Coşmarul lui Sorin Ghionea se apropie de sfârşit. Accidentat în urmă cu un an, fundaşul Stelei îşi va face reintrarea pe gazon în primul meci oficial din partea a doua a campionatului.

25 februarie 2007 a însemnat începutul coşmarului pentru Sorin Ghionea. Fundaşul de 29 de ani s-a accidentat la meciul Steaua - UTA şi de atunci nu a mai jucat niciun minut într-un meci oficial.

La un an de la acel moment Ghionea pare renăscut din propria cenuşă. A ascultat toate sfaturile medicilor, nu a forţat, iar la finalul lui 2007 a primit vestea cea mare. Putea să revină acolo unde îi place cel mai mult.

A plecat alături de colegii săi în cantonament hotărât să-i demonstreze lui Marius Lăcătuş că se poate baza pe el. Antrenorul l-a folosit titular aproape în fiecare meci amical , iar fundaşul nu l-a dezamăgit. A făcut cuplu în apărare cu Dorin Goian şi în şapte meciuri Steaua nu a primit decât trei goluri.

După pregătirea de iarnă Ghionea este pregătit să revină, iar primul meci în care suporterii vicecampioanei l-ar putea vedea pe teren este partida cu Poli Iaşi din 23 februarie.