LIVE TEXT STEAUA-DINAMO 3-1 (final). Steaua, VICTORIE cu ARBITRUL!

Raul Rusescu

STEAUA-DINAMO 3-1 LIVE (21:30). Steaua a câştigat cu 3-1 (0-1) derby-ul Ligii I cu Dinamo, contând pentru etapa a 14-a din Liga I. Steaua şi-a consolidat poziţia de lider, cu 35 de puncte, 9 peste a doua clasată, Pandurii Tg. Jiu, echipă care are un meci mai puţin disputat.

STEAUA-DINAMO 3-1. Steaua a învins, duminică, scor 3-1, pe Dinamo, în derby-ul etapei a 14-a a Ligii I, disputat pe Arena Naţională, în care a revenit după ce la pauză a fost condusă cu 1-0. Golurile învingătorilor au fost marcate de Rusescu '63 din penalty, '83 şi Szukala '87, în timp ce pentru oaspeţi a înscris Alexe, în minutul 38.

STEAUA-DINAMO 3-1. Reacţie INCREDIBILĂ a lui Gigi Becali după DERBY

STEAUA-DINAMO 3-1. Bonetti, REACŢIE DURĂ după EŞEC

STEAUA-DINAMO 3-1. Reghecampf, SUPĂRAT după VICTORIE

STEAUA DINAMO 3-1 (FINAL) LIVE TEXT

End Time STEAUA-DINAMO 3-1. Final de meci. Steaua a revenit şi a întors soarta meciului cu trei goluri marcate în repriza a doua. Dinamo trebuia să primească un penalty la 1-1.

89' - Yellow cards cartonaş galben pentru Boubacar după un fault la Rusescu

87' - Goals GOL STEAUA! SZUKALA a marcat cu capul după un corner. STEAUA-DINAMO 3-1!

84' - Goals GOL STEAUA! RUSESCU a marcat cu un şut de la 14 metri, după o pasă perfectă a lui Tănase. STEAUA-DINAMO 2-1!

83' - Substitution schimbare la Steaua. Iese Pintilii, intră Prepeliţă

81' - Yellow cards cartonaş galben pentru Pintilii după un fault la Nica

80' - contraatac periculos al lui Dinamo, Ţucudean şi L. Rus scapă cu Tătăruşanu dar se încurcă între ei! Chipciu îl faultase pe L. Rus, dar arbitrul n-a dat penalty!

75' - Yellow cards cartonaş galben pentru C. Matei pentru faulturi repetate

72' - Substitution schimbare la Dinamo. Iese Alexe, intră Ţucudean

71' - ocazie imensă pentru Eusescu, apără Bălgrădean

67' - Yellow Card cartonaş galben pentru Ad. Popa după o ţinere de tricou la C. Matei

63' - Converted penalty GOL STEAUA! RUSESCU a transformat lovitura de la 11 metri. STEAUA-DINAMO 1-1!

62' - penalty pentru Steaua! Chipciu este împins de C. Munteanu

56' - M. Costea scapă singur, dar preferă să cadă, în duel cu un Luchin, în loc să continue faza!

55' - Substitution schimbare la Steaua. Iese Georgievski, intră Ad. Popa

52' - Yellow Card cartonaş galben pentru Bourceanu, după un fault la Boubacar

49' - Bălgrădean reţine şutul lui Latovlevici

47' - Yellow Card cartonaş galben pentru Chiricheş după un fault asupra lui Alexe

46' - Substitution schimbare la Steaua. Iese Nikolic, intră M. Costea

Start Time A început repriza a doua. Steaua a avut primul atac.

End Time STEAUA-DINAMO 0-1. Final de primă repriză. Steaua a dominat, a avut două ocazii prin Rusescu, dar Dinamo a lovit pe contraatac.

42' - Yellow Card cartonaş galben pentru C. Munteanu, după un fault la Szukala

38'- Goals GOL DINAMO! ALEXE a marcat pe contraatac, după ce l-a driblat şi pe Tătăruşanu. STEAUA-DINAMO 0-1!

