Mai avem de aşteptat până când vom putea călători fără viză în Statele Unite ale Americii. Potrivit cotidianului International Herald Tribune, nici România, dar nici alte state din estul Europei nu vor fi incluse în programul care le permite cetăţenilor lor să intre fără vize pe teritoriul american.
International Herald Tribune scrie că legea care va extinde aşa-numitul Visa Waiver Program (VWP) este pe punctul de a fi votată în Congresul american. Noile state membre ale Uniunii Europene, din care o parte sprijină campaniile militare americane din Irak şi Afganistan, au făcut un lobby intens pe lângă administraţia de la Washington, în scopul eliminării vizelor.
Reglementarea se bazează pe un punctaj făcut de Departamentul de Stat şi, potrivit statisticilor acestuia, dintre statele est-europene doar Republica Cehă şi Estonia se califică pentru suspendarea obligativităţii vizelor. Un alt stat ai cărui cetăţeni nu vor mai avea nevoie de viză pentru a intra pe teritoriul american, potrivit noului proiect de lege, este Coreea de Sud.
România, Polonia, Lituania, Letonia, Slovacia şi Ungaria nu întrunesc criteriile impuse. Motivul pentru care România şi Polonia nu intră sub incidenţa legii este faptul că peste un sfert din cetăţenii celor două ţări care au aplicat pentru vize nu au întrunit condiţiile necesare. Guvernul de la Varşovia şi-a exprimat dezamăgirea faţă de excluderea Poloniei din program.
International Herald Tribune citează mai mulţi membri ai Conrresului care afirmă că noua lege este destul de flexibilă şi că e doar o chestiune de timp până când vor fi eliminate vizele şi pentru statele excluse în prezent.
Forma finală a legii a fost definitivată şi este de aşteptat să fie aprobată de ambele camere ale Congresului şi trimisă preşedintelui George W.Bush, spre promulgare.
SUA menţin vizele pentru români
PUBLICAT
Vineri, 27 Iulie 2007 01:14
ACTUALIZAT
Vineri, 27 Iulie 2007 01:14
SURSA
Realitatea TV







Strategy & Technology PUBLYO
Marketing & Sales Q2M