Deşi sună ca din Star Trek, există o plantă care foloseşte mirosuri afrodisiace, dar şi toxice pentru a-şi asigura polenizarea, conform AFP. Biologii americani au raportat că Cycada australiană, o plantă tropicală primitivă, ce are conuri largi pentru seminţe, foloseşte o metodă neobişnuită de a manipula insectele zburătoare mici, pe care se bazează pentru a poleniza.
Aceste insecte tind să se strângă în conurile mascule, care seamănă cu cele de pin, unde se hrănesc şi îşi fac case. La un moment dat, planta se va încălzi şi va emite un gaz toxic, care va îndepărta insectele. Atunci, zburătoarele ce cară involuntar polen se aşează pe conuri femele, care emit un miros mai atractiv, şi fecundează ovulele.
"Cycadele schimbă mâncarea pentru sex", afirmă Robert Roemer, unul dintre co-autorii articolului din jurnalul ştiinţific. "Polenul este singurul lucru pe care aceste vietăţi îl consumă, aşa că planta se bazează numai pe ele, pentru a-şi asigura perpetuarea".
Curiosul ritual de împerechere se produce într-o perioadă scurtă de polenizare, o singură dată pe an, la fiecare câţiva ani. "Conurile se dezintegrează după fecundare", susţine Irene Terry, biologistul de la Universitatea Utah, şi cea care a condus acest studiu.
În timpul perioadei de polenizare, cycadele îşi pot creşte temperatura în interiorul conurilor, mai ales între orele 11 şi 15. Conurile mascule se încălzesc mai mult, cu circa 2 grade peste temperatura ambientală. Pentru ca acest proces să aibă loc, plantele îşi folosesc procesele metabolice - arderea zaharurilor şi a grăsimilor care au fost acumulate pentru funcţiile celulare.
Fecundarea este acompaniată de eliberarea unor mirosuri puternice. Una dintre substanţe în special, denumită beta-mircenă, ajunge la niveluri toxice, chiar letale, şi îndepărtează insectele din conurile mascule.
Acelaşi lucru se întâmplă şi la conurile femele, dar beta-mircena, în concentraţii mici, emană mirosul plăcut care atrage vietăţile.
Cycadele fac parte din grupul care include şi coniferele moderne, ca pinii sau firul. Sunt cunoscute ca fosile vii, deoarece au apărut în Permian, acum circa 290 de milioane de ani.
Ţi-a plăcut articolul? Studiu: Unele plante folosesc afrodisiace pentru a-şi asigura polenizarea
Luni, 15 Octombrie 2007 09:22
| Vot: |
0
|
| Foto (1) | |
Comentariile cititorilor


|
Cele mai CITITE din IT & Ştiinţă
- Utilizatorii de Gmail nu vor putea trimite e-mailuri dacă sunt beţi (8925)
- Super armele din Command & Conquer: Red Alert 3, dezvăluite de EA într-un nou trailer - VEZI VIDEO (5183)
- Cercetătorii japonezi au creat robotul-fetiţă (4655)
- Un analgezic de opt ori mai puternic decât morfina a fost descoperit în SUA (4550)
- Retrospectiva Nobel: Marile descoperiri ştiinţifice ale secolelor al XX-lea şi al XXI-lea (4056)
Cele mai VOTATE din IT & Ştiinţă
- Premiul Nobel pentru Pace i-a fost acordat fostului negociator al ONU pentru Kosovo, Martti Ahtisaari (3,92/5)
- BenQ lansează două monitoare cu ecran wide, ajustabil pe verticală (3,76/5)
- Kingston lansează stick-ul DataTraveler 150 de 32GB (3,72/5)
- Starcraft 2 va fi trilogie (3,68/5)
- Cerinţele de sistem pentru Fallout 3, anunţate (3,6/5)
Cele mai COMENTATE din IT & Ştiinţă
- Utilizatorii de Gmail nu vor putea trimite e-mailuri dacă sunt beţi (17)
- Retrospectiva Nobel: Marile descoperiri ştiinţifice ale secolelor al XX-lea şi al XXI-lea (16)
- Premiul Nobel pentru Pace i-a fost acordat fostului negociator al ONU pentru Kosovo, Martti Ahtisaari (8)
- Un analgezic de opt ori mai puternic decât morfina a fost descoperit în SUA (7)
- Super armele din Command & Conquer: Red Alert 3, dezvăluite de EA într-un nou trailer - VEZI VIDEO (5)
Cele mai importante stiri
Realitatea.net
Realitatea.net
C. P. Tăriceanu: Suntem campionii Europei. Toate ţările se uită cu invidie la România
Sambata, 11 Octombrie 2008 23:11România este "campioana Europei" la dezvoltarea economică şi este invidiată de "toate ţările", a fost mesajul transmis sâmbătă de premierul Călin Popescu Tăriceanu celor 2.500 de liberali prezenţi la Oradea, la lansarea...
