Severin: PSD-ul arată ca un om cu capul în jos / Foto: Grup Rc

"PSD-ul arată ca un om cu capul în jos, s-a transformat, din partid naţional, în confederaţii de partide locale", a spus, la Realitatea FM, Adrian Severin.

Mai mult, spune eurodeputatul social-democrat, şi prestaţia personală a candidatului Mircea Geoană a condus la înfrângerea din alegeri: „Prin comparaţie cu Traian Băsescu, care a vrut să arate că ştie ce vrea, Mircea Geoană a părut că ştie ce vrea electoratul. Traian Băsescu a apărut ca un lider autentic, în timp ce Mircea Geoană a apărut ca un lider artificial care doar doreşte să facă plăcere interlocutorului", a spus Severin.

Institutul de Studii Social Democrate "Ovidiu Şincai", condus de eurodeputatul Adrian Severin, a dat publicităţii, duminică, un raport de analiză a alegerilor prezidenţiale de la finalul anului trecut, intitulat "Cezarul a învins! Ce înseamnă? Ce urmează? Ce facem?", una dintre concluziile documentului fiind aceea că PSD a pierdut alegerile din vina lui Mircea Geoană.

Ascultă interviul AICI.