Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

Statisticile spun că nivelul sărăciei a scăzut la jumătate

Nivelul sărăciei a scăzut în România la jumătate în ultimii 10 ani. Aşa arată un studiu realizat de Comisia Anti-Sărăcie. Cei mai nevoiaşi români trăiesc la ţară şi sunt în general persoane fără serviciu sau prost plătite, cu educaţie redusă şi cu mulţi copii.

Statisticile ne spun că trăim ceva mai bine ca acum 10 ani. Este adevărat că avem încă mulţi săraci, dar numărul lor scade de la un an la altul. De exemplu, potrivit datelor furnizate de Comisia Anti-Sărăcie, în prima jumătate a anului 2005, rata sărăciei a fost de 14,5%, cu 4,3 procente mai mică decât cu un an în urmă. Asta în condiţiile în care în 2004 a fost cea mai accentuată scădere a nivelului sărăciei din ultimii 9 ani.

Potrivit cercetării, la ţară trăiesc de trei ori mai mulţi săraci decât la oraş. Prima poziţie în topul sărăciei o ocupă, în continuare, românii din Moldova. Din 100 de oameni, 23 sunt săraci. Vestul ţării stă ceva mai bine, cu un procent de aproximativ 6%, în vreme ce bucureştenii o duc cel mai bine. Practic, în Capitală, doar doi cetăţeni din 100 sunt consideraţi săraci.
print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro