Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

SUMMIT GUAM

Ministrul de externe participă la întâlnirea de la Kiev

Şeful diplomaţiei române, Mihai Răzvan Ungureanu participă astăzi la Kiev, la summit-ul statelor membre GUAM -Georgia, Ucraina, Azerbaidjan şi Republica Moldova. Obiectivul major al reuniunii de la Kiev vizează finalizarea procesului de transformare într-o organizaţie regională, sub denumirea de "Organizaţia pentru Democraţie şi Dezvoltare Economică - GUAM" şi, la nivel tehnic, adoptarea documentelor statutare şi înfiinţarea Secretariatului organizaţiei, cu sediul la Kiev.

Cu acelaşi prilej, statele membre GUAM intenţionează să semneze "Planul de
acţiune privind dezvoltarea colaborării sectoriale, dezvoltarea colaborării în cadrul organizaţiilor internaţionale şi în lupta împotriva terorismului". Participarea la summit-ul GUAM a şefului diplomaţiei române vizează noile priorităţi ale politicii externe a României, printre care asigurarea securităţii energetice şi buna vecinătate cu ţările din zona Mării Negre.

Organizaţia GUAM s-a născut ca o "asociaţie" energetică, la baza căreia se afla transportul petrolului caspic, în prezent această structură de cooperare regională reorientându-se spre exportul de democraţie în spaţiul ex-sovietic, după model american.
Acelaşi subiect pe REALITATEA.NET
print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro