New Jersey este al paisprezecelea stat american care a aprobat folosirea mariajuanei în tratamentul unor boli cronice. Bolnavii de cancer, SIDA, boala Lou Gehrig, distrofie musculară sau scleroză multiplă îşi vor putea procura marijuana într-unul dintre cele şase centre speciale din New Jersey, scrie New York Times.
De câţiva ani asociaţiile de bolnavi şi avocaţii lor militează pentru acest drept. New Jersey va avea cea mai restrictivă legislaţie, în ceea ce priveşte administrarea acestui medicament. Bolnavii nu îşi vor putea creşte singuri planta, nu o vor putea folosi în public şi vor avea dreptul la 2 uncii (aproximativ 62 de grame) pe lună.
Măsura Senatului din New Jersey a fost întâmpinată cu entuziasm de bolnavi. Cei care au fost împotriva adoptării ei au dat drept exemplu California, unde cultivarea şi consumul de canabis, legalizat pentru o listă mult mai mare de boli, a luat amploare.
Dincolo de ocean, 14 state americane şi Canada au legalizat până acum consumul de canabis. Şi în Europa sunt state unde medicii prescriu medicamente pe baza de canabis, cum ar fi Germania, Austria, Spania, Olanda, Portugalia, Italia, Finalnada şi Israel.







Strategy & Technology PUBLYO
Marketing & Sales Q2M