Foto: NewsIn

"Pe Goian nu îl vând pentru că am nevoie de bani, ci pentru altceva, el vrea să plece, şi noi avem un puşti, pe Tudose de la Buzău, pe care vreau să îl aducem aici să-l creştem. Preţul lui Goian e de patru milioane. Pe atât va pleca. Nu mai sunt supărat pe Goian, mi-a spus că nu a zis chiar aşa cum a apărut atunci", a spus Becali.

Joi, în jurul orei 14.00, Becali a declarat că negocierile cu reprezentanţii clubului englez Sunderland pentru transferul lui Dorin Goian au fost sistate din cauza TVA-ului în valoare de 800.000 de euro, însă susţine că tranzacţia va fi parafată până la urmă.

"Vom lua pe Goian 4,8 milioane de euro cu TVA inclus. Aşteptăm ca reprezentanţii lui Sunderland să se intereseze la Ministerul de Finanţe din Anglia, să vadă cum îşi vor recupera TVA-ul, pentru că sunt dispuşi să ofere doar 4 milioane. Doar la noi în România se vând jucătorii cu TVA, când au auzit, s-au sucit. Acum se interesează care e procedura pentru că trebuie să fie o comunicare între ministerul nostru şi ministerul lor. Oricum, până diseară cred că e gata. Eu iau 4,8 milioane care îmi rămân mie întregi", a spus Becali.

Finanţatorul stelist a adăugat apoi cât va câştiga Dorin Goian la gruparea din Premier League: "Goian va avea un salariu între 700.000 de euro şi un milion pe an. 90% e rezolvat acest transfer".

Gigi Becali a explicat de ce nu s-a mai realizat transferul lui Goian la Dinamo Kiev. "Dinamo Kiev dădea 3,5 milioane de euro în rate, iar Sunderland dă 4 milioane, banii pe loc", a explicat Becali.

Sunderland a încheiat ultima ediţie din Premier League pe locul 15 (din 20 de echipe).

Dorin Goian s-a născut la 12 decembrie 1980, este fundaş central şi evoluează la Steaua din sezonul 2004/2005.