Stelişti şi foşti stelişti, toţi exclud din start ideea unei eliminări premature în al doilea tur preliminar din Liga Campionilor în faţa polonezilor de la Zaglebie Lubin. Mai ales după ce o altă echipă din România, CFR Cluj, a trecut uşor, scor 2-0, de echipa poloneză, într-un meci amical.
"Sunt adversari puternici, masivi, pe care îi caracterizează forţa, însă noi suntem mai puternici şi vom câştiga ambele manşe", a declarat Guriţă.
Roş-albaştri şi-au găsit un aliat şi în Olanda, acolo unde efectuează ultimul cantonament al verii: fostul lor coleg George Ogăraru. "Zaglebie este un adversar incomod, dar Steaua este obligată să se califice", a spus Ogăraru.
Fost semifinalist al Cupei UEFA cu Steaua, lăncierul Ogăraru merge mai departe şi vede echipa din Ghencea capabilă să se califice chiar în optimile Ligii Campionilor.
"Rezultatele de anul trecut obligă la mai mult. Steaua mereu a reuşit să-şi depăşească performanţele în cupele europene, iar anul acesta sper să iasă din grupe", a mai spus Ogăraru.
După ce i-au bătut pe polonezi, clujenii îi liniştesc şi ei pe stelişti. "În mod normal Steaua are şanse, după ce polonezii au arătat ce pot cu prima echipă. Joacă destul de dur, dar Steaua are soluţii pentru a-i surprinde şi a înscrie multe goluri", a declarat Andone.
"Steaua era una dintre cele trei echipe pe lângă Rangers şi Şahtior pe care am fi vrut să le evităm. Mă bucur că Gică Hagi e antrenor la Steaua şi nu jucător", a afirmat şi Czeslaw Michniewicz, antrenorul polonezilor de la Zaglebie.
Steliştii nu se tem de Zaglebie
PUBLICAT
Joi, 12 Iulie 2007 13:24
ACTUALIZAT
Joi, 12 Iulie 2007 13:24
SURSA
Realitatea TV
Fotbal intern
LIBERTATEA.RO
Acelaşi subiect pe REALITATEA.NET
Alte articole din SPORT







Strategy & Technology PUBLYO
Marketing & Sales Q2M