Premierul Călin Popescu Tăriceanu a ajuns la Tecuci, oraşul greu lovit de inundaţiile de miercuri. Tăriceanu a survolat timp de o oră zonele inundate, apoi s-a întâlnit cu autorităţile locale, la Primăria din Tecuci.

"Pagubele sunt mai mari decât ne putem imagina şi e nevoie de o mobilizare generală", a susţinut premierul. El a precizat că în zonele inundate vor veni efective suplimentare de jandarmi şi militari pentru a-i ajuta pe sinistraţi.

Primul-ministru a afirmat că în zonă sunt două elicoptere SMURD pentru a acorda ajutor. "Suntem mobilizaţi şi cei care au nevoie de ajutor îl vom primi", a completat Călin Popescu Tăriceanu.

De asemenea, Tăriceanu a mai spus că Guvernul va aloca ajutoare în materiale de construcţii pentru refacerea locuinţelor afectate de inundaţii.

Şeful Guvernului s-a arătat nemulţumit de modul în care poliţia rutieră din Galaţi şi Vaslui a acţionat pe drumurile inundate.

Premierul Călin Popescu Tăriceanu şi-a anulat, în această dimineaţă, vizita prevăzută la Sibiu, pentru a pleca cu un elicopter, neînsoţit de presă, spre Tecuci, pentru a vizita zonele inundate din judeţul Galaţi.

Premierul Tăriceanu a declarat, joi, că l-a anunţat pe şeful Comisiei Europene, Jose Manuel Barroso, de anularea vizitei la Sibiu, precizând că a decis să meargă la indundaţiile din judeţul Galaţi pentru că este mai important să fie acolo unde oamenii au nevoie.

"Consider că este mai important să mă duc acolo unde oamenii au nevoie de mine. Mă duc să verific dacă autorităţile s-au mobilizat", a explicat Tăriceanu, înainte de a pleca spre Galaţi.