Traian Băsescu a criticat din nou miercuri învăţământul românesc. Şeful statului susţine că este nevoie de un învăţământ de calitate pentru a putea fi competitivi în Uniunea Europeană. Pe de altă parte, Traian Băsescu apreciază că programa elevilor români este prea încărcată.

Preşedintele a făcut aceste declaraţii la Colegiul Spiru Haret, ai cărui elevi au participat miercuri la cea mai lungă lecţie din lume.

"Avem nevoie de un cod care să stabilească drepturile şi obligaţiile dascălului, dar şi obligaţiile elevului şi studentului şi obligaţia de a avea un sistem de educaţie de calitate. (...) Vă spun lucruri aspre, dar ele trebuie spuse, pentru că, ascunzându-le, nu găsim drumul către soluţii reale", a declarat Traian Băsescu.

Peste 30.000 de elevi români şi cinci milioane de copii din peste 100 de ţări au participat miercuri la "Cea mai mare lecţie din lume". Scopul este acela de a atrage atenţia asupra nevoii de educaţie gratuită de calitate, în cadrul Săptămânii Globale pentru Educaţie. În cadrul lecţiei au fost exprimate păreri ale copiilor despre educaţie de calitate, cauzele excluderii de la educaţie şi cum s-ar putea opri discriminările.