Acordul semnat de Dominique Strauss-Kahn cu organizaţia financiară internaţională prevede o "indemnizaţie de plecare", indiferent care ar fi motivul ruperii contractului, inclusiv în cazul unor probleme în justiţie. Clauza poartă informal numele de "paraşuta de aur". Suma ar urma să fie cuprinsă între 60 şi 65% din salariul său anual net, adică între 318.000 şi 349.000 de dolari, şi ar putea fi acordată imediat.
De asemenea, Dominique Strauss-Kahn ar urma să încaseze o pensie pe viaţă.
Potrivit contractului său din 2007, directorul general al FMI încasa un salariu de bază şi o indemnizaţie totalizând 496.280 de dolari, care, actualizat la costurile de trai, a ajuns, în iulie anul trecut, la 530.000 de dolari, potrivit calculelor ABC News.
Este o practică obişnuită ca directorii marilor organizaţii să primească bonusuri în momentul în care se pensionează sau îşi termină mandatul, precizează ABC.
În ceea ce priveşte pensia pe viaţă, aceasta este 60% din salariu şi, deci, ar putea ajunge la 318.000 de dolari pe an, fie că Dominique Strauss-Kahn va face sau nu închisoare.







Strategy & Technology PUBLYO
Marketing & Sales Q2M