Oamenii de ştiinţă, printre care şi marele fizician Stephen Hawking, sugerează că extratereştrii ar putea doar să exploateze resursele naturale ale Pământului, pentru ca mai apoi să plece: „Trebuie doar să ne uităm la noi pentru a ne da seama la ce nivel de inteligenţă poate ajunge viaţa şi pentru a vedea pe cine nu vrem să întâlnim”, a declarat Hawking. Acesta spune că extratereştrii sunt o certitudine, dar în loc că îi căutăm ar trebui să îi evităm.
Potrivit fizicianului, viaţa există cu siguranţă în alte părţi ale universului, nu doar pe planete, ci chiar în centrul stelelor sau în spaţiul interplanetar.
Logica lui Hawking este simplă, cel puţin pentru el. Univsersul are circa 100 de miliarde de galaxii, fiecare cu sute de miliarde de stele. Într-un loc atât de mare, Pământul nu poate fi singura planetă pe care a evoluat viaţa.
„Pentru creierul meu matematic, simplul număr mă face să mă gândesc la viaţa extraterestă în mod raţional. Adevărata provocare va fi însă să vedem unde sunt extratereştrii”, a mai spus Hawking în noul său documental pe canalul Discovery, conform timesonline.co.uk. El mai crede că un contact direct cu o asemenea specie ar fi devastator pentru umanitate.







Strategy & Technology PUBLYO
Marketing & Sales Q2M