mai 2008
apriun
DuLuMaMiJoViSb
1 2 3
4 5 6 7 8 910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Astazi 2008 7
Realitatea de la ora 11:00

EMIL HUREZEANU analist politic

1. Emil Hurezeanu, analist politic,
2. Luca Niculescu, redactor şef RFI România,

MAESTRUL ŞI MARGARETA

[PG EL]Dmitri Medvedev s-a trezit propulsat la conducerea Rusiei doar prin voinţa mentorului său Vladimir Putin.[PG EA] Noul lider de la Kremlin încearcă să se afirme după ce a copiat intonaţia vocii şi gesturile maestrului său.[PG EL]Aşa comentează presa internaţională rocada de la Moscova, subliniind schimbul de faţadă al puterii de la Kremlin. Asta cu atât mai mult cu cât Medvedev va moşteni numai o parte din puterea predecesorului său, care şi-a asigurat controlul direct al scenei politice şi frâiele puterii interne. [PG EA]Înainte de a ceda fotoliul de la Kremlin, Putin a legiferat extinderea atribuţiilor premierului şi a aranjat numirea sa în fruntea partidului care domină parlamentul federaţie ruse. [PG EL]Partea bună este că militarismul brutal şi sex-appealul de mojic al lui Putin se demodează, lăsând locul unui stil intelectual şi dandy la Medvedev, se comentează în ediţia rusă a revistei GQ.

CHIPUL SCHIMBĂRII

[PG EL]Cel mai tânăr lider din istoria Rusiei, Dmitri Medvedev este învestit astăzi în mod oficial în funcţia de preşedinte. [PG EA]Trei zile şi trei nopţi! Atât va dura sărbătoarea de la Kremlin, care include şi învestirea lui Vladimir Putin în noua sa funcţie de premier dar şi sărbătorirea Zilei Libertăţii în faimoasa Piaţă roşie. [PG EL]France Presse afirmă că noul preşedinte al Rusiei rămâne un produs al Planetei Putin, deşi este mai modern şi mai binevoitor decât predecesorul său.Născut în urmă cu 42 de ani la Sankt-Petersburg într-o familie de profesori, Dmitri Medvedev a crescut într-un cartier popular din fosta capitală imperială. A studiat dreptul la universitatea din oraş şi a intrat foarte rapid în Comitetul de relaţii externe al Primăriei, condusă pe atunci chiar de Vladimir Putin. De atunci, cariera sa se construieşte în întregime în jurul lui Putin, care îl aduce la Moscova în 1999. După ce este ales preşedinte în martie 2000, Putin îl numeşte adjunct pe Medvedev şi apoi şef al administraţiei prezidenţiale.
În noiembrie 2005, tânărul jurist devine prim-vicepremier, continuându-şi ascensiunea spre Kremlin sub supravegherea mentorului său, pe care l-a însoţit în toate derapajele, de la înăsprirea controlului asupra presei până la înăbuşirea opoziţiei, scrie AFP. Tot de atunci, Medvedev conduce şi gigantul Gazprom, perceput ca arma energetică a Kremlinului.
În pofida unor fraze emblematice precum "libertatea este mai bună decât absenţa libertăţii", care îi fac pe unii să spere într-o deschidere, profilul noului preşedinte rus rămâne o enigmă, ca şi opiniile sale reale despre democraţie sau politica externă.
Analiştii se întreabă dacă, odată ajuns la Kremlin, va un simplu executant al ordinelor lui Putin sau un om politic independent.

PRIMUL SINCRON DIN MATERIAL Yevgenia Albats, comentator politic
Este dificil de estimat dacă avem, dacă vom avea mai bine spus, un nou preşedinte, sau dacă vom avea o marionetă la Kremlin, în timp ce Putin, care devine prim ministru, va menţine frâiele tuturor structurilor ţării. Nu ştiu încă ce să răspund la acestă întrebare.

TRANSFER DE PUTERE

[PG EL] Învestirea lui Medvedev este şi un eveniment punctat de mai multe premiere. Mai ales că e prima ceremonie de transfer al puterii organizată vreodată în Rusia. Amănunte despre eveniment ne oferă Mădălina Iacob, editor ştiri externe. [MADALINA] Predarea puterii a AVUT loc în sala Andreievski din Marele Palat al Kremlinului. Acolo Medvedev A FOST aşteptat de preşedintele în exerciţiu Vladimir Putin, de preşedinţii celor două Camere ale Parlamentului şi de preşedintele Curţii Constituţionale din Rusia. La ceremonie au participat circa 2.400 de invitaţi: miniştri, guvernatori ai republicilor Federaţiei Ruse, deputaţi şi ambasadori străini, academicieni, oameni de cultură, sportivi şi jurnalişti. Protocolul a fost strict în privinţa ţinutei: femeile - fuste de lungime medie, iar bărbaţii costume de culoare închisă. Noul preşedinte este şi cel mai tânăr lider rus din ultimul secol. În virtutea prerogativelor pe care i le conferă Constituţia, Medvedev, va deveni comandantul suprem al forţelor armate ale Rusiei, şi va primi de la predecesorul său temuta valiză nucleară. Întrebarea pe care şi-o pune toată lumea este cine va fi adevăratul lider al celei mai întinse ţări din lume. Potrivit unui sondaj al institutului independent Levada, la mijlocul lunii aprilie, 66 la sută dintre ruşi consideră că Vladimir Putin îl va controla pe Dmitri Medvedev, în ciuda prerogativelor pe care Constituţia i le acordă şefului statului.

BILANŢUL LUI PUTIN

[PG EA]În urmă cu opt ani, când a venit la putere la Krelin, Vladimir Putin era un novice în ale politicii. [PG EL]Ofiţer de informaţii de carieră, el a câştigat experienţă în anii '90, în adminstraţia oraşului Sankt Petersburg. [PG EA]Ulterior, însă, ascensiunea sa pe treptele puterii a fost uluitoare, iar pe 31 decembrie 1999 a fost numit preşedinte interimar al Rusiei, după retragerea lui Boris Elţin.În 2000 şi în 2004, Vladimir Putin a câştigat detaşat alegerile pentru funcţia supremă în stat şi ar fi fost ales cu siguranţă şi pentru un al treilea mandat, dacă i-ar fi permis Constituţia. Astăzi, la capătul celor opt ani la Kremlin, Putin are o reputaţie bine consolidată de politician de "categoria grea". La asta a contribuit din plin şi imaginea sa de om dur şi eficient. Cu o seninătate glacială specifică foştilor ofiţeri KGB, el spune că este mulţumit de rezultatele obţinute în cele două mandate.