37' - Alexe reacţionează târziu la o gafă a lui Georgievski, iar mingea ajunge la Tătăruşanu

35' - intervenţie miraculoasă a lui Bălgrădean în faţa lui Rusescu, scăpat singur, dar în unghi închis

34' - Dinamo scapă de presiunea Stelei şi are un corner. Curtean cade în careu şi cere penalty, dar arbitrul belgian Alexandre Boucaut a lăsat jocul să curgă

24' - Latovlevici trage tare din lovitură liberă de la 22 de metri, dar Bălgrădean boxează

22' - prima mare ocazie de gol: Rusescu reia cu capul peste poartă, din poziţie excelentă, după o centrare a lui Latovlevici

17' - Substitution schimbare la Dinamo. Iese Pulhac (accidentat), intră L. Rus

14' - Substitution schimbare la Dinamo. Iese Alvarez (accidentat), intră Curtean

12' - Nikolic nu ajunge la o centrare a lui Chipciu în faţa porţii

11' - Tătăruşanu iose excelent şi reţine din faţa lui Alvarez

6' - Tănase este blocat de Nica

4' - Dinamo la prima acţiune. Scoate un corner

2' - Steaua are prima acţiune periculoasă, prin Tănase, dar faza se soldează doar cu un corner rămas fără rezultat

1' - Dinamo are lovitura de start.

Start Time A început STEAUA-DINAMO, derby-ul Ligii I. Partida contează pentru etapa a 14-a. Steaua este lider, cu 32 de puncte, iar Dinamo ocupă locul 7, cu 22 de puncte.

Ora 21:30 - Echipa Stelei a ieşit pe teren cu un banner uriaş pe care scria US 24.

Ora 21:20 - Delir în tribune. Sunt prezentate la staţia de amplificare cele două echipe. Fanii stelişti domină Arena Naţională.

Ora 21:15 - MM Stoica a declarat că pariul său pentru STEAUA-DINAMO este Stefan Nikolic.

Ora 21:00 - Fanii lui Dinamo au aruncat petarde in sectorul suporterilor stelisti! Doua dintre ele au explodat! Stadionul este aproape plin, atmosfera este senzationala!

STEAUA-DINAMO LIVE. Steaua este lider detaşat în Liga I, cu 32 de puncte după 13 etape, în timp ce Dinamo este abia pe locul 7, cu 22 de puncte. Steaua are ca obiectiv câştigarea titlului de campioană, în timp ce rivala Dinamo speră să ajungă pe un loc de Europa. Steaua - Dinamo se joacă duminică, de la ora 21:30, pe Arena Naţională, în etapa a 14-a din Liga I şi este LIVE pe REALITATEA.NET. Partida STEAUA-DINAMO va fi transmisă în direct de Digi Sport.

STEAUA DINAMO ECHIPELE DE START

Steaua: Tătăruşanu - Georgievski, Chiricheş, Szukala, Latovlevici - Pintilii, Bourceanu - Chipciu, Rusescu, Tănase - Nikolic. Antrenor: Laurenţiu Reghecampf

Dinamo: Bălgrădean - Nica, Luchin, Koulibaly, Pulhac - D. Grigore - Alvarez, Boubacar, C. Munteanu, C. Matei - Alexe. Antrenor: Dario Bonetti.

STEAUA - DINAMO: AVERTISMENT DUR PENTRU HULIGANI

"Ştim că majoritatea biletelor pentru acest derby au fost vândute. Pericole sunt, meciul a fost catalogat cu un grad ridicat de risc, însă alături de poliţie şi pompieri vom ţine totul sub control.

Nu cred că va fi o problemă ca un suporter stelist să stea lângă unul dinamovist. Dacă suporterii vor crea tulburări publice şi vor pune în pericol siguranţa celorlalţi spectatori, vor fi mutaţi în afara stadionului", a spus purtătorul de cuvânt al jandarmeriei într-o intervenţie LIVE de la Naţional Arena, la Dolce Sport.

Georgian Enache a ţinut să înlăture zvonul conform căruia Jandarmeria ar avea o înţelegere cu suporterii dinamovişti prin care să îi lase pe aceştia să se adune cu toţii într-o singură zonă: "Nu s-a făut o astfel de înţelegere, spectatorii care şi-au luat bilete în alte zone vor trebui să respecte locurile trecute pe tichete".

STEAUA-DINAMO. Bătaie TERIBILĂ între SUPORTERI. Opt fani, ARESTAŢI!

Steaua-Dinamo se joacă duminică, de la ora 21:30, pe Arena Naţională, în etapa a 14-a din Liga I.

STEAUA - DINAMO live text video UPDATE

STEAUA-DINAMO. Incidente între suporteri la intersecţia dintre străzile Vatra Luminoasă şi Maior Coravu. În urma scandalului din apropierea Arenei Naţionale, 8 suporteri au fost reţinuţi şi duşi la poliţie.

Opt fani stelişti au fost reţinuţi de către jandarmi şi vor fi conduşi la Secţia de Poliţie nr. 11, după ce au atacat cu pietre un grup de aproximativ 200 de suporteri dinamovişti, care se deplasau spre Arena Naţională, a declarat purtătorul de cuvânt al Jandarmeriei Capitalei, Georgian Enache.

"În perimetrul Maior Coravu şi Vatra Luminoasă a avut loc o altercaţie între mai mulţi suporteri stelişti şi un grup de dinamovişti care era însoţit de jandarmi. Steliştii au atacat cu pietre grupul de suporteri dinamovişti de pe străduţele laterale, jandarmii au intervenit şi au reţinut opt dintre ei, care vor fi conduşi la Secţia 11 de Poliţie", a spus Enache pentru Mediafax.

Galeria dinamovistă a primit din partea clubului Steaua un număr de 2.750 de bilete, dar conform declaraţiilor unor lider al fanilor alb-roşii aceştia şi-ar mai fi achiziţionat de pe portalul online încă aproximativ 3.000 de tichete.

STEAUA - DINAMO: Măsuri de securitate fără precedent la derby

STEAUA-DINAMO: AMINTIRILE LUI LUPESCU

Ionuţ Lupescu, fost fotbalist la Dinamo, în prezent membru în Comisia Tehnică a FIFA, a intrat în direct prin telefon la Dolce Sport şi a vorbit despre derby-ul cu Steaua.

"Am înţeles că Steaua are un sezon mai bun, dar asta nu înseamnă că va bate fără probleme pe Dinamo. E un meci al orgoliilor, când joci un acest derby joci pentru suporteri, dacă baţi Steaua sau invers poţi să salvezi un sezon. Întotdeauna fiecare echipă, chiar dacă stă mai bine în clasament decât cealaltă, rămâne un meci de 1X2.

Când am jucat eu la Dinamo era un singur derby, cu Steaua, între timp lucrurile s-au mai schimbat, dar cred că în continuare pentru un jucător de la una dintre cele două rămâne cel mai important meci.

Am jucat în două perioade diferite, înainte de ‘90, când amândouă aveau foarte bune echipe, şi după ‘90, au fost perioade frumoase, toate meciurile au fost extreme de disputate şi de interesante. Nu prea am peirdut de multe ori în faţa Stelei, cred că o dată sau de două ori", a spus Lupescu despre meciul Steaua – Dinamo.

Lupescu a vorbit şi despre partida dintre CFR Cluj şi Galatasaray, care va fi miercuri seară, de la ora 21:45, în direct la Dolce Sport, cu faze video pe www.dolceport.ro: "Îmi pare rău că nu mai este prietenul meu Ando la CFR, nu ştiu de ce nu mai e, a avut rezultate bune, mai ales în Champions League. CFR are nevoie mare de victorie, dacă vrea să meargă mai departe. Problema CFR-ului este că joacă bine, are rezultate, darn nu dă jucători echipelor naţionale, ţara noastră nu profită de aceste performanţe".

