Sursele de apă din 12 localităţi mureşene nu sunt autorizate sanitar
22 oct 2008, 08:36 |
Actualizat Joi, 23 Octombrie 2008 05:25
Realitatea TV
Mii de mureşeni riscă să se îmbolnăvească dacă beau apă de la robinet. Autoritatea de Sănătate Publică Mureş a descoperit 12 localităţi care au surse de apă neautorizate sanitar. În ciuda amenzilor date de inspectorii de sănătate, apa ajunge în continuare în şcoli, în grădiniţe şi în locuinţe.
Autorităţile recunosc că au o problemă dar dau vina pe lipsa de bani pentru modernizarea Uzinei de Apă.
"Autorităţile sanitare nu recomandă ca apă potabilă, dar în fiecare lună ducem analizele la Sanepid pentru control", a declarat Arpad Laszlo, primar Fântânele.
Inspectorii sanitari spun că sursele de apă neautorizate sunt un adevărat pericol pentru sănătate.
"Pot să genereze îmbolnăviri, cum ar fi cele transmise pe cale hidrică, în special boli diareice pentru populaţie", a precizat Gabriela Uifălean, director Autoritatea de Sănătate Publică.
12 primării din Mureş au fost amendaţi cu aproape 17.000 de lei de Autoritatea pentru Sănătate Publică. Cu toate acestea, niciuna nu a reuşit să rezolve problema apei potabile.
Daca ti-a placut articolul, urmareste REALITATEA.NET pe FACEBOOK!

Lovitură pentru furnizorii de gaz: Statul poate fixa preţurile şi după liberalizare
1 EUR= 4.3533 RON 





Reacţii aprige la înscrierea lui Oajdea în...
Udrea a renunţat la tocuri
Anchetă după moartea lui Dinu Damaschin
UDMR: Din aprilie, cresc salariile
Sorin Oprescu grăbeşte deszăpezirea pentru a...
Elena Udrea apare într-un clip care...








Feedback