SINCRON VLADIMIR PUTIN, preşedintele Rusiei:
"Nu am avut eşecuri grave. Toate obiectivele pe care mi le-am fixat le-am îndeplinit, iar toate scopurile pe care mi le-am propus au fost atinse".

Este greu de negat că în Rusia nu s-au petrecut schimbări radicale în cei opt ani cât a fost condusă cu mână de fier de Putin. Uriaşele venituri din vânzarea de petrol şi gaze naturale au asigurat un ritm anual de creştere economică de 7 la sută, iar standardul de viaţă al ruşilor a crescut.

SINCRON VIACESLAV NIKONOV, analist politic rus:
"În urmă cu opt ani, plata salariilor era amânată cu lunile iar pensiile nu mai veneau ani la rând. Nu mai este cazul acum. Ruşii trăiesc mult mai bine decât acum opt ani şi situaţia Rusiei nu a fost niciodată mai bună".

E adevărat că preţul a fost pe măsură. Mulţi cred că bună-starea i-a costat pe ruşi pierderea unor libertăţile civile. Sub conducerea lui Putin, serviciile secrete au avut o revenire fără precedent. Se pare că aproximativ 80 la sută din oamenii puterii au legături cu actualul serviciu intern de securitate, FSB. Kremlinul pare să controleze mass-media, iar demonstraţiile opoziţiei sunt frecvent reprimate brutal.

UN LOC UITAT

[PP EL]Schimbarea de astăzi din Rusia marchează sfârşitul unei ere. Locuitori ai unei ţări dominate timp de secole de voinţa conducătorilor, ruşii se întreabă acum dacă viaţa lor sub noul "ţar" va fi mai bună.În satul Brod, din regiunea Kransnoiarsk, viaţa decurge ca în multe alte mici localităţi de pe cuprinsul Siberiei. Aici traiul este foarte greu, mai ales pentru bătrânii nevoiţi să trăiască din pensia meschină pe care o primesc de la stat. Localitatea, altădată înfloritoare, îşi trădează sărăcia prin fisurile tot mai numeroase apărute în zidurile clădirilor rămase în paragină. Locuitorii, lipsiţi de venituri, îşi duc viaţa de azi pe mâine. Temperaturile coboară frecvent sub zero grade, iar oamenii taie lemne din pădurea care înconjoară satul pentru a se încălzi. Pentru a mai uita de griji oamenii beau vodcă ieftină.

ZOIA GRACEVA, săteancă din Brod: "Bem pentru că viaţa este grea, nu avem pâine, trebuie să ne tăiem lemne ca să ne încălzim, nu avem cu ce să ne facem case, nu avem salarii, asta e viaţa noastră."

Din când în când, ei se îngrămădesc în gară, unde un tren aduce regulat medicamente, aceasta fiind singura formă de asistenţă medicală existentă pentru sătenii din Brod. Pentru oamenii acestor locuri, totul se reduce la ceea ce ajută supravieţuirii: alimente, medicamente şi încălzire, lucruri care au cam lipsit în timpul lui Putin. Dacă schimbarea de ştafetă de la Kremlin va aduce ceva mai bun şi pentru oamenii din această zonă îndepărtată a Rusiei, rămâne de văzut.

UN DUR CU FAŢĂ UMANĂ

[PP EA]Vladimir Putin a fost şi rămâne un politician carismatic. El i-a fermecat deopotrivă pe ruşi şi pe americani. Prestigioasa revista Times l-a numit, în 2007, "Omul Anului" iar în ţara sa natală, Vladimir Putin are deja un statut de legendă. Numele său este folosit cu succes atât de către comercianţi dar şi de către artişti.[AMBIANŢĂ!!!!cantecu UN om ca putin, ultimu link la ilustratie]

Toată lumea ştia că Putin este un pasionat judo. La sfârşitul anului trecut însă, liderul de la Kremlin a vrut să împărtăşească tuturor cunoştintele lui în materie de luptă. Deţinător al centurii negre, Putin a scos pe piaţă o casetă video şi un DVD cu exerciţii şi meciuri demonstrative. Varianta video a apărut la scurt timp după ce a lansat şi un manual pentru cei care vor să practice judo.

Pe cât de radical în politică, pe atât de blând s-a arătat în sânul familiei şi mai ales în relaţie cu labradorul său negru, Koni. Putin a mărturisit în faţa a 1.200 de jurnalişti că atunci când nu ştie ce decizie politică să ia, îşi consultă cu cel mai loial prieten, cîinele. Liderul de la Kremlin îşi îndrăgeşte într-atât labradorul încât i-a comandat o zgardă cu un sistem de urmărire prin satelit pentru a nu-l pierde. Câinele lui Putin a fost şi protagonistul unui moment comic, semi-oficial. În iarna anului trecut, căţeaua Koni a dat buzna în salonul plin de ziarişti al reşedinţei prezidenţiale din Soci. Unde preşedintele rus discuta chestiuni diplomatice cu cancelarul german Angela Merkel. Aceasta a părut relativ stânjenită când labradorul a început să o adulmece sub fuste.

Liderul de la Kremlin a făcut furori printre femeile din toată lumea vara trecută, când s-a afişat cu busutul gol în faţa camerelor de luat vederi. Momentul savurat cu nesaţ de ziarişti s-a petrecut în timpul vizitei oficiale a prinţului Albert al II-lea de Monaco în Rusia. Liderul de la Kremlin l-a invitat atunci pe prinţ la o partidă pe pescuit pe râul Yenisei, situat la graniţă cu Mongolia.


[ambianta !!! cantec a man like putin]

CANDIDAT DE JUCĂRIE

[PG EA]Vladimir Putin, se ascunde sub chipul lui Dmitri Medvedev! [PG EL]La figurat, dar şi la propriu, pentru că producătorii de jucării din Rusia au scos pe piaţă păpuşi ruseşti care îi înfăţişează pe cei doi politicieni.Tarabele din pieţele moscovite gem de marionete, care îi reprezintă pe succesorul lui Vladimir Putin, Dmitri Medvedev.

Valery Petrovich Kurgan
"Sunt bucuros că o să vedem această imagine în următorii 4 ani. [MUSCA] Mie imi place că ţara va continua pe aceeaşi cale, pe care ne-a îndrumat Vladimir Putin."

Pentru mulţi cumpărători, păpuşile cu Medvedev şi Putin sunt deja un fel de talismane, însă unii ruşi cred că apariţia lor pe tarabe este semn rău.

Anna, rusoaică
"Cred că faptul că au apărut păpuşi cu Medvedev este foarte trist pentru ţara noastră, pentru că arată că acest cult al personalităţii ţarist este încă practicat şi nu cred că este corect."

Pentru fabricanţi însă ideea marionetelor pare să fie mană cerească. Asta pentru că, păpuşile care îi înfăţişează pe Medvedev şi Putin se vând ca pâinea caldă.

CULTUL LUI MEDVEDEV

[PG EL]Oraşul natal al noului preşedinte rus, Dmitri Medvedev, este pregătit pentru schimbarea de gardă de la Kremlin. [PG EA]Muzeul figurilor de ceară din Sankt-Petersburg deţine singura statuie de ceară din lume a succesorului lui Vladimir Putin. [PG EL]Păstrând tradiţia rămasă din perioada sovietică, tipografiile şi pictorii din oraş realizează portrete ale noului şef de stat, care vor fi expuse în clădirile oficiale sau pe birourile funcţionarilor guvernamentali.Muzeul figurilor de ceară e amplasat în centrul oraşului Sankt-Petersburg şi are o colecţie de statui ale ţarilor ruşi dar şi a altor personalităţi ale ţării. Atracţia o constituie, de departe, statuia lui Dmitri Medvedev.

sincron Ella Stebletsova, manager Muzeul Figurilor de Ceară:
E o mare răspundere să administrezi o ţară atât de mare precum Rusia. Eu cred că este un tip serios şi hotărât, aşa cum ar trebui să fie un preşedinte.

Funcţionarii guvernamentali şi chiar oamenii de afaceri ruşi care vor să-şi arate devotamentul pentru liderul de la Kremlin păstrează poze cu şeful statului, pe perete sau chiar pe biroul unde lucrează. Tipografia Lyubavich a devenit celebră pentru realizarea portretelor oficiale ale lui Vladimir Putin în ultimii 8 ani. Directorul tipografiei a declarat că nu l-au mirat deloc comenzile recente pentru portretele lui Medvedev.

sincron Maxim Rumyantsev, director tipografia Lyubavich:
Tipărirea portretelor este o operaţiune foarte dificilă: dacă adaugi prea mult galben, arată de parcă ar avea hepatită, prea mult roşu şi va arăta ca un beţiv. Aşa că trebuie să găseşti culorile potrivite. Un reprezentant al tipografiei a fost tot timpul aici, ca să se asigure că portretele sunt identice cu originalul Medvedev.

Cei cu dare de mână preferă un portret în ulei. Binecunoscutul portretist rus, Alexander Kravchuk, speră ca schimbarea preşedintelui să îi aducă mai multe comenzi. 100 de ore sunt necesare pentru realizarea unui astfel de portret având ca model doar o fotografie. Preţul este şi el pe măsură, câteva mii de dolari.


sincron Alexander Kravchuk, pictor rus: Procesul de comandare a portretelor lui Medvedev este în desfăşurare, după încheierea alegerilor. Cred că vor mai fi multe comenzi de acest gen.

Librăriile din Sankt-Petersburg sunt pline de cărţi despre Medvedev. Vânzările sunt destul de slabe acum, recunosc comercianţii, dar situaţia se va schimba în curând. Cele mai de succes produse din seria Medvedev sunt păpuşile Matrioska pe care este pictată faţa noului preşedinte rus. Păpuşile sunt cumpărate atât de localnici cât şi de turiştii pentru care sunt un suvenir excelent.

PRIN TELEFON, ADRIAN SEVERIN fost ministru de Externe

Adrian Severin, europarlamentar, fost ministru de externe, 0745.024.201

PRIN TELEFON, PETRE ROMAN fost ministru de Externe

Petre Roman, fost ministru de externe, 0722611211 - după 11,00!

PRIN TELEFON, IULIAN CHIFU dir. Centrul pt.Prevenirea Conflictelor

Iulian Chifu, Director Centrul pentru Prevenirea Conflictelor, 0744564519

PRIN TELEFON, RĂZVAN IONESCU Asoc. pt.Securitate şi Cooperare Reg

Răzvan Ionescu, preşedinte Asociaţia pentru Securitate şi Cooperare
Regională, 0745500888

UN NOU ŢAR

Transferul de putere de la Moscova ţine prima pagină a marilor ziare din lume. Colega noastră Liana Pătraş a făcut revista presei şi ne prezintă acum câteva dintre articolele apărute în renumite publicaţii străine pe acest subiect. Bună dimineaţa, Liana. [LIANA] Bună dimineaţa. Publicaţia britanică The Times scrie că "preşedintele-marionetă" Medvedev preia puterea după un schimb de posturi cu Vladimir Putin, care ajunge premier. Publicaţia subliniază că primul act oficial al lui Medvedev va fi numirea în funcţia de premier a lui Putin. Potrivit cotidianului, care citează un sondaj de opinie, două treimi dintre ruşi consideră că noul şef al statului va fi controlat de viitorul premier. Le Figaro merge pe acceaşi idee şi titrează sugestiv: Falsa ieşire din scenă a lui Vladimir Putin. Publicaţia observă că noul premier lasă Kremlinul noului preşedinte, dar nu şi toate prerogativele. Le Figaro scrie că se prefigurează o co-abitare inedită la Moscova. Surprinzătorul tandem îi permite lui Putin să rămână la putere, fără să încalce Consitutuţia, care nu-i permite trei mandate consecutive. Presa de peste ocean îi face portrete ample lui Dmitri Medvedev. O personalitate care derutează, pentru că uneori susţine că sunt necesare schimbări majore, alteori insistă că va merge pe calea deschisă de Vladimir Putin, subliniază New York Times. Publicaţia trece în revistă şi provocările cărora trebuie să le facă faţă noul preşedinte: creşterea alarmantă a inflaţiei, un sistem juridic slab, o populaţie în scădere şi un sistem de sănătate cu probleme. Publicaţia germană Der Spiegel se întreabă dacă nu cumva la Kremlin urmează o luptă pentru putere între Medvedev şi ţarul Putin. Der Spiegel comentează că în orice caz, odată cu transferul de putere, deţinătorul funcţiei de preşedinte nu mai întruchipează, ca până acum, puterea absolută.

