oameni au asistat la slujba prin care patru martiri din zona Năsăudului au fost canonizaţi. Este vorba de patru ţărani, omorâţi pentru că nu au vrut să renunţe la credinţa lor ortodoxă şi au condus o revoltă împotriva administraţiei austriece, în secolul 18. Slujba de la Salva a fost oficiată de 15 ierarhi, în frunte cu mitropolitul Clujului, Bartolomeu Anania.B 2135
AMBIANŢĂ TC 03.03 - 03.06 slujbă

Slujbele religioase au fost oficiate pe un deal, în apropierea satului Salva, unde au fost omorâţi cei patru ţărani: Atanasie Todoran din Bichigiu, Vasile din Mocod, Grigore din Zagra şi Vasile din Telciu. Pelerinii, îmbrăcaţi în haine de sărbătoare şi veniţi din toate colţurile judeţului, s-au înghesuit să-i vadă pe episcopi. (il. lume multă la 4.58. 5.13, 5.20

VOX TC 07.04 - 07.10 "noi suntem de la Bichigiu, suntem sânge din casa Todoran"

vox 8.57 - 9.04 "şi aici se povesteşte, povesteau bătrânii noştri că şi pământu-i roată aici, unde e roata lui Todoran"

Liturghia a fost oficiată de Înalt Preasfinţitul Mitropolit al Clujului, Bartolomeu Anania, ajutat de alţi 14 episcopi din toată ţara şi chiar din străinătate. La slujbă au asistat peste două sute de preoţi şi călugări din împrejurimi.

VOX TC 8.11 - 8.15 "e o ocazie unică la Salva evenimentul ăsta"

Este a doua canonizare din Arhiepiscopia Clujului în decurs de un an, după trecerea în calendarul ortodox a lui Pahomie din Gledin.

SCRIITORI PE CALEA REGALĂ

Scriitori pe Calea Regală. Este numele unui un proiect special menit să îi atragă pe tineri în lumea cărţilor. Proiectul este organizat de Uniunea Scriitorilor, împreună cu Ministerul transporturilor şi sprijinit de Casa regală. Peste 45 de scriitori români aduc în gări din 6 oraşe ale României câte o bibliotecă. Garnitura, în a cărei componenţă sunt şi câteva vagoane care au aparţinut casei regale, a oprit şi în gara Burdujeni din Suceava.AMBIANŢĂ vine trenul caseta B 4113 TC 1.08.19 - 1.08.23

Cei 45 de scriitori au adus cu ei şi cărţi pentru a le dona bibliotecilor nou înfiinţate. Ei au ajuns la Suceava cu Trenul Regal, care nu a mai ieşit din Remiza Mogoşoaia pentru un proiect public de 60 de ani. În acest tren au urcat mari lideri ai lumii, ca Brejnev, Nixon sau Jimmy Carter, şi a fost semnat documentul de retragere a trupelor sovietice din România.

AMBIANŢĂ caseta B 4113 TC 01.13.03 - 01.13.15 "cel care l-a folosit cel mai mult a fost Carol al II-lea, foarte puţin Mihai, care iubea mai mult maşinile, şi, în mod deosebit, a fost folosit de conducătorii comunişti de după război"

Casa Regală a României îşi doreşte ca această campanie pro-lectură să devină anuală şi Trenul Regal să ajungă cu scriitorii, în 2009, în Gările Regale din Sofia, Belgrad, Budapesta şi Viena.

CURSĂ LEGALĂ

Vitezomanii au trăit astăzi la maximum senzaţia de adrenalină pe aeroportul din Baia Mare. Pasionaţii curselor de maşini au gonit în voie într-o competiţie legală. La start s-au prezentat peste 70 de participanţi din ţară şi străinătate.AMBIANŢĂ

Maşinile au fost pregătite special pentru cursă, iar echiparea şi întreţinerea lor costă bani buni. Suma necesară în astfel de curse poate depăşi şi 20.000 de Euro. Concursul de la Baia Mare organizat cu sprijinul poliţiei, se vrea o promovare a curselor legale, care, dacă vor fi aprobate de autorităţi, vor avea loc de două ori pe an.IMAGINI în Transfer Raliu Baia Mare

