Timiş: Suplinitorii au stat câteva ore la coadă la repartizare
Ore în şir de aşteptare şi nervi întinşi la maximum: acesta este testul prin care sunt nevoiţi să treacă în fiecare an candidaţii care vor să ocupe un post în învăţământul timişean. La ultima şedinţă de repartizare a posturilor de suplinitori, candidaţii au fost nevoiţi să aştepte şi câte nouă ore până să ajungă să îşi aleagă locul unde vor preda începând de luni.
La ultima şedintă de repartizare a posturilor de suplinitori din acest an au participat peste 300 de candidaţi, care au avut de ales din aproximativ 120 de posturi rămase vacante. Deşi iniţial au fost programaţi pe ore, în functie de disciplina predată, majoritatea candidatilor au aşteptat multe ore până să ajungă în faţa comisiei.
Reprezentanţii Inspectoratului Şcolar Timiş susţin însă că vina pentru decalarea programului aparţine exclusiv candidaţilor.
"Programul se decalează din cauză că nu toţi candidaţii ştiu ce anume doresc, adică în momentul în care au intrat în sală trebuie să aibă o listă de posturi la îndemână şi să solicite" a declarat Cornel Petroman, inspector general adjunct.
Anul acesta, în judeţul Timiş au fost scoase la concurs 800 de posturi în învăţămant. Majoritatea acestor posturi au fost ocupate la şedintele publice din 26-30 august.
Daca ti-a placut articolul, urmareste REALITATEA.NET pe FACEBOOK!

Lovitură pentru furnizorii de gaz: Statul poate fixa preţurile şi după liberalizare
1 EUR= 4.3533 RON 





Automobilul cu soba cu lemne exista si circulă
Jurnal Realitatea Tv Cluj 16.02.2012 ora 20.15
Surprins în timp ce se uita în decolteul...
Clujul in Realitate 16.02.2012
Pasari moarte au fost gasite la Constanta
Pasari moarte la Constanta








Feedback