LA FINAL DE MANDAT

În timpul summitului NATO de la Bucuresti, Putin le-a mulţumit jurnaliştilor care au fost alături de el în timpul mandatului de opt ani. Putin a mai spus că a avut un mandat constructiv.14 31 Vă pare rău că veţi renuţat la prerogative şi la activităţile de politică externă sau o simţiţi ca pe o uşurare?
PUTIN 14.38 Ca orice persoană responsabilă de îndatoririle sale oficiale aştept să transefer această povara de pe umerii mei asupra predecesorului meu. Aş cum se spune în ţara mea nu e nimic după care trebuie să-ţi pară rău. Este vorba de o libertate mult aşteptată, sfârşitul mandatului meu ca preşedinte. Cred că am avut un mandat constructiv şi plin de succes. Succesorul meu este un om foarte bine educat şi veţi avea momente plăcute cu el. Ultimii opt ani au fost dificili pentru Rusia şi pentru relaţiile dintre Rusia şi partenerii săi. Au fost anii renaşterii Rusiei ca un stat puternic, independent cu o voce proprire pe scena internaţională.

TAROM LA PROCES

[PG EA]Tribunalul Bucureşti judecă astăzi al doilea termen al procesului intentat companiei Tarom. [PG EL]25 de pasageri au dat în judecată compania după accidentul de pe Aeroportul Otopeni, din decembrie anul trecut, când o aeronavă a ratat decolarea, după ce a izbit o maşină de întreţinere aflată pe pistă. [PP EL]Ana Maria Roman este la tribunalul Bucureşti şi are detalii.R 3224

03:38-04:10 Silvia Boţoacă pasager: Nu mi-am revenit, ne este teamă să plecăm cu avionul. Chiar am vrut acum de sărbătorile pascale să plecăm cu avionul în Grecia, am renunţat şi până la urmă am plecat cu maşina deci teama există şi am rămas puţin cu frică şi în continuare mergem la psiholog.// 4:17 Cine greşeşte trebuie să plătească.



00:54-01:15 SINCRON: Mariana Ştefan - avocat: Numărul reclamanţilor este de 52 îm prezent. La acest termen s-a depus o cerere de chemare în garanţie pentru Romatsa şi o întâmpinare din partea companiei Tarom prin care aceştia recunosc că dispoziţiile legale care se aplică sunt cele prevăzute de convenţie de la Montreal. Nu recunosc însă pretenţiile pasagerilor considerând că este o prezumţie de culpă a societîţii Tarom numai în cazul în care vătămarea ar fi de natură fizică.

CU CARDURILE GOALE

Mai mulţi clienţi ai Banc Post s-au trezit peste noapte fără bani pe card, iar banca a decis să restricţioneze cardurile de tip Millenium. Din această cauză, posesoriI acestui tip de card nu vor putea retrage bani de la ATM-uri.Conducere Banc Post a ajuns la concluzia că o parte dintre clienţi au fost fraudaţi în urma unor verificări pe care banca le face pentru a depista tranzacţiile suspecte. Elementul care a atras atenţia a fost numărul mare de tranzacţii realizate în anumite ţări. Bulgaria a fost una dintre ele.

sincron prin telefon Mihai Bogza, caseta 2651

31.10 Am identificat un număr de tranzacţii suspecte şi când ne-am dat seama de amloare am luat măsura de a restricţiona utilizarea anumitor carduri. Toate sunt de tipul Millenium.

Reprezentanţii Banc Post spun că restricţionarea cardurilor presupune doar imposibilitatea posesorului de a scoate bani de la ATM. Cardurile pot fi folosite pentru plăţi.

sincron Mihai Bogza tc 32.47-32.53 muscă 33.19-33.26
S-a demarat o anchetă completă una internă şi una externă.(..)Acei clienţi păgubiţi ăşi vor recupera banii?Dacă se va dovedi că e fraudă nici un client banc posta nu va ramane pagubit.

Din cauza acestui incident, sediile Banc Post vor avea program prelungit. Unii angajaţi ai băncii vor lucra şi în weekend astfel încât clienţii care au carduri restricţionate să poată scoate bani din cont.

BUTOI CU PULBERE LA CLUJ

[PG EL]Tensiune maximă la Cluj cu câteva ore de ore înaintea disputării partidei dintre Universitatea şi CFR, care va decide campioana României la fotbal. [PG EA]La antrenamentul oficial de aseară, suporterii Universităţii şi-au ameninţat echipa cu bătaia dacă nu-şi va apăra corect şansele. [PG EL]Incidente şi azi noapte pe stadionul Universităţii, unde jandarmii au controlat în amănunt o peluză, după ce mai mulţi suporteri au sărit gardul şi au intrat pe stadion.AMBIANTA din 00.00
[1.04.15 - 1.04.26 Amb. dupa antrenament, jucatorii pleaca la vestiare, galeria striga "De nu bateti CFR va rupem picioarele!"]

Unul dintre fotbalişti le-a arătat obrazul suporterilor şi a sfârşit prin a fi îmbrâncit şi huiduit. Speriaţi, toţi jucătorii Universităţii s-au refugiat apoi în vestiar. Spiritele au fost calmate de preşedintele clubului, dar suporterii şi-au huiduit favoriţii pe întreaga durată a antrenamentului.
[caseta P 73]
Incidente şi azi-noapte pe stadionul Universităţii. Patru suporteri au sărit gardul şi au intrat în stadion cu un banner foarte mare. Jandarmii au luat la puricat întreaga peluză unde se aflau suporterii.

[amb jandarm controleaza bannerul 1.18.12 - 1.18.28]
E un mod prin care se introduc diverse chestii în incintă înainte de mecuri. Având în vedere antecedentele...

[amb jandarmi trag de gard 1.19.13 - 1.19.17]

[amb jandarmi cu suporter 1.15.31 - 1.15.41]
Da cum intraţi dvs aici? Ce vroiaţi să facem, s-o lăsăm aşa? Trebuia să o aduceţi mâine!

Cei patru suporteri, dar şi paznicul stadionului, au fost amendaţi.

