Autorităţile au declarat că victimele fie au fost luate de viituri, fie au fost îngropate sub alunecările de teren. Ploile abundente şi inundaţiile au provocat pierderi de 16 milioane de dolari în Taiwan.
Kalmaegi, primul taifun care a lovit insula în acest an, a ajuns sâmbătă în China ca furtună tropicală după ce şi-a pierdut din intensitate. Cu toate acestea autorităţile au evacuat câteva sute de mii de oameni din regiunea de coastă.
Taifunul, considerat de intensitate medie, a inundat, potrivit autorităţilor de la Taipei, cel puţin 157 de zone locuite.
Mai multe curse aeriene au fost amânate. Televiziunile locale au transmis imagini cu oameni blocaţi în maşini în mijlocul străzilor inundate.
Meteorologii au estimat că, duminică, furtuna va ajunge la 50 km de Seul, dar se va transforma în depresiune extratropicală, iar viteza vântului nu va mai depăşi 60km/h.











