Foto: Realitatea TV

Totodată, Guvernul a anunţat că taxa de mediu va fi triplată, începând cu 15 decembrie, pentru toate maşinile vechi. Cu toate acestea, şoferii ghinionişti, care s-au dus marţi să plătească taxa, s-au trezit că trebuie să scoată de trei ori mai mulţi bani.  Şi asta pentru că în ordonanţa de urgenţă a Guvernului, publicată luni în Monitorul Oficial, nu este menţionată data de la care taxa va fi triplată, astfel că  prevederile actului normativ au intrat în vigoare la momentul publicării.

"Textul Ordonanţei de Urgenţă a Guvernului se referă la autovehiculele care se înmatriculează pentru prima dată pe teritoriul Uniunii Europene după 15 decembrie, ceea ce înseamnă că suspendarea taxei de poluare auto se aplică pentru maşini cu normă de poluare euro 4.''

Începând din 15 decembrie, autovehiculele înmatriculate pentru prima dată în România sau în spaţiul UE, şi nu depăşesc 2.000 de centimetri cubi, sunt exceptate de la plata taxei pe poluare până la data de 31 decembrie 2009.

Începând cu 8 decembrie, maşinile conforme normelor Euro 5, Euro 6  şi vehiculele electrice şi hibride sunt exceptate de la plata taxei auto.

Guvernul a decis, săptămâna trecută, majorarea de până la trei ori a taxei auto pentru autoturismele second-hand şi pentru cele care au motoare mai noi decât euro 4, iar luni, ordonanţa a fost publicată în Monitorul Oficial.

Marţi, organizaţii ale şoferilor au cerut aprobare pentru un marş în Capitală. Astfel, 2.000 de maşini vor avea dreptul să protesteze împotriva ordonanţei de urgenţă a guvernului.

Aproape 200 de şoferi au protestat la Târgu Mureş şi la Bistriţa faţă de noua taxă auto

Peste 150 de şoferi au protestat, marţi, la Târgu Mureş, faţă de noua taxă auto, blocând cu maşinile centrul municipiului, iar la Bistriţa câteva zeci de persoane s-au adunat în faţa Prefecturii nemulţumite că taxa de poluare a fost percepută la noua valoare începând de marţi. Protestatarii au afirmat că vor continua să protesteze până când Guvernul va renunţa la taxă, fiind dispuşi să meargă chiar şi la Bucureşti.

La Bistriţa, câteva zeci de persoane s-au adunat, marţi, la prânz, în faţa Prefecturii pentru a protesta. Oamenii au început să îşi declare nemulţumirile chiar la ghişeele Direcţiei Generale a Finanţelor Publice Bistriţa-Năsăud, unde li s-a cerut să plătească taxa de poluare majorată.

Proteste similare au avut loc, luni, şi în judeţul Maramureş. Aproximativ 100 de proprietari de maşini au ieşit în stradă, în Baia Mare, protestând faţă de ordonanţa de urgenţă care prevede triplarea taxei de înmatriculare auto pentru maşinile second-hand. Protestatarii au solicitat anularea acestei ordonanţe şi au ameninţat că îşi vor continua protestele în stradă şi în următoarele zile.