FINAL ÎNCINS

[PG EA]Titlul, locul de Intertoto şi ultima poziţie retrogradabilă. [PG EL]Acestea sunt mizele ultimei etape a sezonului 2007-2008 din Liga I, ce va începe în această după-amiază. Claudiu Giurgea are amănunte[GIURGEA] Depăşită de CFR după eşecul cu Dinamo, Steaua este nevoită să aştepte pasul greşit al liderului în derby-ul clujean cu Universitatea pentru a câştiga pentru a 24 a oară titlul în România. În cazul unei victorii a liderului pe Ion Moina atunci medaliile de campioni merg în premieră în Gruia. Miza acestui joc este uriaşă şi pentru suporteir. Cei de la CFR se tem să meargă pe stadionul rivalei, Universitatea, mai ales după ce au fost bumbăciţi serios în urmă cu doar 3 zile când se bucuru pentru victoria lui Dinamo în meciul cu Steaua. Cele patru calificate în UEFA se cunosc deja, astfel încât Dinamo, Rapid şi Urziceniul vor avea doar miza locului 3 în ultima etapă. În Intertoto va merge aproape sigur Vasluiul, care i-a luat faţa Oţelului cu cele trei puncte primite la masa verde. CU o menţiune, băieţii lui Porumboiu au misiune mult mai grea decât cei din Galaţi: joacă împotriva Rapidului, în timp ce Oţelul întâlneşte Poli Iaşi. În zona retrogradării se cunosc deja trei dintre echipele care vor merge în Liga a II-a: U Cluj, UTA şi Dacia Mioveni. Pentru evitarea ultimului loc retrogradabil se bat trei echipe: Ceahlăul, Buzăul şi Bistriţa. Nemţenii vor scăpa în cazul unui egal la Craiova coroborat cu un eşec al buzoienilor în Ghencea, în timp ce Bistriţa mai poate ajunge în a doua ligă doar printr-un scenariu aproape imposibil: eşec acasă cu Pandurii şi victorii pe linie pentru Ceahlăul şi Gloria Buzău. Mai multe amanunte puteti afla si de pe site-ul www.sport.realitatea.net

ULTIMA ETAPĂ

[PG EL]După 17 ani titlul este aproape să ajungă în provincie. Va putea Universitatea să oprească marea rivală CFR şi să trimită titlul în Ghencea? Merită CFR sau Steaua să câştige acest titlu? A fost sau nu corect acest campionat? [PG EA]Puteţi răspunde la aceste întrebari şi comenta sezonul care se încheie astăzi pe www.realitatea.net

ŢINTELE PREŞEDINTELUI

[PG EA]Ion Iliescu - specialist în lovituri de stat! Este caracterizarea pe care preşedintele Traian Băsescu i-a făcut-o ieri predecesorului său, pe care l-a acuzat că a fost, împreună cu premierul Tăriceanu, la originea acţiunii de suspendare a sa din funcţie. [PG EL]Următoarea ţintă a atacului prezidenţial a fost un apropiat al lui Ion Iliescu. Fostul premier Adrian Năstase a intrat în colimatorul lui Băsescu pentru aşa-zisele tertipuri avocăţeşti prin care a reuşit să amâne confruntarea cu justiţia.Într-un interviu la postul naţional de radio, Traian Băsescu a lansat atacuri cu ţintă directă la unii politicieni.

SINCRON TRAIAN BĂSESCU [din transfer folder 3 BASESCU LA RRA 6 mai 2008] TC: 6.18...6.40 Domnul Tariceanu a negociat cu PSD in mod deosebit cu Iliescu doua lucruri: PNL să voteze suspendarea preşedintelui şi sa elimine PD de la guvernare si in schimb i-a garantat sustinerea pana la sfârşitul mandatului, a fost unul dintre obiectivele lui Iliescu, specialist în lovituri de stat.
Sursa: RRA

Răspunsul lui Ion Iliescu nu s-a lăsat aşteptat. Deşi a precizat că nu comentează prostiile, fostul preşedinte a răspuns totuşi ... printr-un atac.

sincron iliescu 13.24 De unde ştie că negociez cu Tăriceanu? E o aberaţie. musca 10.53 Mi se pare o obsesie maladivă. Am avut un şef de stat obsedat de lovituri de stat. Ştim cum a sfârşit - Nicolae Ceauşescu. Nu aş vrea ca Băsescu să întindă coarda până acolo. 11.12

După câteva ore şi premierul a răspuns atacului prezidenţial.

cas 3244 22.20 Îi ies vorbele din gură precum porumbeii. Mă îngrozeşte. musca 22.43 Mi se pare inadmisbil un astfel de comportament



Nici fostul premier Adrian Năstase n-a scăpat de atacurile şefului statului.

SINCRON TRAIAN BĂSESCU [IN TRANSFER IN FOLDER 2 BASESCU LA RRA] TC: 8.48...8.58 Oare de ce astayi, dau un exemplu, adrian nastase care mai vrea sa mai faca o mare cariera politica in Romnia, de ce se fereste sa ajunga in fata unui procuror
Sursa: RRA

Replica fostului premier a început cu un joc de cuvinte, prin care a amintit că traian Băsescu deţine o casă în strada Mihăileanu, dobândită pe vremea când era primar general.

SINCRON NĂSTASE [CASETA 1.38.58 + 1.40.29 - 1.40.45 + 1.41.34 + 1.42.33]
Preşedintele Traian Mihăileanu face declaraţii aberante// Mi-e greu să iau lecţii de morală de la un astfel de om. De trei ani sunt urmărit de procurorii lui Traian Băsescu, mi-au interceptat telefoanele, mi-au filat casa// Traian Băsescu trebuie să se ducă înapoi să repare vaporaşe şi să ne lase// E supărat că nu poate face el Guvernul, în curând cred că şi Daniel la Patriarhie va avea probleme!

ÎN SPATELE ATACURILOR

[PG EL]Atacurile preşedintelui Traian Băsescu nu îi mai miră pe analiştii politici, care spun că ele sunt alimentate şi de presă, nu numai de politicieni. [PG EA]Jurnalistul Cristian Tudor Popescu este de părere că şeful statului nu se enervează atunci când este atacat vehement de presă. [PG EL]El înghite atacurile, apoi le varsă, spune Cristian Tudor Popescu. [PG EA]Ieşirile preşedintelui îngroapă însă subiecte cu adevărat importante, cum ar fi Constituţia, mai spune jurnalistul de la Gândul.Casetă B 1968 Sincron CTP- tc: 40,25- 40.58 Băsescule eşti un imbecil. Băsescule eşti un hoţ şi un incompetent. Tăricene eşti prost. Băsescu, ascultă la mine dă-ţi demisia. Mai puţin isteria şi mimica de rigoare pe care nu o am. MUSCĂ/de scos Melania/ Sunt mai multe personaje, nu numai unul. Este un stil de gazăterie de mare rating. Te uiţi direct în cameră şi insulţi şeful statului şi premier.

PREŞEDINTELE ÎN ZIARE

[PG EL]Presa de astăzi comentează pe larg afirmaţiile preşedintelui Traian Băsescu făcute ieri la adresa justiţiei, a parlamentarilor şi a felului în care se desfăşoară campania electorală. [PG EA]Doina Doru ne spune mai multe. [DOINA],,Deşi susţine că este neutru, preşedintele a ieşit la atac împotriva adversarilor, scrie Jurnalul Naţional. Primii luaţi în ,,cătare"- Curtea Constituţională, o "pavăză de nădejde" pentru infractorii din parlament, şi "specialistul în lovituri de stat", Ion Iliescu, care e mână în mână cu Tăriceanu. Răspunsul a fost pe măsură. Adrian Năstase, lovit în dosarele de la DNA,l-a botezat pe preşedinte Traian Mihăileanu..., Ion Iliescu a simţit că este atacată revoluţia română, iar premierul Tăriceanu s-a declarat ,,îngrozit" că preşedintele [...] lasă cuvintele să îi zboare precum porumbeii"
Adevărul sancţionează prestaţia preşedintelui pe care îl asociază cu răposatul dictator Nicolae Ceauşescu. “Iată că, la aproape 20 de ani de la căderea comunismului, România este bântuită la cel mai înalt nivel de duhul lui Nicolae Ceauşescu “
“Mai simplu ar fi ca parlamentului să i se interzică să se mai lege în vreun fel de şeful statului” , a cărui ţară redevine, conform Adevărul, “ca pe vremuri, "biroul de lucru al preşedintelui".
,,Băsescu bagă în priză campania electorală'' - scrie Gândul. Preşedintele Băsescu a ieşit din hibernare şi, după o oră de emisiune la Radioul public a reuşit să confişte agenda campaniei electorale. Gardianul scrie că ,,Traian Băsescu a intrat în campanie electorală pentru că Blaga o ia în jos în sondajele electorale.''
Cotidianul consideră că “ Băsescu injectează hormoni în campania electorală” şi atrage atenţia că ţintele lui Traian Băsescu coincid cu adversarii Partidului Democrat Liberal.

LIPSĂ DE TALENTE

România se află pe primul loc în lume în privinţa lipsei de angajaţi calificaţi. Aceasta este concluzia unui studiu efectuat de compania Manpower,în rândul angajatorilor din 32 de ţări.Potrivit studiului, 73 la sută dintre angajatorii români întâmpină dificultăţi în găsirea candidaţilor potriviţi pentru posturile disponibile. Cel mai greu se ocupă posturile de ingineri, muncitori calificaţi, manageri sau şoferi. Specialiştii spun că situaţia este determinată atât de creşterea economică a României din ultimii ani, cât şi de migraţia forţei de muncă spre Europa şi Statele Unite. Cercetarea a fost realizată la sfârşitul lunii ianuarie, prin intervievarea a 841 de angajatori români.

DEZASTRU ÎN MYANMAR

[PP EA]Autorităţile din Myanmar au permis în urmă cu scurt timp aterizarea unui avion cu ajutoare din partea ONU, după negocieri cu organizaţiile umanitare. Bilanţul este devastator în Myanmar trecerea ciclonului Nargis. 22.500 de oameni morţi, 41.000 de dispăruţi şi sute de mii de sinistraţi - sunt ultimele date ale autorităţilor. Organizaţiile umanitare străine apreciază că numărul de morţi în urma ciclonului produs sâmbătă depăşeşte 50.000 de persoane, în timp ce alte trei milioane au rămas fără adăpost, scrie The Times, în ediţia electronică.Situaţia este extrem de gravă, mai ales în provincia Irra-uaddy, unde un oraş a fost distrus în proporţie de 95 la sută. Naţiunile Unite au criticat modul în care autorităţile gestionează situaţia din ţară şi le acuză că nu au avertizat populaţia de venirea ciclonului. Comunitatea internaţională a promis noi ajutoare pentru victimele dezastrului. Două vase americane se află în largul coastelor Thailandei şi aşteaptă doar un semnal pentru a se îndrepta spre Myanmar. Uniunea Europeană a deblocat un ajutor de urgenţă de două milioane de euro, iar ONU a trimis în zonă o echipă de experţi. Naţiunile Unite au promis şi ele cinci milioane de dolari şi ajutoare pentru 10 mii de persoane. Au mai deblocat fonduri pentru victimelor dezastrului Franţa, Marea Britanie, Spania, Olanda, Suedia, Norvegia, Australia şi Noua Zeelandă.

COPIA FAMILIEI

[PP EL]Si agenţia France Press prezintă noi detalii din viaţa lui Josef Fritzl. Potrivit anchetatorului care se ocupă de caz, scopul lui Frizl era de a reface familia oficială, cu una dintre fiicele sale, care arăta bine.Josef Frizl a avut cu soţia sa şapte copii, între care şi gemeni, iar cu Elisabeth, fiica sa, alţi şapte copii, printre care şi gemeni. Unul dintre gemenii născuţi de Elisabeth în beci a murit la puţin timp după naştere, în 1996, iar Frizl a mărturisit că i-a ars corpul într-o sobă din casă. Cei trei copii care trăiau în buncăr, împreună cu mama lor au fost eliberaţi pe 26 aprilie, iar ceilalţi trei fraţi ai lor trăiau cu Josef Frizl şi soţia sa într-unul din apartamentele imobilului, la supafaţă. Ei fuseseră adoptaţi de austriac la câteva luni după naştere.

ACUZAT DE TERORISM

Procurorii americani au formulat 4 capete de acuzare împotriva traficantului rus de arme, victor Bout. Acuzatul este bănuit că ar fi încercat să vândă armament în valoare de 5 milioane de dolari Forţelor Armate Revoluţionare din Columbia, FARC.Bout a fost arestat după ce agenţii americani s-au dat drept membri FARC. Traficantul a fost prins înainte să vină în România, unde ar fi trebuit să încheie tranzacţia. Traficantul se angajase să facă rost de 100 de rachete sol-aer cu rază scurtă de acţiune. Bout a fost monitorizat de ofiteri ai SRI si ai Politiei de Frontiera, dupa ce procurorii DIICOT au interceptat operatiunea. Autorităţile române au lucrat aproape un an la acest caz, iar Bout a fost arestat in Thailanda si cu ajutorul lor. Bout a fost deja pus sub acuzare pentru sprijin material acordat unei organizaţii teroriste. Poliţia şi procurorii thailandezi aşteaptă acum o decizie legată de cererea de extrădare în Statele Unite, formulată de americani.