STEAUA-DINAMO. Cifrele din DERBY DE ROMÂNIA

- un număr de 47 de fotbalişti au jucat pe prima scenă atât la Steaua, cât şi la Dinamo. Dintre aceştia, 10 au izbutit să câştige titlul si cu una, si cu alta: Bumbescu, Dănciulescu, Doboş, Fulga, Matei, Moraru, D. Munteanu, Stelea, Turcu, Vlădoiu. Totodată 26 dintre cei 47 au jucat în derby-uri atât pentru o echipă, cât şi pentru cealaltă, scrie Prosport.

- patru jucători au marcat în derby-uri, atât în poarta lui Dinamo, cât şi a Stelei: Dănciulescu, C. Munteanu, D. Şerban şi A. Cristea

- un număr de 8 tehnicieni au fost antrenori principali atât la Steaua, cât şi la Dinamo: Coloman Braun, Constantin Cernăianu, Florin Halagian, Traian Ionescu, Valentin Stănescu, Constantin Teaşcă, Colea Vâlcov, Walter Zenga. Niciunul însă n-a reuşit să cucerească titlul cu ambele. Iar din cei 8,5 au antrenat în derby-uri atât pe una, cât şi pe cealaltă

- antrenorul dinamovist care s-a confruntat de cele mai multe ori cu Steaua: Nicolae Dumitru "Nicuşor", de 14 ori

- antrenorul stelist care s-a confruntat de cele mai multe ori cu Dinamo: Emerich Jenei, de 19 ori

- au arbitrat de cele mai multe ori derby-ul: Aurel Bentu şi Adrian Porumboiu, de câte 8 ori

- a găzduit de cele mai multe ori confruntările dintre cele două fostul stadion "23 August" (Naţional), de 54 de ori. Urmează stadionul Steaua de 32 de ori şi Dinamo de 28 de ori

STEAUA-DINAMO. Super RECORDUL care poate fi stabilit la DERBY

STEAUA DINAMO: CE SPUN FOSTELE GLORII

Toţi ochii vor fi în această seară pe derby-ul dintre Steaua şi Dinamo. Foştii jucători şi antrenori ai celor două echipe speră să vadă un spectacol de gală pe Arena Naţională.

"Normal că ţin cu Dinamo, sper să câştige", Ionel Ganea – fost jucător Dinamo

"Ţin cu Steaua, aş vrea să cîştige, dar meciurile astea sunt mai speciale", Miodrag Belodedici – fost jucător Steaua

"Decisiv poate să fie şi magazionerul să dea gol, importantă e victoria pentru Dinamo", Giani Kiriţă – fost jucător Dinamo

"Dinamo este ca un animal rănit, este foarte periculoasă, îşi joacă ultima carte", Jean Vlădoiu – fost jucător Steaua şi Dinamo

"Acest derby rămâne al României, al campionatului nostru", Sorin Ghionea – fost jucător Steaua

"Va fi un meci greu, chiar dacă Steaua e mai în formă decât Dinamo", Sorin Paraschiv – fost jucător Steaua

"Steaua poate oricând o partidă în interesul ei, indiferent de adversar", Petre Marin – fost jucător Steaua

"De data asta îi văd favoriţi pe stelişti, cred că scorul le va fi unul favorabil", Liţă Dumitru – fost jucător Steaua şi antrenor Steaua II

"Aş vrea ca Steaua să câştige, dar cred că şi Dinamo este destul de periculoasă", Basarab Panduru – fost jucător şi antrenor Steaua

"Steaua are un nucleu mai bun, Dinamo un nucleu în formare", Iulian Miu – fost jucător Steaua

"Steaua pare favorită, dar în astfel de derbyuri nu se ştie niciodată ce se poate întampla", Bogdan Stelea – fost jucător Dinamo şi Steaua

STEAUA-DINAMO. Dănciulescu are 13 goluri marcate în meciurile STEAUA-DINAMO, scrie gsp.ro. Deşi şi-a rezervat deja un loc printre legendele clubului din "Ştefan cel Mare", majoritatea reuşitelor au venit chiar în poarta "roş-albilor". Opt goluri a înscris "Danciu-Gol" pentru Steaua, faţă de cele numai 5 pe care le-a marcat pentru Dinamo.

