Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

SUB SUPRAVEGHERE

Operatorii de telefonie vor păstra informaţiile despre apelurile efectuate timp de şase luni

Operatorii de telefonie vor fi obligaţi să păstreze lista convorbirilor şi a SMS-urilor timp de şase luni. Ministrul Comunicaţiilor, Szolt Nagy, spune că aceasta este o cerinţă a Uniunii Europene, care trebuie pusă în aplicare până la sfârşitul anului 2007.

Măsura impusă de Uniunea Europeană are un singur scop, spun autorităţile: Să prevină actele de terorism. De altfel, această directivă a apărut în urma atentatelor teroriste de la Londra.

Aşadar, toate companiile de telefonie mobilă şi fixă vor fi obligate să reţină datele privind traficul de comunicaţii pe un termen de cel puţin şase luni.

Practic, în caz de nevoie, autorităţile specializate ale statului vor putea afla atât numele celui care a efectuat apelul şi locul din care a vorbit, cât şi destinatarul apelului şi durata convorbirii. Nu va fi memorat însă conţinutul discuţiei.

Ministrul Comunicaţiilor ne asigură că nu va fi încălcat dreptul la intimitate al utilizatorilor de telefonie mobilă şi fixă. Măsura va fi aplicată tuturor formelor de comunicaţii electronice, inclusiv telefoniei prin internet.
Acelaşi subiect pe REALITATEA.NET
29 August, 08:27
02 Septembrie, 06:31
19 Septembrie, 11:45
22 Septembrie, 14:12
print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro