Traian Băsescu a atacat de mai multe ori presa
Realitatea TV
În octombrie 2005, Preşedinţia a cerut Clubului Român de Presă ca toate organizaţiile media să respecte Constituţia şi să-şi declare sursele de finanţare. Câteva luni mai târziu, Traian Băsescu a spus că grupurile de interese care domină grupurile mass-media, le utilizează în bătălia lor de discreditare - ori a adversarului de piaţă, ori a instituţiilor statului. Aceste grupuri, a subliniat şeful statului, sunt grupuri nelegitime, de tip mafiot.
Pe 24 aprilie 2006, la Rast, o localitate afectată de inundaţii, preşedintele s-a enervat la o întrebare pusă de reporterul Realitatea TV. I-a răspuns că în spatele întrebărilor stă Vântu, şi în loc să le plângă de milă sinistraţilor, să le plângă de milă celor care au rămas fără bani din cauza patronului său.
În decembrie 2006, într-un interviu acordat BBC, şeful statului a vorbit despre triunghiul oameni de afaceri - oameni cu influenţă politică, şi politicieni - trusturi media, triunghi care se zbate din cauza rămăşiţelor comunismului.
Vara trecută, Băsescu a declarat că are o relaţie tensionată cu ziariştii care îl jignesc şi că va reacţiona ori de câte ori jurnaliştii vor intra în viaţa lui şi a soţiei. Era urmarea faptului că a folosit epitete nu tocmai ortodoxe la adresa unei jurnaliste de la Antena 1 care îl filmase în timp ce era la cumpărături, cu soţia sa.
Iar patronii trusturilor de presă au fost numiţi de preşedinte moguli, şi nominalizaţii săi au fost Dinu Patriciu, Dan Voiculescu şi Sorin Ovidiu Vântu. Şeful statului i-a acuzat pe aceştia că utilizează trusturile media pe care le deţin în bătălia politică.
Daca ti-a placut articolul, urmareste REALITATEA.NET pe FACEBOOK!

Lovitură pentru furnizorii de gaz: Statul poate fixa preţurile şi după liberalizare
1 EUR= 4.3533 RON 





Automobilul cu soba cu lemne exista si circulă
Jurnal Realitatea Tv Cluj 16.02.2012 ora 20.15
Surprins în timp ce se uita în decolteul...
Clujul in Realitate 16.02.2012
Pasari moarte au fost gasite la Constanta
Pasari moarte la Constanta







Feedback