În acest moment, Dănciulescu se află la egalitate pe primul loc cu stelistul Florea Voinea. Singura problemă ar fi că atacantul dinamovist este anunţat rezervă în această seară.

Topul marcatorilor în Derby de România:
1-2. Florea Voinea, Ionel Dănciulescu - 13
3. Gheorghe Constantin - 12
4-5. Ion Alecsandrescu, Mircea Lucescu - 11

STEAUA DINAMO LIVE. Aroganţă MAXIMĂ a lui Gigi Becali

Gigi Becali nu are nici o emoţie în ceea ce priveşte meciul de pe Arena Naţională şi afirmă că jucătorii săi nu au nevoie de motivare suplimentară pentru a se impune în această partidă.

"Nu am nicio emoţie, Steaua - Dinamo diseară va fi ca un meci al meu cu Bute, eu fiind Dinamo! Nu le dăm bani la jucători, nici nu merg să-i încurajez, nu au nevoie să fie motivaţi suplimentar. Dinamo nici nu o să dea gol, l-au pierdut pe singurul lor om de gol, pe Marius Niculae" a declarat Gigi Becali pentru Pro TV.

STEAUA - DINAMO: 50.000 DE BILETE vândute la derby. Dinamo face scandal

Patronul Stelei, Gigi Becali, nu are nicio emoţie în ceea ce priveşte meciul de pe Arena Naţională şi afirmă că jucătorii săi nu au nevoie de motivare suplimentară pentru a se impune în această partidă.

STEAUA- DINAMO: Fostul căpitan al Stelei îl atacă DUR pe MM Stoica

STEAUA DINAMO LIVE. Cele două galerii se pregătesc de un spectacol uluitor, cum numai la astfel de meciuri se poate vedea. Suporterii Stelei încep derby-ul de dimineaţă. La ora 10:30 se vor prezenta la antrenamentul echipei, pentru a-şi încuraja favoriţii, scrie gsp.ro. Ultraşii vor veni echipaţi la fel cum o fac şi la meciuri, cu tobe, fulare şi steaguri şi vor încerca să le dea moral jucătorilor lui Laurenţiu Reghecampf pentru a învinge marea rivală.

Acelaşi lucru s-a întîmplat şi la alte mari derby-uri din lume. Ultimul exemplu este cel al fanilor celor de la Ajax, care au fost prezenţi în număr mare la ultimul antrenament al echipei înaintea duelului cu Feyenoord.

STEAUA-DINAMO LIVE. Măsuri DRASTICE  de SECURITATE

Peste 700 de jandarmi din cadrul Jandarmeriei Capitalei vor asigura măsurile de ordine publică şi siguranţa suporterilor care vor fi prezenţi la meciul dintre FC Steaua şi FC Dinamo, programat duminică, pe Arena Naţională, în etapa a XIV-a a Ligii I.

Conform criteriilor elaborate de către federaţiile sportive naţionale de profil şi Jandarmerie, meciul a fost catalogat ca fiind unul cu grad ridicat de risc.

Spectatorii nu au voie să introducă în stadion băuturi alcoolice, materiale pirotehnice interzise de lege ori alte obiecte care pot pune în pericol securitatea participanţilor la meci.

De asemenea, spectatorilor le este interzis sã ocupe alte locuri decât cele prevãzute pe documentele de acces, precum şi refuzul eliberãrii acestora la avertismentul verbal al reprezentanţilor societãţii specializate de protecţie şi pazã sau al forţelor de ordine. Este interzisă afişarea de inscripţii care incită la ura naţională, rasială, de clasă ori religioasă, la discriminări de orice fel şi la violenţă.

Accesul spectatorilor în stadion se va face începând cu ora 19.00, doar pe bază de bilete şi invitaţii.

Intrarea în stadion, accesul publicului prin turnicheţi, paza vestiarelor şi protecţia arbitrilor, îndrumarea şi supravegherea publicului în stadion se realizează cu agenţi ai societăţii de pază şi protecţie contractată de organizator.

STEAUA-DINAMO. Record INCREDIBIL pentru STEAUA la DERBY

STEAUA n-a avut nici o problemă în ultimul meci de campionat, susținut în Ghencea cu Gloria Bistrița, pe care a învins-o clar cu scorul de 4-0. Etapa a 13-a a fost bună pentru "roș-albaştri", pentru că Dinamo a făcut egal cu Ceahlăul, Rapid a remizat cu Chiajna, FC Vaslui a pierdut la Mediaş și Pandurii a fost învinsă de Viitorul. Astfel. echipa lui Reghecampf s-a despris la 6 puncte de ocupantă locului doi și așteaptă meciul cu rivala Dinamo mult mai relaxată. În cazul în care vor câștiga "derby de România", steliștii vor fi practic campioni de toamnă, mai ales că în următoarele două etape vor întâlni pe nou promovatele Viitorul și CS Severin.

DINAMO a jucat mediocru la Piatra-Neamț, unde a terminat la egalitate, scor 0-0, cu Ceahlăul. A fost unul dintre cele mai urâte meciuri din acest sezon, cele două echipe evoluând foarte slab. Totuși, Dinamo s-a reabilitat rapid în fața suporterilor, reușind joi seară o calificare în sferturile Cupei României, după ce a câștigat cu 2-1 la Târgu-Jiu în fața Pandurilor.

STEAUA-DINAMO. Situaţie INCREDIBILĂ la Dinamo. Steaua, 3-0 la MASA VERDE?

STEAUA DINAMO LIVE. Dinamovistii vor avea parte de o prima de 70.000 de euro pentru meciul cu Steaua din aceasta seara! E pentru prima oara in acest sezon de Liga 1 in care le este promisa o suma de bani! Din aceasta suma, 20.000 de euro vin de la Cristi Borcea, fostul actionar al lui Dinamo!

"Nu ma bag in bucataria lui Dinamo, nu mai sunt actionar, dar sunt suporter. Baietii vor fi, cu siguranta, multumiti daca vor invinge duminica. Oricum, la un derby nu este importanta partea financiara. Eu veneam cu gentile si cu pungile cu bani in vestiar inainte de meciurile cu Steaua, dar nu asta e decisiv" a zis Borcea la GSP TV.

STEAUA-DINAMO. Declaraţie FABULOASĂ a lui GIGI BECALI

"Ştiu că în 1998, Steaua a bătut-o pe Dinamo cu 5-0 şi acela e recordul de diferenţă într-un derby. Ei bine, ascultaţi ce vă spun acum: acel record va fi în mare pericol duminică seara! O să vedeţi dacă voi avea sau nu dreptate", a declarat Gigi Becali.

STEAUA-DINAMO. Delegare SCANDALOASĂ la DERBY-UL ROMÂNIEI

Laurenţiu Reghecampf nu vrea să schimbe primul "11" pentru confruntarea cu dinamoviştii. Parcursul bun din campionat şi din Europa League îl face pe tehnician să nu bage în seamă ordinul patronului, care a cerut ca Mihai Costea să fie titular.

Dario Bonetti a surprins în meciul din Cupa României, cu Pandurii, folosindu-l pe Dragoş Grigore pe postul de mijlocaş la închidere. "Probabil că dinamoviştii vor juca acelaşi sistem, care a mers bine cu Pandurii.

STEAUA-DINAMO ECHIPELE PROBABILE

STEAUA: Tătăruşanu - Georgievski, Vhiricheş, Szukala, Latovlevici - Bourceanu, Pintilii - Chipciu, Rusescu, Tănase - Nikolic. Antrenor: Reghecampf.

DINAMO: Bălgrădean - Nica, Luchin, Koulibaly, Pulhac - Boubacar, D. Grigore, C. Munteanu - Alvarez, Ţucudean, Alexe. Antrenor: Bonetti.