Sindicatul poliţiştilor a solicitat CNA să interzică spotul pentru o marcă de cognac în care apare replica "nişte ţărani", pentru că le-ar ştirbi autoritatea în faţa cetăţenilor, care i-ar putea lua de "fraieri".
Spotul pentru brandul de coniac este considerat de preşedintele Sindicatului Naţional al Poliţiştilor, Liviu Butunoi, o încercare de subminare a autorităţii poliţiştilor, care reflectă - citez-"lipsa lor de cultură"- am încheiat citatul. Butunoi a declarat, pentru NewsIn, că o echipă de experţi a analizat reclama şi a decis să ceară CNA interzicerea difuzării ei.
Directorul de creaţie de la agenţia care s-a ocupat de spot a spus la rândul său că CNA nu a luat o decizie, ci a sesizat autoritatea care mediază relaţia între CNA şi agenţiile de publicitate. Autoritatea le-ar fi dat dreptate poliţiştilor invocând faptul că reclama ar încalca două articole din Codul de practică în Publicitate.