ULTIMUL ASALT

[PP] În această după amiază se dă verdictul final în cea mai disputată ediţie a Ligii 1 din ultimii ani. Cine va merge la masa bogaţilor, Steaua sau CFR Cluj şi care este a patra retrogradată vom afla peste doar câteva ore.

ULTIMUL FOC

[PM]CFR Cluj porneşte cu avantaj psihologic înaintea derby-ului local cu Universitatea, care îi poate aduce primul titlu din istorie: nu a primit gol în ultimele cinci partide directe cu rivala din oraş.Lanterna roşie, U Cluj, poate schimba destinaţia titlului în Liga 1 chiar dacă nu a mai învins pe CFR din 1972. Liderul Ligii I a câştigat ultimele două derby-uri cu U, care nu a mai marcat de şase meciuri împotriva vecinilor din Gruia. Şepcile roşii au cea mai slabă ofensivă din campionat, însă au în echipă un atacant pe care se bat şi Steaua şi CFR Cluj: Dorin Goga.

sincron HEREA 4.52 - 4.58 În fotbal orice e posibil, şi noi am pierdut cu U Cluj

Mult mai liniştită se anunţă partida dintre Steaua şi sora mai mică Gloria Buzău. Egalaţi în ultimul minut al partidei din tur, de la Buzău, steliştii nu au pierdut niciodată vreun punct în Ghencea cu Buzăul, al cărui patron a declarat că îşi doreşte un eşec care să aducă titlul Stelei.

STEAUA VREA ÎNCĂ O MINUNE

[PM] Ultimele speranţe ale Stelei la titlu se agaţă şi de o coincidenţă stranie cu situaţia din campionat de acum zece ani.[PP] În 1998, Steaua a pierdut primul loc înaintea ultimei etape şi a cucerit titlul în ultima rundă după un pas greşit al contracandidatei Rapid pe terenul Universităţii Craiova. Acum, speranţele în Ghencea se leagă de o altă Universitate, cea din Cluj.Ca şi acum zece ani, Steaua speră într-o minune în ultima etapă pentru a sărbători un nou titlu de campioană. În 1998, Steaua se împiedica în Regie cu retrogradata Sportul şi pierdea şefia campionatului exact ca şi acum, în penultima etapă. Trofeul a ajuns totuşi în Ghencea graţie Universităţii Craiova, care a împiedicat Rapidul în Bănie. Şi acum, steliştii aşteaptă ajutorul unei Universităţi, de această dată a celei din Cluj. Ca şi acum un deceniu, Steaua va juca ultima etapă în Ghencea în compania unei Glorii. În 1998 a fost cea Bistriţa, acum este vorba de sora mai mică din Buzău.

ÎNTĂRIRI PENTRU LIGĂ

[PM] Steaua se întăreşte pentru Liga Campionilor. Echipa din Ghencea a obţinut semnătura lui Janos Szekely, de la Oţelul Galaţi pentru următoarele cinci sezoane. Pe lângă Szekely, stelişii l-au achiziţionat şi pe Bogdan Stancu, de la Unirea Urziceni.Janos Szekely este cel mai nou transfer al Stelei. Fostul gălăţean a semnat cu echipa din Ghencea pe 5 ani şi va primi în jur de 200.000 de euro anual.

CARTON JANOS SZEKELY
Steaua

Sunt foarte fericit că am ajuns la Steaua. Este cel mai important pas din cariera mea, fiindcă am ajuns la o echipă mare, cu care am şansa de a mă lupta pentru titlul de campion. Pot spune că mi-am îndeplinit un vis, acela de a juca în Liga Campionilor.

.... a declarat Szekely pentri site-ul oficial al Stelei.



Pe lângă Szekely, în Ghnecea va mai sosi şi Bogdan Stancu, de la Unirea Urziceni. Cele două cluburi s-au înţeles, iar jucătorul va semna în curând. Steua va scoate din buzunar pentru încorporarea lui Stancu suma de 1 milion de euro.

CARTON MM STOICA
manager Unirea Urziceni
Discuţiile s-au finalizat şi patronii s-au înţeles. Aşa că transferul poate fi considerat încheiat.

Discuţiile s-au finalizat şi patronii s-au înţeles. Aşa că transferul poate fi considerat încheiat.

... a declarat Stoica pentru gsp.ro

Stancu va mai rămâne la Urziceni să joace finala de Cupă cu Cfr Cluj, care va avea loc pe 10 mai la Piatra Neamţ.

DOAR PE TEREN

[PM]Bag mâna în foc pentru jucătorii mei, a răspuns Alpar Meszaros suspiciunilor apărute înaintea meciului Universitatea Cluj CFR. Noi nu facem ca alţii, să vrem jucători de la adversari se laudă înaintea meciului direct şi şeful din Gruia, Iuliu Mureşan.La trei zile după derby-ul Dinamo Steaua urmează un alt meci de totul sau nimic. Universitatea Cluj - CFR a dat deja naştere la numeroase suspiciuni pe care oficialii celor două cluburi încearcă să le demonteze.

SINCRON MESZAROS B2322 48:44 --- 48:49 Vreau să nu se mai audă cuvântul blat. Pentru că numai de blat se vorbeşte şi de jucători blătuiţi şi de jucători care nu vor juca.

SINCRON MUREŞAN B2322 56:25 --- 56:33 Noi nu facem ca alte echipe. Că îl vrem pe Goga sau pe alţi jucători. Nu vrem nimic. Vrem să câştigăm.

Aproape de cea mai mare performanţă din istoria, CFR-ului, Ioan Andone e convins că derby-ul cu Universitatea este adevărata finală a campionatului.

SINCRON ANDONE B2322 59:15 --- 59:24 Noi trebuie să trecem peste orice orgolii şi să demonstrăm că avem valoare. Sunt convins că avem valoare.

POATE FACE ISTORIE

[PP] Ioan Andone are ocazia să îşi treacă în palmares cel de-al doilea event ca antrenor. Fălcosul a câştigat în sezonul 2003-2004 atât Cupa, cât şi campionatul cu Dinamo şi poate repeta această performanţă în acest an, dacă va învinge pe u Cluj în ultima etapă şi pe Unirea Urziceni în finala Cupei.Ioan Andone poate intra în galeria marilor antrenori români. Fălcosul, are deja în palmares un titlu de campion ,3 Cupe ale României şi o Supercupă, toate obţinute cu Dinamo şi se află în faţa unei săptămâni de foc. Dacă echipa sa va învinge U Cluj în campionat şi Unirea Urziceni în finala Cupei, Andone îşi va îmbogăţi palmaresul cu încă un event, după cel din sezonul 2003-2004 câştigat cu Dinamo.

