Furtuni de primăvară, care au lovit cu o forţă deosebită, însoţite uneori de tornade, au ucis 17 persoane şi au distrus şcoli şi locuinţe în câteva state din sudul SUA.
Evenimentele meteorologice s-au înregistrat în Arkansas, Oklahoma şi Alabama. Au fost raportate câteva tornade, iar vântul a fost violent, lovind cu forţa unui uragan în plină noapte.
Vineri, guvernatorul din Alabama, Robert Bentley, a declarat stare de urgenţă, după ce şase comitate au fost afectate de tornade şi cel puţin şapte persoane şi-au pierdut viaţa. Şi guvernatorii din Mississippi şi Oklahoma au declarat vineri starea de urgenţă pentru 14, respectiv 26 de comitate din statele lor.
Alte şapte decese au fost raportate în Arkansas, două în Oklahoma şi unul în Mississippi. Oraşul Clinton, din Mississippi, a suferit pagube însemnate în urma unei tornade.
În Arkansas, la Little Rock, o femeie a fost găsită moartă în pat împreună cu fiul său de 7 ani pe care se pare că venise să-l liniştească în timpul furtunii din cursul nopţii. Cei doi au fost ucişi de un stejar uriaş care a căzut pe casa lor. Un copil de un an şi jumătate aflat într-un dormitor alăturat a supravieţuit.
Pentru sâmbătă, în vestul statului Alabama erau în vigoare avertismente de inundaţii.
Peste 23.400 de persoane au rămas fără curent electric în oraşul Jackson.
Fenomenele extreme afectează de joi sudul SUA şi regiunea Midwest, smulgând copaci din rădăcini, rupând cabluri electrice, răsturnând maşini şi năruind case.







Strategy & Technology PUBLYO
Marketing & Sales Q2M