Povestea serviciului de salubrizare de la Augustin a început în 2007. Primăria a câştigat un proiect european de 341.000 de euro, bani din care s-au cumpărat două maşini de salubritate ultramoderne, peste 2.600 de pubele, staţii de compost şi peste 100 de pubele şi coşuri de gunoi stradale.
În februarie 2010, Consiliul Local Augustin a înfiinţat o societate comercială de salubrizare în care e acţionar unic. Pentru ca afacerea să fie profitabilă, edilii au mai cumpărat o maşină de gunoi de 18.000 de euro şi au încheiat contracte de salubrizare cu primăriile localităţilor Ormeniş, Apaţa, Măieruş şi Crizbav. Afacerea a mers ca pe roate până când primăriile n-au mai putut plăti aceste servicii.
Calculul încasărilor şi cheltuielilor le arată clar edililor de Augustin că, în afacerea cu salubrizarea, numărătoarea inversă a falimentului a şi început.
Primăria Măieruş e una din instituţiile care au contract cu serviciul de salubrizare de la Augustin. Edilii strâng de la localnici 4 lei pe lună taxă de ridicare a gunoiului, bani din care trebuie să acopere o factură de aproximativ 6.000 de lei.
În programul de finanţare europeană, 90% din contribuţie sunt bani PHARE, iar restul sumelor au fost acoperite de Primăria Augustin din fonduri proprii.
Serviciul de salubritate dintr-o comună braşoveană riscă să intre în faliment
PUBLICAT
Marţi, 15 Iunie 2010 08:53
ACTUALIZAT
Marţi, 15 Iunie 2010 08:53
SURSA
REALITATEA TV
AUTOR
Claudiu Loghin
O investiţie de peste 300.000 de euro este în pericol, din cauza crizei. Serviciul de salubritate complet echipat, înfiinţat de Primăria Augustin, riscă să intre în faliment. Primăriile cu care serviciul a încheiat contracte de salubritate nu mai au bani să plătească strânsul gunoiului. În aceste condiţii, Primăria Augustin nu-şi mai poate permite să plătească nici măcar preţul motorinei pentru maşinile de salubritate şi salariile angajaţilor.







Strategy & Technology PUBLYO
Marketing & Sales Q2M