AMBIANŢĂ TC 06.38 - 06.43 + 8.23 - 8.28

ATAC LA PD-L

Atac concertat din partea liderului PSD Bucureşti, Marian Vanghelie şi a candidatului PSD la primăria sectorului 3, Doru Giugulea la adresa lui Adriean Videanu şi a lui Liviu Negoiţă. Videanu este acuzat că a fraudat licitaţia pentru proiectul Netcity, în vreme ce despre Negoiţă social-democraţii spun că distruge parcurile din sectorul pe care îl conduce. Nici Adriean Videanu, şi nici Liviu Negoiţă nu au putut fi contactaţi până la această oră pentru reacţii.SINCRON VANGHELIE
DV R3222
00.52 - 1.02 - vreau să prezint pe scurt una dintre cele mai mari afaceri ale lui Adriean Videanu, nu ştiu care e cea mai mare pentru că toate sunt mari MUSCĂ 1.23 - 1.28 - este vorba despre reţeaua metropolitană de fibră optică a municipiului Bucureşti MUSCĂ 2.50 - 3.01 - s-a ajuns la performanţa ca după 2 licitaţii să cumpere caietul de sarcini şi să participe la licitaţie decât firma care o dorea Adriean Videanu

SINCRON DORU GIUGULEA
DV R3222
11.15 - domnul negoiţă emite autorizaţie de construcţie în 2007, în parc. În parcul Prisaca Dornei - 11.25 MUSCĂ 11.33 - 11.48 - există 14 autorizaţii de acest fel date în perioada 2006 toamna până în 2007. Aşa înţelege PD să arate imaginea celui mai bun primar al său, prin distrugerea parcurilor verzi

LANSARE LIBERALĂ

Liberalii şi-au lansat, astăzi, candidaţii la primăria Râmnicu Vâlcea şi Consiliul Judeţean Vâlcea.Peste 2000 de persoane printre care şi europarlamentarul Renate Weber şi fostul ministru de externe Adrian Cioroianu au participat în Sala Sporturilor la spectacolul de lansare al candidaturilor. Deputatul Emilian Frâncu şi Bogdan Pistol candidează pentru funcţiile de preşedinte al Consiliului Judeţean Vâlcea, respectiv pentru primăria oraşului Râmnicului Vâlcea. Liberalii sunt convinşi că vor ieşi învingători la aceste alegeri datorită echipei pe care o au.[CAS MICA, SCRIE VALCEA PE EA!]

[SINCRON EMILIAN FRÂNCU 21.57 - 22.07]
Am vocatie de invingator, cred ca am demonstrat prin fapte ca pot sa fac lucruri bune si sper ca valcenii sa aiba incredere in mine.

TORNADE ÎN SUA

Cel puţin 21 de oameni au fost ucişi, iar sute răniţi după ce mai mult tornade au făcut ravagii în trei state din centrul şi sudul Statelor Unite. Cele mai multe victime, 13, s-au înregistrat în statul Missouri din centrul Americii. Zeci de mii de oameni au rămas fără curent electric iar guvernatorii statelor Oklahoma şi Missouri au decretat stare de urgenţă.VOX
Fata mea era în faţa garajului când a văzut tornada. A fugit în casă şi ne-a spus că trebuie să ne adăpostim. Ne-am urcat toţi în cadă iar tatăl şi unchiul meu au venit în baie chiar înainte să se prăbuşească tavanul şi au sărit şi ei în cadă.

vox
Arată ca şi cum s-a declanşat o bombă atomică. Am venit să-mi caut mama şi m-am pierdut, nu ştiam unde mă aflu chiar dacă am locuit aici o viaţă întreagă.

vox locotenent
Nu am văzut în întreaga mea carieră ceva atât de devastator. E ca şi cum o bombă a căzut din cer şi a distrus totul în calea ei.

