Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

Sexul vândut digital: prostituatele fac mai mult Facebook-ul

Studiul unui etnograf de la Universitatea Columbia arată că încă din 2008 83 % dintre prostituatele new yorkeze aveau pagină de Facefook, de la care le veneau un sfert dintre clienţi. Până la sfârşitul lui 2011 reţeaua socială le va asigura cele mai multe agaţamente online.

Pana la sfarsitul lui 2011 este de asteptat ca facebookul sa joace pentru prostituatele new yorkeze rolul cheie in agatarea clientilor
Pana la sfarsitul lui 2011 este de asteptat ca facebookul sa joace pentru prostituatele new yorkeze rolul cheie in agatarea clientilor
Pana la sfarsitul lui 2011 este de asteptat ca facebookul sa joace pentru prostituatele new yorkeze rolul cheie in agatarea clientilor
Pana la sfarsitul lui 2011 este de asteptat ca facebookul sa joace pentru prostituatele new yorkeze rolul cheie in agatarea clientilor

Facebookul, de altfel, a reusit să le revoluţioneze meseria, cea mai veche din lume: profesionistele pot în sfârşit lucra pe cont propriu, fără a mai fi obligate să-şi împartă munca cu un peşte. Etnograful de la Universitatea Columbia şi-a început studiul din 1999, pe vremea primarului Rudy Giuliani, care vrând să îmbunătăţească viaţa clasei de mijloc, le-a stricat-o pe cea a curvelor şi cerşetorilor, alungându-i de pe străzile principale. Rezultatul a fost că aceştia au trebuit să-şi câştige pâinea în altă parte şi exploatatoarele propriului corp au găsit adăpost online.

De aici a început revoluţia. Clienţii contactaţi mai întâi online trebuiau aduşi la ele acasă, iar mercurialul corpului lor a început să aibă preţuri similare cu cele de pe piaţa imobiliară. O zonă bună în care îşi puneau la dispoziţie corpul avea preţuri pe măsură şi posesia unui BlackBerry le creştea semnificativ încasările. "Prostituatele spun că dacă au un BlackBerry le cresc încasările, pentru că dispozitivul profesional le face să pară că nu au probleme cu drogurile şi nici boli", relateaza time.com.

Etnograful american, citat de wired.com, şi-a desfăşurat studiul pe 290 de prostituate, dintre care 170 făceau mai mult de 30.000 de dolari pe an, şi afirmă că Facebookul a căpătat rolul cheie în vânzarea de carne vie după ce Craiglist şi-a închis în 2010, în urma presiunilor autorităţilor şi a celor venite din partea unor avocaţi pe drepturile omului, secţiunea de servicii pentru adulţi, unde aproape trei sferturi dintre prostituate îşi plasau ofertele de muncă. New York Daily News relatează că un purtător de cuvânt al Facebook a afirmat că site-ul nu tolerează să fie folosit în scopuri ilegale, dar nu le poate împiedica pe prostituate să-şi facă reclamă aici. Cum spunea purtătorul de cuvânt al Poliţiei new yorkeze: "Toată lumea foloseşte internetul".








print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro