Cu toate acestea, ministrul nu a putut da un răspuns sigur cu privire la gestionarea acestor bani de la bugetul de stat, întrucât datele de creştere economică urmează să fie publicate în luna aprilie.
Primul-ministru Emil Boc a fost mandatat, luni, de către conducerea coaliţiei, să negocieze cu FMI creşterea pensiilor şi salariilor, din luna aprilie, a anunţat prim-vicepreşedintele PDL Sorin Frunzăverde.
PSD vrea grevă parlamentară: Vom reveni la vot pentru anticipate. Cum comentaţi?
"Astăzi, membrii conducerii coaliţiei l-au mandat în clar pe domnul prim-ministru să negocieze cu FMI, delegaţia FMI de la Bucureşti, mărirea, din aprilie, a salariilor şi pensiilor", a anunţat Frunzăverde, după şedinţa de luni dimineaţă a coaliţiei de guvernare.
El a făcut acest anunţ fără a exista vreo întrebare a ziariştilor pe această temă.
Boc, în urmă cu o săptămână: Nu avem bani de majorări
"Azi, bugetul nu ne permite acest lucru. Daca nu facem populisme şi paşi înapoi, există perspective în viitor. Dacă nu vom cădea in patima populismului, există premise pentru viitor. Dacă se va reveni la populisme, atunci nu", a spus şeful Guvernului.
Jeffrey Franks: Este loc de o MAJORARE a salariului minim
"Nu e recomandarea FMI (n.r. mărirea pensiilor şi salariilor), e ceea ce Guvernul a spus de la elaborarea bugetului. Nu e un lucru nou. Nu avem peste noapte resurse financiare pentru mărirea salariilor, pensiilor sau indemnizaţiilor. Sunt nemulţumiţi şi foarte mulţi revoluţionari, dar nu avem alte alternative in acest moment", a conchis Boc.







Strategy & Technology PUBLYO
Marketing & Sales Q2M