Zeci de case au fost distruse, arborii scoşi din rădăcini şi maşinile răsturnate. Numai în statul Oklahoma, tornadele care s-au deplasat cu 55 şi 70 de kilometri pe oră, au făcut 7 morţi. Cel puţin 150 de oameni au fost răniţi în sud-estul statului. În unele cazuri casele au fost luate cu totul pe sus, iar în urmă au rămas doar fundaţiile de beton. Tornadele au distrus şi liniile de electricitate, iar în statul Oklahoma cel puţin 6000 de oameni au rămas fără curent electric. Guvernatorul statului a decretat stare de urgenţă. aceeaşi măsură a fost luată şi în statul Missouri. În sudul Americii, în Georgia peste 56 de mii de persoane au rămas fără electricitate.

CRIZA DIN MYANMAR

28 de mii de morţi şi 33 de mii de oameni daţi dispăruţi! Acesta este noul bilanţ al tragediei din Myanmar dat publicităţii de postul de televiziune de stat! În acest timp din ce în ce mai multe ajutoare sunt trimise de comunitatea internaţională spre acestă ţară. Există şi incidente : o navă cu ajutoare a Crucii Roşii s-a scufundat după ce s-a lovit de un copac. Din fericire, incidentul nu s-a soldat cu victime. Agenţia Associated Press a difuzat imagini cutremurătoare filmate de un amator la scurt timp după ce a lovit ciclonul.Supravieţuitorii ciclonului care a lovit Myanmar se confruntă cu pericolul izbucnirii unor epidemii din cauza igienei precare şi a lipsei apei potabile şi a hranei. Infectarea rănilor, dar şi maladii precum febra hemoragică sau dizenteria sunt tot atâtea ameninţări pentru sinistraţi. În Labutta, una dintre provinciile cele mai afectate de acest dezastru natural, o treime dintre locuitori sunt răniţi. Majoritatea rănilor au fost provocate de resturile luate de rafalele de vânt de peste 190 de kilometri pe oră. Numeroşi locuitori suferă de dizenterie şi deshidratare. Există, de asemenea, pericolul declanşării unei epidemii de holeră din cauza apei contaminate.

sincron Cristi Zărescu tc 11.14 - 11.31
În interiorul ţării se află 1,5 milioane de oameni care au nevoie urgentă de apă, hrană şi asistenţă medicală. Nici un medic nu a ajuns până acum la ei şi asta chiar dacă la Bangkok aproximativ 500 de asistenţi umanitari din întreaga lume aşteaptă viză pentru a intra în Myanmar.

Netulburaţi de spectrul acestor boli cumplite care îi pândesc pe conaţionalii lor, liderii militari de la Yangon au anunţat pe un ton triumfal o rată extrem de ridicată de participare la referendumul constituţional organizat ieri. Ziarele de la Yangon nu furnizează, totuşi, nicio cifră privind rata participării la scrutin.

CRIZĂ ÎN LIBAN

Confruntările violente între miliţii şiite Hezbollah şi susţinătorii guvernului libanez au reizbucnit din nou, la Beirut.[AMBINATA]
Mai multe explozii s-au produs în sud-estul oraşului, în zone locuite în mare parte de druzi. Violenţele au loc în ciuda calmului care s-a aşternut ieri peste Beirut. Capitala Libanului a fost în ultimele patru zile teatrul un unor confruntări dramatice între susţinătorii guvernul majoritatea suniţi şi simpatizanţii opoziţiei condusă de mişcarea şiită Hezbollah. Numai în ultimele 48 de ore, în confruntările de la Beirut şi-au pierdut viaţa 24 de oameni.Străinii părăsesc în masă Libanul. La ambasdada română din Beirut a fost formată o celulă de criză care este în permanetă legătură cu cetăţenii români din Liban şi care analizeză posibilitatea repatrierii acestora.

DEŢINUŢI ÎN GREVĂ

Peste 300 de presupuşi talibani sunt de o săptămână în greva foamei în închisoarea din Kandahar, în Afganistan. Protestatarii spun că nu au fost judecaţi echitabil şi cer o expertiză independentă a cazurilor lor.Un oficial afgan din provincia Kandahar a declarat agenţiei France Press că 20 dintre protestari şi-au cusut buzele. Unii dintre deţinuţi susţin că au fost torturaţi de autorităţile afgane şi obligaţi astfel să se declare vinovaţi de complicitate cu talibanii. Potrivit AFP în jurul închisorii fortificate au fost mobilizate mai multe sute de poliţişti.

ATACAT DE RECHIN

Un australian a scăpat cu viaţă după ce a fost atacat de un rechin de 5 metri lungime. Bărbatul s-a ales cu muşcături zdravene la picioare şi mâini şi se află în spital. El a declarat presei că atunci când a văzut umbrele din apă a crezut că este vorba de un delfin.S-a înşelat! Era un rechin mare şi alb care l-a atacat. Dar jason Cull nu s-a dat bătut... s-a luptat pentru viaţa sa.

[SINCRON citit !!! Jason Cull TC 49.25]
I-am dat cumva un pumn şi el m-a prins de picior şi m-a tras sub apă. Atât îmi mai amintesc. L-am lovit în ochi cu putere şi abia atunci mi-a dat drumul.

Incidentul s-a petrecut în dreptul plajei Middleton, situată în sud-vestul Australiei. Autorităţile locale au închis plaja pentru public imediat după atacul rechinului. În apele australiene se înregistrează în medie 15 atacuri de rechin în fiecare an. Luna trecută un astfel de atac i-a fost fatal unui surfer australian.

ALEGERI ÎN SERBIA

Urnele s-au închis în urmă cu puţin timp în Serbia, unde milioane de oameni au votat în cadrul alegerilor legislative şi locale anticipate. Agenţiile de presă comentează că sârbii au avut ales acum între un viitor mai prosper în Uniunea Europeană şi mândria naţională, rănită după desprinderea provinciei Kosovo. Ultimele informaţii le aflăm acum de la Corespondentul Realitatea TV în Serbia, Adriana Matei, are detalii. Bună seara! Adriana Ştim câţi oameni au fost la vot?

LINDA A FOST ÎNFRÂNTĂ

Veste mai puţin bună! Linda Teodosiu, românca de doar 16 ani care a cucerit inimile germanilor cu vocea ei a fost eliminată din concursul ''Germania caută un Superstar''. Finala concursului de la televiziunea RTL se va da sâmbăta viitoare între ultimii doi concurenţi, doi bărbaţi.[AMBIANTA !!! canta 2.54-]

Linda a cântat ieri seară trei melodii celebre: una a starului pop Riahnna, o a doua a lui Joe Cocker, iar ultima un hit care aparţine vedetei pop Mariah Carey.

[AMBIANTA 3.39 -]

Din păcate publicul în mâinile căruia stătea soarta concurenţilor a ales prin televot ca Linda să părăsească scena. Presa germană susţine că alegerea publicului este explicabilă: este normal ca un public majoritar feminin să voteze pentru bărbaţi. Tatăl Lindei, Flavius Teodosiu este de acord cu explicaţia.

[TEL INREG magda crisan-Flavius Teodosiu, ora 12:03:02]
0.22 Asta e. atata a fost. este destul de greu cand dau telefoane numai fetele 0.29 MUSCA 1.56 E singura care a avut o evolutie constanta. ea n+a facut o greseala in trei luni de zile de când e concursu asta2.06

Tatăl Lindei este mulţumit de rezultatul celor trei luni de participare a fiicei la concursul Germania caută un superstar. Nu-i de mirare românca de 16 ani a câştigat un contract cu o casă de producţii importantă.

[TEL INREG magda crisan-Flavius Teodosiu, ora 12:03:02]
1.35 Ea are contract cu Sony, toata lumea e relaxata, ea e relaxata, nu a plans 1.39

Linda Teodosiu cântă de la o vârstă fragedă. Este ambiţioasă şi foarte talentată. Dovadă stă şi selecţionarea ei în concurs din aproape 30 de mii de candidati. A câştigat etapă după etapă până aseară. Chiar şi după eliminarea ei de aseară, juriul a avut numai cuvinte de laudă pentru vocea de înger a Lindei.

