Înaltul Reprezentant al UE pentru politică externă, Javier Solana, are tot mai multe şanse să devină, cel puţin pentru câteva luni, primul "Super" Reprezentant, funcţie prevăzută în noul tratat european, potrivit unor diplomaţi europeni citaţi de AFP.
Potrivit lor, este din ce în ce mai vehiculată ideea ca Solana să rămână în funcţie până la încheierea mandatului, în octombrie 2009, adică încă nouă luni după intrarea în vigoare a Tratatului de la Lisabona, prevăzută în 1 octombrie.
Javier Solana, un spaniol socialist în vârstă de 65 de ani, este Înaltul Reprezentant UE pentru politică externă din 1999.
Tratatul care înlocuieşte Constituţia Europeană oferă Înaltului Reprezentant prerogative extinse pentru a dinamiza politica externă a UE. Titularul funcţiei, numit pentru cinci ani, va fi vicepreşedinte al Comisiei Europene, va prezida reuniunile miniştrilor europeni de externe şi va conduce noul serviciu diplomatic al Uniunii, din care fac parte reprezentanţele din străinătate ale Comisiei şi pe adjuncţii şi emisarii lui Solana.
În octombrie, Cei 27 au decis o perioadă de tranziţie, până în toamna anului 2009, pentru a permite eurodeputaţilor aleşi în primăvara viitoare să aibă un cuvânt de spus cu privire la numirea titularului acestei funcţii.
Menţinerea lui Solana pentru această perioadă ar permite limitarea tensiunilor care se anunţă odată cu intrarea în vigoare a Tratatului de la Lisabona, spun diplomaţii europeni. În echilibrul complicat ce trebuie găsit prin numirea Înaltului Reprezentant, a preşedintelui Consiliului UE, post înfiinţat tot prin acest tratat, şi a succesorului lui Jose Manuel Barosso la conducerea CE, unii sunt de părere că o numire mai târzie a Înaltului Reprezentant aduce o ajustare binevenită.
Însă "nimic nu s-a decis", subliniază diplomaţii europeni, cu atât mai mult cu cât Solana însuşi nu s-a pronunţat cu privire la intenţiile sale.
În ceea ce priveşte Înaltul Reprezentant definitiv al UE, numele lui Carl Bildt, ministrul suedez de externe, este invocat tot mai des, însă Solana nu este complet exclus, iar mulţi diplomaţi sunt de părere că este prea devreme pentru a se face speculaţii.
Solana ar putea fi primul "Super" Reprezentant UE după intrarea în vigoare a noului tratat
Joi, 24 Aprilie 2008 18:44
| Vot: |
0
|
104 vizualizari, 0 comentarii, 0 voturi
Taguri: înalt reprezentant, Solana, tratatul de la lisabona,
Taguri: înalt reprezentant, Solana, tratatul de la lisabona,
| Foto (1) | |
Sursa: NewsIn
Pe aceeasi tema
- Solana speră într-un guvern proeuropean în Serbia
Luni, 22 Ianuarie 2007 11:55 - Javier Solana: "Problema scutului antirachetă pentru România, Turcia şi Grecia nu a fost discutată în cadrul UE"
Joi, 03 Aprilie 2008 01:32 - Javier Solana: "E important să ajutaţi la consolidarea Moldovei"
Marti, 15 Aprilie 2008 01:35
Comentariile cititorilor


|
Alte ştiri din aceeaşi secţiune
Statele Unite au scos Coreea de Nord de pe lista neagră
Astazi, ora 21:24Statele Unite au scos Coreea de Nord de pe lista neagră a statelor care susţin terorismul. Decizia a fost luată în urma acordului celor şase state implicate în negocierile referitoare la programul nuclear nord-coreean.
John McCain i-a luat apărarea rivalului său la un miting electoral
Astazi, ora 18:55Candidatul republican la alegerile prezidenţiale din Statele Unite, John McCain, a fost huiduit de propriii susţinători, după ce a sărit în ajutorul contracandidatului său, Barrack Obama, în timpul unui miting electoral.
Poliţia turcă a arestat la Istanbul o femeie care avea asupra sa zece kilograme de explozibil
Astazi, ora 17:44Poliţia turcă a arestat astăzi la Istanbul o tânără care avea asupra sa o geantă plină cu explozibili şi care ar fi membră PKK, a informat televiziunea NTV.
