Reprezentaţii poliţiei spun ca au strâns sâmbătă toate probele din bazin şi au permis redeschiderea ştrandului.
"Nu-i responsabilitatea finalizată aici. Dacă nici acuma nu-şi dau seama ce pericol îi. Se joacă oricine cu grilajul ăla. Din rea voinţă, prostie...mecanicul dă drumu de acolo şi aşa s-a întâmplat, l-a scos bucăţi", a spus un orădean.
Administratorii ştrandului recunosc golirea bazinelor se face în timpul orelor de program, dar spun că de fiecare dată oamenii sunt anunţaţi verbal să iasă din apă şi dacă rămân o fac pe propria răspundere.
Fetiţa în vârstă de şapte ani se afla cu alţi copii la ştrandul Ioşia din Oradea, când a fost trasă la fund de sorbul de evacuare. Câţiva bărbaţi au reuşit cu greu să o scoată din apă.
Medicii de la SMURD au transportat copilul la Spital însă nu s-a mai putut face nimic.
Mai multe accidente au avut loc în ultimii ani la bazinele de înot din ţară, fie din cauza condiţiilor improprii în care funcţionează, fie din cauza nepăsării sau inconştienţei unor angajaţi. În cele mai multe cazuri, scandalul din jurul acestor evenimente s-a stins fără să se găsească vinovaţii.
În urmă cu trei ani, la Braşov, un multiplu campion naţional la înot, în vârstă de 12 ani a fost rănit în timpul unui antrenament, din cauza unui neon care s-a desprins din plafon, a explodat şi i-a secţionat un muşchi al mâinii. În ciuda accidentului însă, bazinul nu a fost închis, iar sportivii îşi continuă acolo antrenamentele.
La numai o săptămână după acest incident, o înotătoare de performanţă în vârstă de numai zece ani s-a înecat în bazinul Olimpia din Sibiu. Timp de câteva minute, nimeni nu a observat-o leşinată în apă. Medicii sibieni au declarat atunci că dacă era văzută la timp, avea şanse foarte mari să scape cu viaţă. Fata a murit după patru zile de comă. Îngrijitoarea care nu a supravegheat bazinul de înot a fost cercetată, dar tribunalul Sibiu a decis scoaterea sa de sub urmărire penală.
În 2007 o fetiţă de 12 ani a murit într-un ştrand din Caracal. Apa din bazin a fost evacuată, iar copilul a fost tras de vârtej în gura de canalizare. Ştrandul aparţine primăriei Caracal, dar era administrat de o firmă particulară. Poliţia a stabilit că un angajat al firmei particulare este vinovat.







Strategy & Technology PUBLYO
Marketing & Sales Q2M