[AMBIANTA 3.50]

IONEL LESPUC corespondent Realitatea TV Cluj

[PP] Clujul petrece mai ceva ca-n poveşti! După trei zile şi trei nopţi de fericire în urma cuceririi titlului, CFR-iştii sărbătoresc şi câştigarea Cupei. Fotbaliştii lui Ioan Andone au primit chiar acum tricourile de campioni pentru prima oară în istoria centenară a clubului din Gruia, iar Ionel Lespuc ne povesteşte bucuria de la Cluj. Bună seara, Ionel!

IANCU AMENINŢĂ

[PM] După ce a reuşit calificarea în Cupa UEFA cu Poli, Marian Iancu vrea să scape de un adversar în viitorul sezon de liga 1. Şeful de la Timişoara vrea nici mai mult nici mai puţin decât retrogradarea Stelei. [PP] Singura piedică în calea revoluţiei propuse de Iancu este tocmai regulamentul, care nu prevede decât o penalizare de cel mult 9 puncte pentru Steaua.Ca să fie sigur că federaţia va lua ceva măsuri împotriva Stelei, cel mai revoltat finanţator din fotbalul românesc Iancu de la Timişoara trece la ameninţări. A mai convins doi preşedinţi de club din Liga 1 să nu joace cu Steaua în sezonul viitor dacă echipa lui Becali nu va fi trimisă măcar în liga a doua.


titlu: Iancu ameninţă!
Marian Iancu - finanţator Poli Timişoara
Sunt trei echipe care nu vor juca cu Steaua în campionatul următor, dacă aceasta nu va fi retrogradată, în cazul în care vor fi găsite dovezi, din punct de vedere fotbalsitic.
sursa: Telesport

sincron gigi: cas 3474: 32.58-33.08: mi-ati dat o veste foarte bună avem 40 de puncte din start''...'

IDOLUL HAGI

[PM] Suporterii lui Galatasaray nu l-au uitat pe Hagi nici în ziua în care au sărbătorit al 17-lea titlu din istorie. Este cel mai mare jucător pe care l-am avut vreodată, spun fanii turci, care i-au dedicat câteva melodii românului şi cu ocazia meciului din campionat cu Ghenclerbirli Oftaş.După ce a făcut istorie pentru Galatasaray, alături de care a cucerit patru campionate şi o Cupă UEFA ca jucător plus o Cupă a Turciei ca antrenor, Gică Hagi este şi acum pe buzele tuturor fanilor lui Galatasaray.

vox suporter: 10.11 - 10.18 Hagi a fost un mare jucător, foarte important pentru istoria Galatei. Îl iubim, reprezintă o parte din istoria Galatei R 3910
ambianţă suporter: 13.36 - 13.43 I love you, Hagi R 3910
ambianţă galerie: 31.50 sau 34.40 R 3923 suporterii cântă: I love you, Hagi

Nici patronul lui Galatasaray nu l-a uitat pe Hagi, despre care presa turcă susţine că are şanse mari să preia banca tehnică a fostei sale echipe.

sincron patron Galata: 17.46 - 17.52 toţi jucătorii români care au evoluat aici au fost buni, însă niciunul nu se poate compara cu Hagi.

SĂRBĂTOARE LA ISTANBUL

[PP] Sărbătoare la Istanbul. Galatasaray a câştigat al 17-lea titlu de campioană şi a declanşat fiesta. Stadionul Aly Sami Yen a fost luat cu asalt de zeci de mii de de fani, care au stat la coadă pentru a sărbători alături de jucători.

HAGI LA GALATA

[PM] În plină sărbătoare, suporterii lui Galatasaray se gândesc deja la Hagi, creditat cu prima şansă la preluarea postului de antrenor. Mai multe amănunte aflăm de la corespondentul Realitatea TV, Alexandru Androne, care este la Istanbul. Bună ziua, Alex! Cum este Istanbulul la o zi după sărbătorirea titlului cu numărul 17?