- Adriean Videanu: Guvernul este iresponsabil. Cum comentaţi?
- Marko Bela: Copiii români din zonele unde trăiesc maghiari trebuie să înveţe ungureşte
- Preşedintele ANRE, Olosz Gergely, este cel mai bogat angajat al Agenţiei. Vezi aici, ÎN EXCLUSIVITATE, declaraţiile de avere ale directorilor de la ANRE
- Zeci de telespectatori Realitatea TV au sărit în ajutorul bătrânei cu o pensie de trei lei
- G7 a elaborat un plan de acţiune în cinci puncte pentru a face faţă crizei financiare mondiale
Cele mai recente stiri
Realitatea.net
Realitatea.net
- Sute de bucureşteni au cântat sâmbătă seară împreună cu Toto Cutugno
- O elevă din Grădinari a căzut de pe puntea ce traversează Crişul Negru
- Goian: Am întâlnit o echipă puternică, dacă intram cu 2-0 la pauză cred că nu ne mai puteau egala
- România a terminat la egalitate cu Franţa 2-2, după ce în minutul 17 conducea cu 2-0. Cum comentaţi?
- Victor Piţurcă: Sunt mâhnit, primul gol a fost de curtea şcolii
- Serbia-Lituania 3-0, într-un meci din Grupa a 7-a a preliminariilor CM 2010
Trimite-ne mesaje
![]() |
ŞMECHER DE ROMÂNIA |
![]() |
ŞMECHERII DE PARLAMENT |
![]() |
Cum vezi tu Realitatea? |
![]() |
Cum e viaţa ta? Ai fost martorul unui eveniment ieşit din comun? |
![]() |
MAGNATUL - Înscrie-te aici |
Bucureşti 21 °C
| mai multe
| mai multe
| Romania | 12.10 | 13.10 |
| Timişoara | 23 °C | 21 °C |
| Arad | 22 °C | 20 °C |
| Bacău | 18 °C | 18 °C |
| Braşov | 17 °C | 18 °C |
| Cluj Napoca | 20 °C | 21 °C |
| Constanţa | 16 °C | 22 °C |
| Europa | 12.10 | |
| Atena | 20 °C | |
| Londra | 18 °C | |
| Madrid | 24 °C | |
| Moscova | 11 °C | |
| Oslo | 14 °C | |
| Paris | 22 °C | |
| Roma | 23 °C | |
Curs valutar
| 1 EUR | 3,769 RON |
| 1 USD | 2,7811 RON |
| 1 GBP | 4,7136 RON |
| 1 CHF | 2,4816 RON |
| 100 HUF | 1,4217 RON |
| 100 JPY | 2,8068 RON |
| 1 BGN | 1,927 RON |
Mobinews.ro
- Pachet I: 3 Ştiri/zi+ 2 emisiuni+ 2 breaking news
- Pachet II: 5 Ştiri/zi+ 2 emisiuni+ 2 breaking news
Arhiva articole
Home |
Politică |
Actualitate |
Sport |
Economie |
Externe |
IT & Ştiinţă |
Divertisment |
Revista presei |
Vremea |
Multimedia










