Cei patru terorişti care au plănuit atentatul dejucat sâmbătă asupra aeroportului JFK din New York s-au folosit de Google Earth.

Potrivit cotidianului italian Corriere della Sera, teroriştii au utilizat imaginile furnizate de acest program pentru a-şi pune la punct planul de atac.

În actul de acuzare se arată că imaginile descărcate de pe internet au fost salvate în computerul unuia dintre terorişti, dar şi pe un card de memorie.

Patru suspecţi, care fac parte dintr-o reţea internaţională de extremişti musulmani, plănuiau să arunce în aer aeroportul JFK din New York. Unul dintre suspecţi a declarat că atacul ar fi produs pagube mult mai mari decât cele înregistrate în urma atentatelor din 11 septembrie. Potrivit FBI, complotul nu are legături directe cu organizaţia teroristă Al-Qaida.