LIGA I PETRECE

[PP] Rapidiştii şi steliştii au sărbătorit şi ei, chiar dacă Ardealul le-a luat tot la fotbal în 2008. Stelistul Rădoi şi-a botezat fetiţa, iar Dani Coman a semnat pe viaţă, nu cu Rapidul, ci cu aleasa Loredana.Ziua nunţilor şi a botezurilor în fotbal a început la ora 17, când Mirel Rădoi a chemat toată floarea cea vestită a Stelei la botezul fetiţei sale, Ingrid Alexandra. În biserică, naşul Gigi Becali a încercat să-l convingă pe Denis, fiul cel mare al finului Rădoi să ajungă mare şi tare ca şi tatăl său.

ambianţă - Gigi îl întreabă pe Denis dacă vrea să devină fotbalist dv b 3474
tc: 07.50 - 08.05

O oră mai târziu, la Piteşti, portarul Rapidului, Dani Coman, s-a însurat cu aleasa inimii, Loredana. Naş le-a fost Răzvan Lucescu, omul care dus Rapidul până în sferturile de finală ale Cupei UEFA. Nu au lipsit colegii de echipă, dar şi fanii Rapidului. Coman a recunoscut că a avut emoţii mai mari decât la orice derby.

ambianţă Dani Coman care spune că a avut emoţii dv b 3160
tc: 58.51 - 58.54

A TREIA LOVITURĂ

[PM] Steaua a dat a treia lovitură pe piaţa transferurilor. Fotbalistul care îi aduce aminte lui Gigi Becali de Hagi, buzoianul Claudiu Ionescu a semnat pe trei ani cu vicecampioana. Vreau să joc cu Steaua în Liga Campionilor, şi-a stabilit obiectivul mijlocaşul de 25 de ani.În plin scandal valiza, Steaua se mişcă repede pe piaţa transferurilor. Nici nu s-a terminat bine sezonul că trei fotbaliştii au şi semnat cu vicecampioana. După Janos Szekely şi Bogdan Stancu, Claudiu Ionescu de la Buzău s-a înţeles cu Steaua. După ce Gigi Becali a plătit clauza de reziliere a fotbalistului, de 250 de mii de euro, mijlocaşul a şi semnat pe trei ani cu roş-albaştrii.

TEL IONESCU

ARGINT ŞI BRONZ

[PP] Zi plină pentru gimnaştii români la europenele de gimnastică. După bronzul obţinut sâmbătă în competiţia pe echipe, băieţii lui Grecu au reuşit să aducă alte două medalii pentru România.Răzvan Şelariu a luat argintul la sol, în timp ce pentru aurul european la sărituri s-au luptat doi români: Răzvan Şelariu şi Daniel Popescu. Oamenii lui Dan Grecu nu au reuşit până la urmă decât o clasare pe locul 3 prin Popescu. Flavius Koczi a fost şi el aproape de o nouă medalie pentru România la cal cu mânere, dar a terminat abia al patrulea.

FINALĂ PIERDUTĂ

[PM] Sorana Cârstea nu a putut repeta performanţa de anul trecut şi a ratat câştigarea trofeului Gaz de France. La ce-a dea doua ediţie a turneului dotat cu premii în valoare de 50 mii de dolari, Cârstea a fost învinsă în două seturi, scor 6-7, 6-7 de cehoaica Petra Cetkovska.Meci greu pentru Sorana Cârstea în finala turneului Gaz de France. Românca a întâlnit-o în ultimul act al competiţiei pe principala favorită a turneului de la Bucureşti, cehoaica Petra Cetkovska. În vârstă de 22 de ani, Cetkovska este câştigătoarea turneului şi în proba de dublu alături de Hana Sromova. În urma victoriei de azi, Cetkovska a primit un cec în valoare de 7.135 de dolari şi 35 de puncte WTA, iar Sorana Cârstea a încasat 3.999 de dolari şi 25 de puncte WTA.

sincron sorana34.52...35.00 nu am fost aşa de agresivă aşa cum mi-am dorit şi nici loviturile nu le-am simţit aşa de puternice precum mi-aş fi dorit

35.11...a fost puţină presiune asupra mea şi din cauza faptului că am jucat acasă