Cele mai CITITE din Externe
- Alertă nucleară de gradul 1: scurgere de material radioactiv la o uzină din Franţa (1774)
- Liderul extremist austriac Joerg Haider a murit într-un accident rutier (766)
- Criza financiară aduce Marea Britanie şi Islanda în pragul unui conflict diplomatic (737)
- Polonezii din Islanda încep să se întoarcă în ţară, din cauza crizei economice (435)
- Fratele lui Slobodan Miloşevici denunţă acordarea premiului Nobel pentru Pace lui Ahtisaari (371)
Cele mai VOTATE din Externe
Cele mai COMENTATE din Externe
- Alertă nucleară de gradul 1: scurgere de material radioactiv la o uzină din Franţa (6)
- Două mărci de bomboane şi biscuiţi cu melamină au fost descoperite în Franţa (1)
Cele mai importante stiri
Realitatea.net
Realitatea.net
- C. P. Tăriceanu: Suntem campionii Europei. Toate ţările se uită cu invidie la România
- Adriean Videanu: Guvernul este iresponsabil. Cum comentaţi?
- Marko Bela: Copiii români din zonele unde trăiesc maghiari trebuie să înveţe ungureşte
- Preşedintele ANRE, Olosz Gergely, este cel mai bogat angajat al Agenţiei. Vezi aici, ÎN EXCLUSIVITATE, declaraţiile de avere ale directorilor de la ANRE
- Zeci de telespectatori Realitatea TV au sărit în ajutorul bătrânei cu o pensie de trei lei
- Predoiu, despre cravata purtată la întâlnirea cu Berlusconi: Nu a fost o gafă vestimentară
Cele mai recente stiri
Realitatea.net
Realitatea.net
- Predoiu, despre cravata purtată la întâlnirea cu Berlusconi: Nu a fost o gafă vestimentară
- Premierul ungar propune îngheţarea salariilor pentru a contracara riscurile crizei financiare
- Insulele Feroe-Austria 1-1, într-un meci din Grupa a 7-a a preliminariilor CM 2010
- Predoiu nu crede că sunt şanse mari să se ridice monitorizarea pe justiţie în situaţia actuală
- Un american a plătit 30 de milioane de dolari pentru a petrece zece zile în spaţiu
- Marea Britanie negociază soarta depozitelor de 1,3 miliarde euro blocate în bănci islandeze
Trimite-ne mesaje
![]() |
ŞMECHER DE ROMÂNIA |
![]() |
ŞMECHERII DE PARLAMENT |
![]() |
Cum vezi tu Realitatea? |
![]() |
Cum e viaţa ta? Ai fost martorul unui eveniment ieşit din comun? |
![]() |
MAGNATUL - Înscrie-te aici |
Bucureşti 21 °C
| mai multe
| mai multe
| Romania | 12.10 | 13.10 |
| Timişoara | 23 °C | 21 °C |
| Arad | 22 °C | 20 °C |
| Bacău | 18 °C | 18 °C |
| Braşov | 17 °C | 18 °C |
| Cluj Napoca | 20 °C | 21 °C |
| Constanţa | 16 °C | 22 °C |
| Europa | 12.10 | |
| Atena | 20 °C | |
| Londra | 18 °C | |
| Madrid | 24 °C | |
| Moscova | 11 °C | |
| Oslo | 14 °C | |
| Paris | 22 °C | |
| Roma | 23 °C | |
Curs valutar
| 1 EUR | 3.769 RON |
| 1 USD | 2.7811 RON |
| 1 GBP | 4.7136 RON |
| 1 CHF | 2.4816 RON |
| 100 HUF | 1.4217 RON |
| 100 JPY | 2.8068 RON |
| 1 BGN | 1.927 RON |
Mobinews.ro
- Pachet I: 3 Ştiri/zi+ 2 emisiuni+ 2 breaking news
- Pachet II: 5 Ştiri/zi+ 2 emisiuni+ 2 breaking news
Arhiva articole
Home |
Politică |
Actualitate |
Sport |
Economie |
Externe |
IT & Ştiinţă |
Divertisment |
Revista presei |
Vremea |
Multimedia










