Târgul internaţional de universităţi, la Timişoara
Realitatea TV
Viitori studenţi sunt atraşi atât de renumele universităţii cât şi de posibilitatea de a se stabili în ţara respectivă.
La unele dintre universităţile europene, taxele sunt mai mici decât cele percepute în România. În plus, studenţii români au cazarea asigurată şi sunt ajutaţi să-şi găsească o slujbă cu jumătate de normă pentru a se întreţine.
"Cât costă? 3.145 lire pe an. Guvernul britanic îţi dă banii ca să îţi acoperi studiile şi nu trebuie să plăteşti până nu îţi iei diploma", a declarat Chris Taylor, reprezentant universitate din Marea Britanie.
Deşi majoritatea elevilor optează pentru universiăţile din afară, universităţile din România încearcă să ţină pasul.
"Universitatea Politehnică este singura care din Timişoara oferă locuri de cazare tuturor studenţilor, o bază materială modernă, laboratoare bine dotate", a precizat Florin Bodin, reprezentant Politehnica Timişoara.
La târgul de la Timişoara au fost prezente pe langa universităţile mari din vestul ţării, peste 40 de universităţi din Europa şi Statele Unite.
Daca ti-a placut articolul, urmareste REALITATEA.NET pe FACEBOOK!

Lovitură pentru furnizorii de gaz: Statul poate fixa preţurile şi după liberalizare
1 EUR= 4.3533 RON 





Automobilul cu soba cu lemne exista si circulă
Jurnal Realitatea Tv Cluj 16.02.2012 ora 20.15
Surprins în timp ce se uita în decolteul...
Clujul in Realitate 16.02.2012
Pasari moarte au fost gasite la Constanta
Pasari moarte la Constanta








Feedback

