Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

Surse: Iranul închide robinetul de petrol către şase ţări europene. Teheranul dezminte

Iranul i-a convocat pe ambasadorii Franţei, Italiei, Spaniei, Greciei, Portugaliei şi Olandei pentru a le transmite intenţia de "revizuire" în scădere a exporturilor de petrol, anunţă Televiziunea de stat iraniană, citată de AFP.

Iranul a oprit exporturile de petrol către Franţa şi Marea Britanie
Iranul a oprit exporturile de petrol către Franţa şi Marea Britanie / FOTO: defencegreece.com

"Astăzi, ambasadorii unor state europene au fost convocaţi la Ministerul iranian de Externe şi li s-a transmis că Iranul va diminua volumul exporturilor de petrol către aceste ţări", precizează postul citat.

Însă unul dintre diplomaţii acestor ţări a declarat că nu a fost abordată această problemă.

De altfel, Iranul avertizează că ar putea întrerupe exporturile de petrol către Uniunea Europeană, dând asigurări că nu va face acest lucru deocamdată din raţiuni umanitare, conform postului de televiziune Al-Alam.

Ministerul Petrolului din Iran a dezminţit miercuri informaţiile din presă potrivit cărora statul islamic ar fi oprit exporturile de petrol către şase state europene, ca răspuns la un embargou impus de UE începând cu luna iulie, transmite Reuters, citat de Mediafax.

"Dezminţim această informaţie. Dacă va fi luată o astfel de decizie, va fi anunţată de Consiliul Suprem pentru Securitate Naţională", a declarat un purtător de cuvânt al ministerului.

Postul iranian de televiziune în limba engleză Press TV a anunţat în cursul zilei de miercuri că autorităţile de la Teheran au oprit exporturile către Franţa, Portugalia, Italia, Grecia, Olanda şi Spania.

În urma informaţiei privind oprirea acestor exporturi, preţul petrolului Brent a atins 119,99 dolari pe baril, cel mai ridicat nivel atins în timpul tranzacţiilor după 1 august, iar la ora 12:47 GMT era tranzacţionat în urcare cu 1,83 dolari, la 119,18 dolari pe baril.

Cotaţia petrolului destinat pieţei americane este în creştere cu 1,28 dolari, la 102,02 dolari pe baril.
Cele 27 de state membre UE au decis să oprească importurile de petrol iranian începând cu 1 iulie, din cauza controversatului program nuclear al Iranului, despre care statele ocidentale afirmă că are scopuri militare. Iranul neagă aceste acuzaţii.

Iranul este al patrulea mare producător de petrol la nivel global.

print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro