De miercuri, traficul rutier pe Autostrada Soarelui este monitorizat de camere video. Autorităţile au reuşit să dea în folosinţă sistemul de supraveghere a maşinilor care rulează pe autostrada A2 şi să instaleze 56 de posturi telefonice de urgenţă. Sistemul a fost testat chiar de ministrul Transporturilor, Ludovic Orban.

Exemplul ministrului poate fi urmat de orice şofer aflat în trafic, care are nevoie de ajutor. Autorităţile dau asigurări că nu va aştepta mai mult de 15 minute un echipaj al poliţiei.

Cu noul sistem de supraveghere, fiecare intrare şi ieşire de pe autostradă este monitorizată prin intermediul camerelor de luat vederi. Imaginile surprinse vor fi păstrate cel mult 48 de ore. Doar în cazul accidentelor vor fi puse la dispoziţia organelor de anchetă.

Reprezentanţii Ministerului Transporturilor spun că de montarea celorlalte camere de supraveghere se vor ocupa firmele care vor concesiona autostrada.

Potrivit Ministerului Transporturilor, în urma concesionării autostrăzii, timp de 5 ani, nu va fi percepută nici o taxă.