THE ECONOMIST: FMI dezumflă mămăliga românească. Şanse reduse pentru "o vară glorioasă"
După ce a scris că "mămăliga a explodat" la Bucureşti, referindu-se protestele violente din Capitală împotriva actualei puteri, The Economist revine cu un comentariu, în care zugrăveşte un viitor sumbru pentru România: "Iarna nemulțumirii din România are puține șanse să se transforme într-o vară glorioasă, pe fondul împrumuturilor contractate și al perspectivelor economice sumbre din întreaga regiune".
Au fost numiți "viermi", "o mahala ineptă și violentă" sau "ciumpalaci", dar sute dintre ei, exasperați de măsurile de austeritate, de incompetența politică și absența consultării publice în privința legilor, încă ies pe străzile înghețate din București și din alte orașe românești pentru a le cere președintelui și Guvernului să demisioneze, afirmă comentariul săptămânalului britanic.
The Economist: După 20 de ani în care mămăliga nu a explodat, românii dau "bătălia de la Bucureşti"
"Acum este iarna nemulțumirii noastre - Suckerspeare", scrie pe un banner în Piața Universității din București, aceeași în care protestatarii anticomuniști au fost bătuți și uciși la începutul anilor 1990 în timpul confruntărilor cu minerii controlați de Guvern. Acum cererile sunt mult mai diverse: nu exploatării gazelor de șist și a minereurilor de aur cu cianuri, da revenirii la monarhie, la pensii la mai mari, la taxe mai mici și mai multe piste pentru biciclete.
Alții le cer pur și simplu politicienilor să îi respecte. Iar după două săptămâni de proteste, se pare că politicienii au început să asculte sau cel puțin să găsească țapi ispășitori, scrie publicația britanică, referindu-se la demiterea ministrului de Externe Teodor Baconschi și la demisia lui Iulia Urban, care au insultat protestatarii.
Cum arată protestatarii în ochii guvernanţilor: viermi şi mahalagii
Miercuri, președintele Traian Băsescu a rupt în cele din urmă tăcerea cu un discurs televizat, în care a recunoscut că s-a produs o "ruptură" între el și o parte din populație. El a afirmat că austeritatea a fost necesară pentru a restabili sănătatea economică a României și s-a plâns că este "nedrept" să fie numit "dictator", așa cum au făcut unii protestatari.
Băsescu: S-a creat impresia falsă că preşedintele nu-i mai reprezintă pe români
Între timp, opoziția încearcă să obțină capital de pe urma mișcării de protest, organizând demonstrații în paralel. Dar preluarea puterii de către un Guvern de centru-stânga la sfârșitul anului este improbabil să salveze românii de la alte măsuri de austeritate, continuă The Economist. Țara a contractat un alt împrumut de cinci miliarde de dolari de la FMI, în afară de pachetul de 27 de miliarde convenit în 2009 cu UE și FMI. Având în vedere că perspectiva de creștere este redusă în toată regiunea pe fondul crizei din zona euro, "iarna nemulțumirii din România are puține șanse să se transforme într-o vară glorioasă", conchide publicația britanică.
PROTESTELE în presa străină: de la "iarna românească" la "primăvara arabă"
PROTESTE ÎN VALURI: 16 marşuri, aprobate de Primăria Capitalei în perioada 23 - 31 ianuarie
Daca ti-a placut articolul, urmareste REALITATEA.NET pe FACEBOOK!

Lovitură pentru furnizorii de gaz: Statul poate fixa preţurile şi după liberalizare
1 EUR= 4.3557 RON 





Bolnavii de cancer duc lipsa medicamentelor
Au furat 80.000 de euro ascunşi într-o oală...
Clujul in Realitate 22.02.2012 ora 20.30
"CRIN, SOMN UŞOR!": Protest inedit...
Incedii devastatoare în Botoşani
4.000 de bugetari îşi vor pierde locul de...








Feedback


THE ECONOMIST: FMI dezumflă mămăliga românească. Şanse reduse pentru "o vară glorioasă"
DOAR ELODIA TE VREA
COMASAM ALEGERILE.
MITUIM SI SANTAJA CAT MAI MULTI PRIMARI
POMENI PORTOCALII PENTRU TOTI CARE PUN BOTUL.
FURAM VOTURI CAT CUPRINDE.
,,,,,,,,,DAR,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
MANIFESTATIILE DIN PIATA AU DAT TOTUL PESTE CAP.
LA TEPE IN PIATA VICTORIEI!
Dar noi nu stiam ca el se referea la tepele pe care le vor da cei din palatul Victoriei propriului sau popor.
Grav este ca Basescu si ai lui au vandut tara sta !!!
Apropo lingaule , de unde stii atatea nickuri ?