Tratatul de la Lisabona - care va avea rolul unei constituţii a Uniunii Europene - a fost ratificat de încă două ţări - Slovenia şi Malta, iar Franţa se pregăteşte să facă acelaşi lucru.

Tratatul a fost ratificat cu o largă majoritate şi de parlamentul sloven şi cel maltez. Ratificarea acestui text de către toate cele 27 de state membre constituie o prioritate a Sloveniei, care deţine preşedinţia semestrială a Uniunii Europene.

În Franţa, Senatul a adoptat marţi noapte tratatul, la două săptămâni după un vot similar în Adunarea Naţională. Cele două camere se vor reuni duminică la Versailles, pentru adoptarea definitivă a textului. Dacă va fi adoptat de toate statele membre, documentul - care va permite o mai bună funcţionare a Uniunii Europene - va intra în vigoare la începutul anului viitor.