Foto: Realitatea TV

Odată cu aprinderea luminilor, un foc de artifcii a brăzdat cerul Capitalei. Pe arterele principale au fost instalate 560.000 de becuri şi 170.000 de globuri luminoase. Luminile vor rămâne aprinse până pe 5 ianuarie.

Evenimentul a fost urmat de recitaluri susţinute de Grupul Iza, Ovidiu Lipan Ţăndărică şi Loredana. Un brad de 17 metri înălţime a fost amplasat în intersecţia de la Universitate, iar alţi 5 pomi de Crăciun, decoraţi în roşu şi auriu, vor bucura privirile trecătorilor în Parcul Unirii, lângă Academia Militară, în Parcul Tineretului, Parcul Herastrău şi Regie.

Startul sezonului de iarnă s-a dat şi în Braşov, Sinaia şi Arad

Şi Braşovul s-a transformat într-un oraş de poveste aseară. În Piaţa Sfatului a fost inaugurat un patinoar, iar sute de copii au venit să se bucure de gheaţă. Nu doar patinoarul schimbă faţa oraşului de sărbători. În Piaţa Sfatului a fost aşezat un alt brad în locul pomului doborât de vijelie în urmă cu trei zile. 

Ghirlande ca pe Champs Elysées, căsuţe şi sănii trase de reni ca-n Elveţia. De asta au parte turiştii care ajung în Sinaia, unde Moş Nicolae a adus vineri seară şi un spectacol de lumini şi jocuri de artificii. 

Sinaia a devenit oraşul luminii. Zecile de mii de beculeţe şi ghirlande luminoase, figurinele cu globuri şi fulgii de nea crează o atmosferă de basm. Piesa de rezistenţa este un brad împodobit cu peste 4.000 de beculete.

Atmosferă de sărbătoare şi la Arad, unde au fost aprinse, conform tradiţiei, luminile în bradul de Crăciun din faţa primăriei. Bradul a fost împodobit cu peste 9.000 de beculeţe si spoturi. De sărbători va ieşi pe traseu şi tramvaiul lui Moş Crăciun, care îi aşteaptă pe copii, părinţi şi bunici.