DUŞMANI DE MOARTE

[PM]Vreau să câştige Steaua titlul, a şocat Vasile Turcu la plecarea spre Arad. Acţionarul dinamovist ar face orice ca CFR să piardă lupta pentru primul loc, pentru că, spune Turcu, nu suportă numele şefilor din Gruia.Vasile Turcu continuă să şocheze! Şeful dinamovist îşi doreşte ca CFR Cluj să piardă titlul, iar Steaua să devină campioană.

SINCRON TURCU R3859 09:04 --- 09:08 Toată viaţa mea am am fost anti CFR-ist aşa cum Borcea este anti stelist. + 05:15 --- 05:27 Mă deranjează numele conducătorilor de acolo. Au angajat un român care este un papagal.

Vasile Turcu râde cu un ochi şi cu altul plânge. Dinamo a bătut Steaua prietenului Gigi Becali, dar titlul este foarte aproape de duşmanii din Ardeal.

SINCRON TURCU R3859 08:55 --- 09:01 Dacă discutăm de prietenie cu Gigi, vroiam să ia Gigi campionatul. + 10:45 --- 11:09 Bunul Dumnezeu să facă plăcerea Stelei, să fie egal la CFR - U, să-i văd pe infatuaţii ăia trişti.

14 PENTRU TURCIA

[PP] Atacantul CFR-ului, Ciprian Deac, rapidistul Săpunaru şi dinamoviştii Florin Bratu şi Adrian Cristea sunt surprizele lui Victor Piţurcă pentru perioada de relaxare din Turcia după finala Cupei României.Selecţionerul a apelat la aceiaşi portari pe care probabil va miza şi la Europenele din Austria şi Elveţia: Coman, Lobonţ şi timişoreanul Popa. Pentru stagiul la Belek, Piţurcă a convocat numai jucători din campionatul intern, iar echipa cu cei mai mulţi selecţionaţi este Steaua, cu 6 fotbalişti: Goian, Ghionea, Rădoi, Ovidiu Petre, Nicoliţă şi Dică. Plecarea în Turcia va avea loc luni, 12 mai, iar întoarcerea este prevăzută pentru 19 mai.

INTERTOTO LA MASA VERDE

[PP]Nici nu s-au stins bine ecourile celebrului caz bricheta că alte trei puncte au fost mutate de pe teren pe masa comisiilor federale. [PM]Încheiat după 90 de minute la egalitate 1 la 1, duelul dintre Oţelul şi FC Vaslui şi-a aflat verdictul la Comisia de apel. Echipa lui Porumboiu a câştigat cu 3 la 0 meciul din etapa a 23 a, pentru că oţelul a folosit doi fotbalişti suspendaţiDecizie incredibilă a Comisie de Apel a federaţiei. După ce le-a redus suspendarea gălăţenilor Szekely şi Paraschiv, eliminaţi în meciul cu Rapid, de la 2 la o singură etapă, membrii aceluiaşi for au decis că cei doi nu aveau drept de joc în meciul cu Vasluiul lui Porumboiu şi au trimis cele trei puncte în Moldova.

TELEFON Marius Stan:
01:30-01:42 - Decizia în urma căreia i-am folosit a fost o decizie a Comisiei de Apel, executorie şi imediată!

Cum a fost posibil? Vasluienii au atacat decizia Comisiei de Apel, iar forul federal le-a dat câştig de cauză şi o victorie la masa verde după aproape două luni de la meciul în cauză! Înaintea ultimei etape, Oţelul avea avantaj de un punct în faţa Vasluiului în duelul pentru calificarea în Intertoto!

TELEFON Marius Stan:
00:37-00:41 - O comisie care dă o astfel de decizie ar trebui depunctată
02:30-02:35 - Mergem la TAS, la noi se joacă table!

COPA LIBERTADORES

[PP] Fluminense este prima echipă calificată în faza sferturilor de finală din Copa Libertadores. Brazilienii au învins cu 1 la 0 echipa columbiană Atletico Nacional.Unicul gol al meciului retur dintre Fulminese şi Atletico nacional a fost înscris în repriza a doua de fundaşul Roger. În tur scorul a fost 2 la 1 pentru Fulminsese şi cu 3 -1 la general, brazilienii s-au calificat în sferturile de finală ale Copei Libertadores.

ROMA MASTERS

[PM] Roger Federer s-a calificat în runda a treia a Turneului Masters de la Roma, după victoria în două seturi, 6 la 3, 6 la 3, în faţa argentinianului Guillermo Canas. În ultimii 16 s-a calificat şi americanul Andy Roddick, în urma victoriei contra compatriotului Mardy Fish.Roger Federer pare să fi uitat finala de la Monte Carlo pierdută în faţa lui Nadal. Numărul unu mondial şi principalul favorit la câştigarea turneului masters de la Roma nu a avut probleme prea mari în runda a doua contra lui Guillermo Canas. Federer s-a impus în două seturi, scor 6 la 3, 6 la 3 şi s-a calificat în ultimii 16.


Într-o altă partidă, americanul Andy Roddick a avut nevoie de doar o oră şi 20 de minute pentru a rezolva partida contra compatriotului Mardy Fish. Roddick a luat cu 6 la 1 primul set şi a lăsat-o mai moale în în cel de-al doilea, încheiat cu scorul de 6 la 4.
Trimite-ne mesaje
Cum vezi tu Realitatea?
Ai fost martorul unui eveniment ieşit din comun?
realitatea fm
meteo
Bucureşti 27 °C
Mai mult noros
| mai multe
Romania25.0726.07
Timişoara23 °C26 °C
Arad24 °C23 °C
Bacău26 °C26 °C
Braşov20 °C24 °C
Cluj Napoca21 °C28 °C
Constanţa27 °C27 °C
 
Europa25.07
Atena31 °C
Berlin30 °C
Helsinki25 °C
Londra22 °C
Madrid34 °C
Moscova26 °C
Oslo26 °C
Paris27 °C
Roma31 °C
Curs valutar
1 EUR 3.5721 RON
1 USD 2.2769 RON
1 GBP 4.528 RON
1 CHF 2.1959 RON
100 HUF 1.5386 RON
100 JPY 2.1152 RON
1 BGN 1.8264 RON
Paritate: 1 EUR = 1.5688 USD
Mobinews.ro
Arhiva articole
iulie 2008
DuLuMaMiJoViSb
1 2 3 4 5
6 7 8 9101112
13141516171819
20212223242526
2728293031