INTER ÎN PERICOL

[PP] Cristi Chivu şi Inter vor trăi periculos ultima etapă din Serie A.Fără Chivu, accidentat la umăr, Inter a terminat la egalitate, 2-2 cu Siena, echipă pentru care Paul Codrea a jucat doar în prima repriză. Rivalii de la AS Roma sunt cei mai fericiţi după egalul de la Milano. Trupa antrenată de Luciano Spalletti a bătut acasă pe Atalanta cu 2-1 şi s-a apropiat la doar un punct de liderul Inter. Titlul în Italia se va decide în ultimele 90 de minute ale campionatului. Inter va juca la Parma, iar Roma se va bate la titlu pe terenul Cataniei lui Walter Zenga.

ULTIMUL OMAGIU

[PP] Fotbalul este din nou în stare de şoc! După moartea lui Antonio Puerta, de pe teren de la Sevilla, în august 2007, un alt jucător a dispărut tragic! Belgianul Francois Sterchele a decedat în urma unui accident rutier, iar ieri colegii săi şi suporterii lui FC Bruges i-au adus un ultim omagiu pe stadionul Jan Breydel.

SULTANUL MASSA

[PM] Felipe Massa a făcut legea pe circuitul de la Istanbul. Brazilianul de la Ferrari şi-a trecut în cont cea de-a treia victorie consecutivă în Marele Premiu al Turciei, după ce i-a depăşit pe Lewis Hamilton, de la Mc Laren, şi de campionul mondial en-titre, Kimi Raikkonen.Circuitul de Formula 1 de la Istanbul a devenit specialitatea casei pentru Felipe Massa. Plecat din pole-position, pilotul de la Ferrari a câştigat pentru a treia oară consecutiv Marele Premiu al Turciei, după ce a condus cursa de la un capăt la altul. Revelaţia sezonului trecut, Lewis Hamilton, a terminat pe poziţia secundă, iar podiumul a fost completat de finlandezul Kimi Raikkonen. Campionul mondial se menţine în fruntea clasamentului piloţilor, cu 35 de puncte, urmat de Felipe Massa şi de Lewis Hamilton, fiecare cu câte 28 de puncte. Ierarhia constructorilor este dominată de Ferrari, cu 63 de puncte, urmată de surpriza BMW, cu 44 de puncte, şi de McLaren cu 42.
Trimite-ne mesaje
Expediţie pe Makalu
Ce parere ai despre Realitatea.net?
Ai fost martorul unui eveniment ieşit din comun?
LOCALIADA - esti multumit de orasul in care locuiesti?
Sondaj
Tu ai adopta un copil din China?

1. Da | 85.71%
2. Nu | 14.29%
Total voturi: 119
| comentarii
realitatea fm

Crema industriei online vine la RoNewMedia

RoNewMediaConferinta si Expozitia RoNewMedia, cel mai important eveniment dedicat Internetului organizat pana acum in Romania, a intrat pe ultima suta de metri.

Puteti afla ultimele stiri legate de acest eveniment, precum si cum puteti participa de pe site-ul www.ronewmedia.ro
meteo
Vineri, 16 Mai 2008 13:55
Bucureşti 28 °C
Variabil
| mai multe
Romania 17.05 18.05
Timişoara 27 °C
Arad 28 °C 26 °C
Bacău 26 °C 28 °C
Braşov 22 °C 27 °C
Cluj Napoca 22 °C 28 °C
Constanţa 22 °C 30 °C
 
Europa 17.05
Atena 28 °C
Berlin 21 °C
Helsinki 12 °C
Londra 13 °C
Madrid 18 °C
Moscova 18 °C
Oslo 6 °C
Paris 18 °C
Roma 23 °C
Curs valutar
Vineri, 16 Mai 2008 13:16
1 EUR 3.6573 RON
1 USD 2.3615 RON
1 GBP 4.603 RON
1 CHF 2.2415 RON
100 HUF 1.4706 RON
100 JPY 2.2571 RON
1 BGN 1.8699 RON
Paritate: 1 EUR = 1.5487 USD
Arhiva articole
mai 2008
Du Lu Ma Mi Jo Vi Sb
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

blank
blank
blank
blank